| anonim_4396 a întrebat:

Partenerul meu de multe ori se trezește peste noapte și se ridică în fund speriat ca și cum ar fi avut un coșmar, uneori urland sau gesticulează cu mâinile.
Uneori îl întrebam ca daca are un coșmar sau ceva și îmi răspunde iritat "ce?" și după când îi zic "pai..ai avut un vis cred" și el zice " ah da? Vai nu știu etc" cu un ton mai bland.
Chestia ciudata e că a doua zi nu își aduce aminte nimic.
Și îmi zice că probabil o răspuns subcontinentul sau.
Si o perioada dormeam in alertă în caz că mă lovește sau ceva, îți dai seama te gândești la toate variantele.
Azi din păcate s-a trecut la acest nivel.
Efectiv mi-a sărit la gât în timp ce eu dormeam, urla ceva cu ură dar nu înțelegeam exact ce zicea, posibil sa fie in maghiară pentru că el vorbește cu ai lui în maghiară iar eu nu știu o boaba, chestia e că și eu am reacționat cu subcontinentul meu deci nu eram atenta.
Cred că i-am urlat pe nume sau era doar in capul meu dar zbieram ca la un meci și nici nu știu dacă m-a apucat sau nu (deși simt o durere in partea dreapta dar nu știu dacă e cum m-a prins, am urlat sau mi-am "inconvoiat"gatul brusc sa nu mă prinda) l-am muscat de deget, i-am dat o palmă(asta îmi ziceam eu însumi "hai dai o palmă, fa ceva) și cumva s-a calmat dar nu trezit.
Îmi bătea inima de zici că îmi exploda. Mă uitam la el, stătea cu capul pe perna adormea la loc și nu zicea nimic, nu era conștient, privirea lui era ca și al unui robot sau ceva gen, lipisita de orice.
Chestia e că i-am zis să meargă undeva sa vadă care e problema și o perioada până azi chiar nu a avut treabă.
Logic ca nu am mai putut dormi, eram in alertă. Efectiv daca nu reacționăm sau ceva mă putea asfixia. L-am trezit la scurt timp după și i-am povestit, nu știu cât de treaz era dar a râs și zice "da? nu știu ce am visat".
Va rog, urgent. Sfaturi. Nu știu ce urmează să mă trezesc ca vine cu un cuțit ceva. Dau fundiță și orice vreți.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Partenerul tau este somnambul, stiu exact, ca stresul este de vina ca are coșmaruri ca vorbeste in somn, si ca devine violent deoarece el nu este constient, in clipa aceea tu esti dusmanul din visele lui nu partenera lui de viată, el se apărpă si multi au comis crime din cauza cosmarurilor nu si au dat seama ca lîngă ei se află nevasta si au omorî t o, bineinteles autoapărare, trebuie sa mearga la un psiholog urgent, si sa i dea niste pastile de somn de calmare a nervilor, ave ti copii? Multă sanatate si nu m ai stati asa, mergi cu el la medic. Urgent.

| andrabluejean a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bună Cristi.
24 respectiv 22.
nu avem copilași.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu e bine sa i dai o palmă cand are asemenea vise intrucît in vis o sa i se pară ca agresorul il bate, si te poate rănii grav pe tine crezînd ca a lichidat dusmanul, alte metode trebuiesc nu sa l palmuiesti, sau sa l stropesti cu apă rece ca devine violent si el in momentele alea nu stie ce face nu este constient si te poate omorî. Numai un medic specialist il poate ajuta, ce varsta ave ti voi? Multa sanatate.

| andrabluejean a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu are motive să fie stresat, nu muncește, nu găsește, stă singur.
toată ziua face ce vrea, merge unde vrea etc
Din cate am înțeles de la prietenii lui că el nu mi-a povestit decât foarte pe scurt a avut o copilărie cu momente marcante și traumatizante.
Nici când e treaz nu e foarte normal, sincer.
Eu cred că asta e motivul.
S-ar putea, nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andrabluejean):

Sarut mîna Andra! Probabil el are o relatie tensionată cu părintii lui, si de aici pleacă si stările lui de violență in somn, el cînd este treaz cand nu doarme chiar daca are discutii contradictorii cu părintii, stie sa le rezolve? Sau poate ca nu stie si atunci se descarcă pe ei in somn, dar din păcate se descarca pe tine te agreseaza pe tine, i mi pare rau de situatia ta. O zi frumoasa si merge ti voi doi la medicul de familie si cereti trimitere la un psihiatru mai bine, ca psihiatru stie ce tratament sa i dea sa fie eficient.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am mai întâlnit un asemenea caz. Și-a strâns soția de gât și visa că strănge de gât un șoarece. S-a trezit în timp ce o strângea de gât. Fiica lui avea aceleași tulburări de somn, se plimba prin cameră în timpul somnului.
Eu am avut o sigură dată când am dorit să fac o performanță, să nu dorm 36 de ore. Am reușit, dar am petrecut la sfârșitul ei câteva ore în care trăim două realități de o dată, cea de vis, de care era conștient și una în realitate de care nu aveam habar. Astfel în- realitatea- percepută de ceilalți mâncam cu ei sarmale, vorbeam relativ normal, dar tot luam sarmale din oală și tot mâncam. Nici acum cei din jur nu s-au prins că eu eram în stare de conștiință alterată, căci aveam faima de mâncău și au găsit soluția să ia oala de lângă mine, după a 10-a sarma. ( aviz obezilor, cam așa se întâmplă cu voi, vederea mâncării vă trece în stare de hipnoză). Când am revenit la starea normală, care separă visele de realitate, nu mi-am amintit nimic din episodul cu sarmalele. Mai mâncam eu câte un purceluș la micul dejun, ca Obelix, dar nici chiar 10 sarmale de o dată, nici chiar așa!
Ești în primedie de moarte.
De ce a râs, ca să își descarce tensiunea.
Te iubește și te urăște în același timp.
Hai să facem un scenariu. El, așa în vis, nu se oprea, continua să te strângă și tu mureai.
Dimineața se trezea și te găsea moartă lângă el în pat. Se făcea autopsie și se vedeau pe gâtul tău urmele zgârieturilor produse de degetele lui. El ce le spunea la anchetatori, știți, am visat?
Așa că.
1. Discuți cu el serios. Mergi cu el de mână la medic să se trateze. Nu mâine, nu poimâine, azi, sau cum se zice în cazuri de urgență. ieri!
2. Dacă se mai repetă, te desparți de el imediat.
Asta dacă nu vrei să venim la tine la mormânt să depunem o coroană din partea prietenilor de pe TPU.
Despre personalitatea lui pot să îți spun multe, dar numai în privat, să nu speriu TPU și să nu îmi ridic în cap teii și ateii, trolli și scammerii.

| andrabluejean a răspuns (pentru sadrian46):

Am fost o persoana norocoasa. Data viitoare cine știe.
Desigur o sa vorbesc cu el serios, nu o sa trec cu vederea așa ușor, nici nu pot.
Dar până acum nu am avut cu cine.
După ce m-am calmat și m-am reașezat in pat s-a trezit iarăși și mi-am dat seama că iarăși nu era conștient, poate semi.
Mi-a arătat gatul și zic "vrei sa scuipi?" da din cap ca da după sta 3 secunde și da din cap că nu și zic "și atunci?" și zice " Trebuia sa ating unde ai scuipat tu adică pe gat". Nu a avut sens așa că am zis "ah." și l-am mângâiat și așezat cu capul pe pernă și după se întoarce către mine și zice "te-am mai speriat?" dau din cap că nu și începe să mă alinte și să îmi zicea ca mă iubește.
?

| sadrian46 a răspuns (pentru andrabluejean):

Mă determin să fac aici eseul,
Eseu înseamnă încercare. Încerc să înțeleg, dar nu de azi. ci de 50 de ani.
Prima celulă vie despărțită cu membrană de mediul exterior a avut nevoie de mâncare. A resimțit senzația de foame, în felul ei. A resimțit asta ca o durere, nefericire. Apoi a găsit de mâncare și a mâncat. Starea de satisfacție după actul alimentar a fost de plăcere, de fericire. Apoi viața acelei celule a oscilat între foamea dureroasă și sațietatea plăcută.
De foame, în căutarea hranei a apărut pe lume sexul. O celulă ( ou, ovul) a mâncat o celulă sămânță ( spermă, spermatozoid). A apărut pe lume sexul.
Din acel moment organismul pluricelular era fericit când făcea sex, și nefericit când nu făcea. A apărut foamea sexuală, resimțită ca o durere, nefericire, și sațietatea sexuală care aducea o stare de bine, fericire sexuală, care s-a concentrat apoi în momentul de fericire supremă a actului sexual.
Acum un organism avea condiționată fericirea lui prin lupta ca să satisfacă foamea de alimente și foamea de sex. Și să nu uităm că sexul a fost la început un act alimentar.
Astfel foamea de alimente și foamea sexuală sunt înrudite.
Apoi am ajuns la strămoșul nostru și al cimpanzeului, cu care suntem verișori.
Trăiam în copaci, cu fructe, flori și frunze verzi suculente.
Acum un milion de ani s-a schimbat clima. Pădurea s-a retras și a făcut loc savanei. Ne mai având copaci, am coborât în câmpie. Am adoptat poziția bipedă. Aici planetele aveau frunzele ascuțite și tăioase îndreptate în sus, răneau gura și gâtul. Așa că strămoșul a început să își facă unelte și să ucidă cu ele animale.
Când mergea la vânătoare să ucidă? Când îi era foame.
De acum foamea alimentară era asociată cu vânătoarea și uciderea.
Astfel, foame, vânătoare, ucidere. Ce urma imediat după ucidere? Potolire imediată a foamei, beau sânge etc.
Astfel uciderea animalului provoca un alt gen de fericire echivalentă cu fericirile anterioare, alimentară și sexuală. Este fericirea vânătorului modern în momentul când ucide vânatul. Actul de a ucide este vital, cu el potolești foamea alimentară și nevoia de fericire maximă a vânătorului ucigaș.
Și acum să vedem cum sunt înrudite toate trei,
Prima foame, alimentară.
A doua foame de sex.
A treia foame, de a ucide a omului vânător, egal ucigaș.
Agricultura, domesticirea, creșterea vitelor sunt de dată recentă, maximum 100 de mii de ani.
Dar omul vânător egal ucigaș datează de un milion de ani.
Asta se reflectă în gene și soft transmis cât timp ești în burta mamei.
Ne naștem ucigași. Societatea pune tabu, Nu ai voie să ucizi și să mânânci semenii. De ce devin unii ucigași? Așa s-au născut. Ei retrăiesc foamea ancestrală de carne, care are un milion de ani vechime.
Astfel, unii devin criminali în serie.
Dar să nu uităm că cele trei tipuri de foame sunt înrudite între ele.
Din acest motiv de exemplu, ucigașul în serie Cikatilo, omora o femeie, o viola, și apoi mânca din ea, bucăți din organele ei sexuale, își satisfăcea astfel cele trei tipuri de foame. Era băiat rău din fire? Nu, dar oricum, trebuia adunat de pe drumuri și păstrat la răcoare.
Așa este și cu soțul dtale când te strânge de gât în stare de vis. In starea de vis, tabuul social, să nu ucizi nu funcționează, el este strămoșul care simte foamea strămoșească care se potolea prin ucidere. Așa se simt criminalii în serie când ucid, minunat. Apoi de multe ori, pe bună dreptate declară că nu își amintesc nimic din întâmplare. Nimeni nu îi crede, dar ei atunci sunt în stare de vis când se identifică cu foamea de ucidere și de sânge a strămoșului.
Asta este povestea mea, care să îți dea de gândit.

| anonimg a răspuns:

Tu vrei ca viata ta sa fie binecuvantata de Dumnezeu cand dormi in pat cu un barbat care nu este sotul tau? Este imposibil ce ceri tu.
In viata trebuie sa luam hotarari intelepte, si sa nu ne lasam condusi de "soarta".

| andrabluejean a răspuns (pentru anonimg):

Îți înțeleg punctul de vedere.
Dar trebuie sa înțelegem că mai nou tot mai mulți tineri stau împreună câțiva ani sa vadă dacă merita. Daca eu mă căsătoream cu el acum 3 luni nu pățeam asta acum?

| anonimg a răspuns (pentru andrabluejean):

Consider că problemele de orice natură ar fi ele, trebuiesc făcute cunoscute înainte de căsătorie; și chiar logodna.
Caută în istoricul acestui băiat și vezi care este cauza manifestării lui.
Ori este posedat de demoni (cineva din neamul lui -sau chiar el- a avut de-a face cu ghicirea și vrăjitoria); ori este o traumă din copilărie; ori din pricina consumării unor substanțe interzise; ori din cauza unor medicamente antidepresive, anti psihotice. Pentru că efectul vine de la o cauză, și nu din întâmplare; și nici soartă nu există. Totul are o cauză și un efect.

| Plato a răspuns:

Clar ca trebuie sa vedeti un medic, repede.
Pana atunci, nu aveti posibilitatea de a dormi in camere diferite?

| andrabluejean a răspuns (pentru Plato):

Ba da. Eu nu locuiesc 100% cu el.
Inca stau la părinții mei.
Dar mai stau la el weekendurile sau o săptămână.

| Yuoia a răspuns:

Spui ca nu munceste, "toată ziua face ce vrea, merge unde vrea etc"
Poate acel "face ce vrea" nu e tocmai curat. Ce face? Nu se cearta cu prietenii?
Cert este ca are probleme ce nu se pot rezolva decat la medicul psihiatru. El stie ce iti face Convinge-l sa mearga numaidecat la psihiatru. Daca nu, vei fi o victima, chiar daca el o face inconstient (asta e sigur).