| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut acest cont doar pentru a va adresa urmatoarea intrebare si v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde.

Am 15 ani. Parintii mei sunt divortati si cu toate acestea inca traiesc impreuna. Am un frate de 20 de ani. Tutorele nostru este mama. Am crezut de cuviinta sa va prezint situatia in care ma aflu. De curand a avut loc o cearta puternica in familia mea, iar mama nu mai sta cu noi. In schimb, imi spune sa cer schimbarea tutorelui astfel incat ea sa nu mai aiba nicio obligatie.

Si iata intrebarea: Cum sa fac acest lucru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca mama a fost numita ca tutore. Daca divortul a avut loc inainte de intrarea in vigoare a noului Cod civil (2011) atunci ai fost incredintat numai ei, daca a fost dupa aceea atunci s-a stabilit domiciliul la mama ta, custodia fiind comuna.
Pentru a fi numai in custodia tatalui va trebui ca acesta, impreuna cu tine, sa solicite instantei de judecata sa fii incredintat lui. Si in acest caz mama nu scapa de obligatii, va fi obligata la pensie alimentara, daca o s-o cereti.