| Tymycy a întrebat:

Prietenul meu a plecat azi dimineata in Germania pentru 2 luni jumatesad. Suntem de 2 ani impreuna si in ultimele 2 saptamani am locuit impreuna. Si a fost foarte frumos totul, si acum dintr-o-data nu numai cu aia trebuie sa ma obisnuiesc ca el a plecat ci si cu aia ca nu mai ii langa mine cand ma trezesc. E foarte greu sa suport totul, mai ales seara ma cuprinde un dor imens. Asa mi-as dori sa pot trece mai usor peste, dar la orice m-as gandi tot nu ma simt mai bine. Ce m-ati sfatui?sad

Răspuns Câştigător
| justitiarul a răspuns:

Trebuie sa te concentrezi pe ce ai tu de facut si sa nu permiti gandurilor negre sau dorului,sa te cuprinda.
Prin urmare, esti eleva sau studenta, concentreza-te pe invatatura ca mai ai o saptamana.
Ai un job,munceste cat mai mult iar acasa cand vii acasa nu te pune in pat si te lasa prada gandurilor ci gaseste-ti ceva de facut prin casa:mancare,curatenie,etc.
Si inca un sfat:nu asculta manele ca intri in depresie.Mi-am petrecut cateva zile la munte,iar langa cabana noastra era alta unde se ascultau manele la greu. Daca mai stateam o zi turbam, jur! Nu stiu cum cineva poate gasi ceva frumos in acest gen de muzica, nici sa ma omori.Manelele ar trebui interzise prin lege!

9 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Stai linistita,stiu ca e greu,dar gandeste-te ca poate sa fie si mai rau.
El a plecat, dar se va intoarce, ar fi mai trist daca ar fi fost vorba de despartire.
Zic ca in general sa-ti ocupi timpul cu ceva.

| LoveIsAllNeed a răspuns:

Acum oricum timpul trece foarte repede.
Iti zic ce fac eu cand vreau ca timpul sa treaca si mai repede...
Pe un calendar, in fiecare zi pun un X cu un marker pe fiecare zi care a trecut! Trece repede timpul. asa ca gandeste-te ca a plecat, dar mai dulce e cand va reintalniti. Iubiti-va mult si succes. Funda?big grin

| Tymycy explică (pentru LoveIsAllNeed):

Multumesc mult pentru raspuns, sa stii ca eu asa am si inceput sa fac, sper sa treaca timpul repede. ca oricum vorbim in fiecare zi pe mess, dar tot mi greu, poate ca numai prima saptamana. speram sa treaca happy apropo tie ti-am vrut sa dau funda si cand ma uitam iar la rapsunsu celalalt am dat, imi pare rau sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste la telefon cu el!

| raph2010 a răspuns:

E destul de greu sa revii la o viata normala, iti trebuie multa ambitie si tarie de caracter! prieteni adevarati ar trebui sa iti fie alaturi in astfel de momente! Oricum 2 luni jumate, relativ e un timp destul de mic, zi mersi ca nu a plecat de totsad atunci ar fi fost urat rau! Incearca sa te destinzi, sa vorbesti cu el pe mess, fb, skype sau orice alta mesagerie folositi voi, astfel incat distanta sa para mai mica! Se zice ca iubirea, si suferinta in iubire nu au antidot, dar eu sunt de parere ca depinde foarte mult de cum vezi lucrurile, daca ai incredere in el stii ca totul va fi bine! Vezi un film, iesi cu prietenii, mergi in parc, la o terasa, la munte, un loc in care sa te regasesti tu!

| Tymycy explică (pentru raph2010):

Multumesc mult pentru raspuns sa stii ca ma simt mai bine. e greu cand iubesti pe cineva si pleaca de langa tine, dar timpul o sa rezolve totul happy spersad

| raph2010 a răspuns (pentru Tymycy):

Stiu perfect cum ewinking numai ca prietena a plecat la brasov... nu in Germania...sad

| LoveIsAllNeed a răspuns (pentru Tymycy):

Imi pare foarte bine ca te simti mai bine.happy

| Tymycy explică (pentru LoveIsAllNeed):

Multumeschappy