| Andreea202 a întrebat:

Am nevoie de niște sfaturi. Părinții mei de ceva timp nu se mai inteleg din cauza tatălui meu pentru ca a început sa consume alcool cam in fiecare seara. Si de aici intervin discuțiile și cerurile. Sincer eu sunt la jumate nu stiu ce si cum să fac cu ei. Nu stiu daca mai exista o cale de împăcare dar nici să-i oblig sa stea împreună nu pot. Mi-ar plăcea să mă mut cu mama in alta parte dar cu ce este acum în țară este mai greu si totuși in casa in care locuim mama a investit foarte mult. Ce as putea sa fac?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu ştiu ce are lumea asta cu alcoolul. Alcoolul nu e rău, bineînţeles dacă nu e băut în exces. S-a băut alcool în toate timpurile şi în toate culturile. Vinul în special conţine foarte multe ingrediente de bună calitate. Rodul viţei a fost întotdeauna văzut ca o binecuvântare. Unele femei însă, cum îl vede pe bărbat că pune paharul la gură, fac alergie. Aici trebuie umblat, zic eu: la mofturile femeii. Să vadă şi ea că în foarte multe familii se bea puţin alcool la masă şi nu se întâmplă nimic rău, dimpotrivă, se menţine o mai bună stare de sănătate.

| DeyCj a răspuns:

Tu nu ai ce să faci.Aici e o problemă de cuplu dintre părinţii voştrii. Eventual poţi încerca să aflii de ce s-a apucat tatăl tău de băut, ce l-a determinat să recurgă la alcool.Dar cel mai bine e să laşi lucrurile să decurgă de la sine. Părinţii tăi îşi cunosc cel mai bine problemele de cuplu.

| Andreeush a răspuns:

Tu nu ai ce să faci.
Părinții tăi trebuie să își rezolve problemele.

| Frank51 a răspuns:

Nimic, nu esti in masura sa faci nimic. Oricare ar fi situatia tu nu poti influenta cu nimic ce se intampla intre ei, este decizia lor. Ai mei stau de 4 ani separat, este nasol dar nu avem ce face.

| wexceptional a răspuns:

Nu alcoolul e problema lui ci faptul ca are o viata dezordonata. ar trebui sa il sustineti si sa il ajutati sa se schimbe, nu sa dati bir cu fugitii asa usor. voi stiti mai bine oricum ar trebui sa nu divorteze pana nu se asigura ca va puteti intretine sau poate isi gaseste pe altcineva. sa ai multa putere, stiu cat de greu e.

| Andreea202 explică (pentru wexceptional):

Am incercat sa vorbim cu el dar nu vrea. O zi e bine restul pa.

| AndonAleksandru a răspuns:

Inteleg perfect situația! Aici, într-un fel sau altul are de ales doar tatăl tău. Ar trebuie sa lase alcoolul si sa se gândească mai mult la familie. Încearcă împreună cu mama ta sa vorbiți si sa ajungeți la o înțelegere. Cam asta rămâne de facut, in caz de nu ați luat deja o decizie.