| AntoniaOrman a întrebat:

Mie chiar imi vine sa fug de acasa.Toti din casa se poarta urata, in afara de bunica care e mia buna la cap decat ceilalti.Pana si la scoala am ajuns bataia de joc a clasei,dar nu stiu de ce: nu ma bat cu nimeni, incerc sa fiu prietenoasa cu toata lumea.Si am o colega care o pupa in frunte cand ia 7 iar la mine incep sa tipe cand iau 8. straight face Nu-i cinstit. crying Adica, mi- frica sa ma duc acasa cand iau opt din cauza ca ei sar la mine la bataie. straight face Si as avea unde sa ma duc,am o persoana apropiata unde as putea merge dar ai mei ar face reclamatie si tot m-ar gasi. Dar nu as vrea sa fug foarte mult,doar o zi ca sa ii sperii. Si daca iau opt,dupa cum am zis,sar sa ma bata si ma ameninta ca imi iau calculatorul,telefonul,cd-urile cu muzica,radio-ul,tot. straight face Deci nu mai pot, imi vine sa mor.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Tlbi a răspuns:

"incerc sa fiu prietenoasa cu toata lumea", si cu asta ai spus tot!
incearca sa fii mai 'dura', sa nu dai impresia ca esti slaba celorlalti! incearca sa gandesti mai simplu, ca aceasta cauza sa nu devina o obsesie! si nu in ultimul rand, iti recomand o vizita la psihiatru, face bine!

8 răspunsuri:
| William a răspuns:

Uau, pai daca iau eu un 8 imi cumpara tata masina.

| Vladuthz a răspuns:

Hmm...avand in vedere ca esti micuta nu prea ai ce face, daca erai mai mare era ceva. Tot ce poti face este, vorba ta, sa-i sperii putii, sau chiar sa stii sa te impui si sa le zici ca nimeni nu-i perfect si posibil nici eu sa nu fi avut note mai mari decat tine. Sau sa incerci sa inveti si mai bine pentru tine, ca asta iti garanteaza un viitor destul de bun, chiar daca e stupid. Ma rog, bafta

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Inainte de a ajunge sa iei asemenea decizii, hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AlinnJe a răspuns:

MERGi la protectia copilului!
asculta mergi acolo.singura solutie!

| vladutt a răspuns:

AlinnJe are dreptate.sa te duci la protectia copilului este singura solutie.Asta sau suna la telefonul copilului(116 111)

| zuzuzic a răspuns:

Buna! Crede-ma, sa fugi de acasa nu o sa te ajute cu nimic. Doar o sa iti faci mai multe probleme cu ai tai. Incearca sa vorbesti cu ei, sa le explici ca nu te apreciaza destul, ca nu vad cat de mult te straduiesti sa faci sa fie bine si ca au asteptari mult prea mari de la tine.
Sa fugi de acasa nu e o optiune, si eu m-am gandit de cateva ori. Nu are sens, oricum te-ai intoarce la ei. S-ar putea sa fie si mai rai decat pana acum. Crede-ma, aproape stiu cum te simti. Parintii mei vor sa ma controleze tot timpul, sa fiu "marioneta" lor. Nu pot nici macar sa ies in oras fara sa le cer voie, iar daca nu ma lasa, nu-mi spun de ce, imi spun doar ca nu ies. Intotdeauna trebuie sa le fac pe plac, indiferent de ce vreau eu sau ce mi-ar placea mie sa fac. de obicei cand ma simt prost, incep sa ascult muzica. Ma ajuta foarte mult :) Uite piesele pe care le ascult de obicei: http://www.youtube.com/watch?v=x7v3ol5OEfE

http://www.youtube.com/watch?v=hBQvjtXR4qA

http://www.youtube.com/watch?v=ci5D5r6ZjXA

http://www.youtube.com/watch?v=KGrM1sh-8pE

Mult succes. You're not alone :)

| Bogdann200 a răspuns:

Sa fugi de acasa nu cred ca e o solutie ca apoi o incurci si mai rau...cum zic si ceilalti protectia copilului altceva nu ai ce face.

| reylongkungfu a răspuns:

Poti fugii...eu acum 15 ani pe la 14 ani am fugit de acasa, am cersit o saptamana, dupa niste oameni m-au luat m-au dus in Bucuresti m-i-au dat mancare, bani haine, m-au crescut, acum sunt campion intercontinental la wu shu, vand marijuanna, si am bani garla ...succes