| Andreea52 a întrebat:

O sa incep prin a va spune ca am 19 ani, sunt fire sociabila, imi place sa am multi prieteni dar tocmai de asta nu am parte, nici macar de o prietena buna. Am avut o prietena buna[adica sa am crezut eu] acum cava timp in urma, eram, pot sa zic, mai ceva ca doua surori[si o caramea daca aveam o imparteam]. Prima data ne-am certat anul trecut dupa Craciun pentru ca eu m-am certat cu prietenul meu si am rugat-o pe ea sa ii trimita lui un sms ca sa ii zica sa imi raspunda mie la tel[bineinteles fara ca el sa stie ca eu sunt cu ea, cu ata mai putin ca el sa stie ca eu i-am trimis sms]in fine...mesajul i l-a trimis, prietenul meu m-a sunat si in urma multor discutii ne-am impacat. Dupa ce am ajuns acasa am incercat sa o sun pe ea sa ii povestesc unele chestii dar nu mi-a mai raspuns la tel. Planuisem sa facem revelionul impreuna cu mai multi prieteni dar cand am sunat-o in seara de revelion ca ea sa vina la mine a zis ca nu mai vine ca nu are chef, intamplarea a facut ca in noaptea de revelion sa primesc un sms ceva de genu "la multi ani printeso"da la un fost prieten de al ei cu care ea spera sa se impaca, fireste ca considerand-o pe ea cea mai buna prietena si eu avand, nu l-am luat in seama pe acel individ. La vreo 2 saptamani dupa chesti asta ma trezesc cu un mesaj de la prietenul meu in care scria cu lux de amanunte tot ceea ce s-a intamplat dupa Craciun[ca eu am pus-o sa ii trimita sms, etc]a trebuit sa il mint pe el ca sa nu ne certam iar, dupa ceva timp am aflat ca acel sms a fost trimis de mama fetei respective. Cand i-am trimis ei sms sa o intreb ce inseamna asta a zis ca ea nu stie nimic, ca mama ei a facut asta fara sa sie ea, pe langa asta a inceput sa ma faca de tot rasul ca mi-a trimis baiat respreciv mesaj in seara de revelion[de parca l-as fi pus eu sa-mi trimita]. Dupa o luna am zis ca e bine sa cedez si ne-am impacat, aeasta impacare a durat pana in mai cand am intarziat vreo 3 zile cu o comanda la avon, intr-un final i-am adus produsele si bineinteles ca banii mi i-a dat dupa muuuuuult timp pe langa asta cand incercam sa o sun sa intreb ce se intampla, ca eu nevoie de bani, nu imi raspundea la tel. De atunci nu mai vorbim deloc, pot sa zic ca de atunci nu mai am nicio prietena, e rau asa pentru ca nu ai cu cine vorbi[cu iubitul meu nu pot vorbi ceea ce as vorbi cu o prietena tinad cont de faptul ca eu simt nevoia sa ma descarc atunci cand am ceva pe suflet], acum nu stiu ce sa fac, sa cedez si de data asta ca sa ne impacam, ce a-ti face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Pneumonoultramicroscopicosilicovolcaniconioza a răspuns:

Ai dreptate, adica ea chiar asa, nu se simte si ea putin, sa fim seriosi.

9 răspunsuri:
| Pneumonoultramicroscopicosilicovolcaniconioza a răspuns:

Ai auzit de vorba asta? "Cel mai destept cedeaza.", cedeaza si de data asta, sincer, nu are rost sa stai asa singura ca fraiera.

| Andreea52 explică (pentru Pneumonoultramicroscopicosilicovolcaniconioza):

Stii, m-am gandit sa cedez de mai multe ori dar m-am razgandit pentru ca daca si ea ar fi pus prietenia noastra mai presus de altele, ar fi tinut cont de faptul ca eu am cedat prima data si ar fi cedat ea a doua oara.

| Pneumonoultramicroscopicosilicovolcaniconioza a răspuns (pentru Andreea52):

Ai dreptate, adica ea chiar asa, nu se simte si ea putin, sa fim seriosi.

| Chris31 a răspuns:

Dar in final tot cedezi? Cu mandria ta ce se intampla? Daca este o prietena adevarata va ceda ea si fii sigura ca daca era o prietena adevarata iti raspundea la tell, etc.Eu zic sa iti gasesti alta prietena si stii ca:"Speranta moare ultima!"Funda?big grin

| nunushka a răspuns:

Sunt in locul tau, intr-un fel, si este diferenta de 8 ani, dar eu am facut asta: am taiat orice legatura am sters nr de telefon al ei am scos-o da la prieteni de pe facebook si la scoala am ignorat-o ea venea la mine eu plecam de acolo... si de atunci nu ma mai pun la mintea ei de marimi de pietricica

| LifeEndsWithADream a răspuns:

Poti sa incepi sa vorbesti cu ea prin mess/mesaje, intreab-o doar ce face, cum mai stau lucrurile, incepe sa-i povestesti vreo intamplare recenta sau daca s-a intamplat ceva interesant cu tine, nu incepe direct sa-i ceri iertare sau ceva de genu', nu adu in discutie cearta voastra. Poarta-te ca si cum acum v-ati cunoaste pentru prima data. Daca iti raspunde si nu e nervoasa, continua asta cateva zile, apoi intreab-o daca nu vrea sa va intalniti, sa iesit la un suc/prjitura, si atunci puteti deja sa vorbiti despre ce s-a intamplat intre voi. Dar, dupa parerea mea, daca ea era prietena ta cea mai buna, nu facea lucruri de acest gen ci ar fi trebuit sa va sustineti una pe cealalta. Dar in fiecare prietenie exista si certuri. Bafta si sper ca te-am ajutat. big grin

| Iulya17 a răspuns:

Pai eu cred ca nu mai are rost sa duci prietenia asta pana la capat din moment ce ea nu ti-a raspuns la telefon inseamna ca nu este o prietena adevarata incearca sa iti faci alta prietena.Dar daca nu poti si iti sta gandul numai la ea si nu ai putea sa. faci cea ce ai facut cu ea si cu altcineva incearca sa comunici sa iesiti la un ceai sau la un suc sa mai vorbiti una alta apoi dupa cateva zile de intalniri intreab-o daca ar vrea sa fiti din nou prietene dar fara certuri asa dese PS:Mi-as cauta alta prieten in locul tau Dar fa cum vrei. sper ca te-am ajutat fundita te rog?

| tud4you a răspuns:

Pai observ ca ai o problema destul de complexa
Am trecut si eu prin ceva asemanator. Adica avem un prieten caruia i-am fost alaturi mereu. in probleme extrem de grave
oricum el se comporta nasol cu mine cad era in preajma prietenilor lui, iar eu cedam mereu pentru ca (in mintea mea mi se parea ca daca ne certam am sa raman fara cel mai bun prieten)
Orikum acum el si-a dat seama ca i-am fost alaturi mereu si suntem de nedespatit intr-un fel.
Eu zic sa incerci sa repari relatia cu prietena ta. Dar sa nu te arunci deodata sa ii spui tot, poate te va dezamagi
Ia-o usor si eu cred ca va iesi totul bine.
Sigur nu veti ramane certate... daca ai neclarita ti-mi un mesaj. Poate te pot ajuta big grin

| Andreea52 explică (pentru tud4you):

As incerca sa fac asta, sa repar acea prietenie, dar nu pot uita ca dupa ce ne-am certat a inceput sa zica toata secretele[sau ma rog o mare parte], poti probabil sa iti da sema ce fel de secrete au 2 prietene bune, toata lumea stie ce am facut sau ce i-am zis cat am fost prietene. e ceva ce eu nu as face chiar daca nu mai vorbim

| tud4you a răspuns (pentru Andreea52):

Da...
Inteleg prin ce treci.Am omis ascest aspect.Cred ca ar trebui sa mai lasi timpul sa treaca.
Sunt sigur ca lucrurile se vor indrepta. Oricum nu stiu ce sa zic e destul de complicata situatiastraight face