| Anitta18 a întrebat:

Buna tpu.Profesorii au luat-o razna.Nici nu a inceput bine scoala ca ne dau multe teme.Profa.mea de romana cu fise pana te saturi iar cea de mate cam cu 4-5 exercitii! Plus ca imi ramane si in weekend cu ele.Nu mai vreau asa.Macar mai putin.Ce sa fac ca sa fiu si eu libera macar duminica?cryingN.au spus astia din minister sa ne dea mai putine teme.De ce nu asculta?

Răspuns Câştigător
| FoundYouLover a răspuns:

Mai triseaza si tu putin.Mai fura cate-un raspuns de pe net sau roaga pe cineva care se pricepe mai bine decat tine sa te ajute, macar la anumite materii.Cand scrii temele scrie-le scurt si la obiect, nu detalia decat daca au cerut profii sa detaliezi.Si daca ai o prietena/o colega care se pricepe la anumite materii la care tu nu te pricepi si daca tu te pricepi la materii la care ea nu se pricepe, face-ti-va temele una alteia.De exemplu ea iti dicteaza raspunsurile la exercitiile de la matematica, tu ii dictezi ei fisele de la romana.Asa nu mai pierdeti timp gandindu-va 100 de ani ce sa scrieti la materiile la care nu va pricepeti.Plus ca poate fi mai distractiv sa le faceti in doi. Poate beti o ciocolata calda sau un suc in timp ce le faceti, poate nu stiu ce subiect va aminteste de vreun idiot din clasa si radeti de asta si asa timpul pare sa va treaca mai usor.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai sunt mult mai putine teme decat erau inainte. Nu poti fi libera duminica cand esti eleva, trebuie sa inveti ceva mai mult de atat. Gandeste-te ca vei invata in cativa ani pentru toata viata. Nu te limita la 5 exercitii, mai fa tu macar 10 pe zi din culegere, altfel o sa iti fie greu mai tarziu. Si foloseste duminica cu inteligenta, trezeste-te cu o ora mai tarziu, mai rezerva doua ore de ajutat parintii prin gospodarie si in rest invata, asa incat sa nu ratezi ceva important

| T0T a răspuns:

Te plângi pentru 4-5 exerciții?

| Anitta18 explică (pentru T0T):

Da dar sunt foarte multe calcule.Habar nu ai ce spui.

| Freya1 a răspuns:

Lasa ca 4 5 exercitii nu sunt asa mult cand eram eu la scoala la 5 materi ne dadea portofoli intregi in 2 zile sa fie gata scriam toata casa pe ele laughing

| Anitta18 explică (pentru Freya1):

Sunt foarte multe.Ti-ai gasit sa razi acum ca un aiurit.Ne da a b c d e f g.Habar nu ai.

| anonimg a răspuns:

Vorbesti cu dirigintele. Dar trebuie sa ai si majoritatea clasei de partea ta ca sa te sustina.

| Caro34 a răspuns:

E bine asa, te înveți cu greul si gestionarea resurselor! Eu nu dadeam teme insa tot nu invatau geniile! Oricum ar fi, tot nu-i bine! Eu primesc 15 pag pe sapt., iar scrisul de pe pagini il citesc cu lupa! Mult spor!

| GPA a răspuns:

N-are treabă ministerul cu "tema" laughing. Este decizia profesorului, cum și câte teme primești este problema lui. Este ora lui, nu a ta. N-ai încotro, decât să faci tema și atât. Nu-i poți impune unui profesor cum să-și distribuie timpul și acțiunile în timpul orei. Nu-l poți schimba.
Ministerul poate interveni prin evoluția învățământului, precum noua metoda de-nvatare pe tablete, fără temă.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru GPA):

Sau poate sa nu faca temele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Bula,ce ne da vaca?
-Teme pentru acasa, doamna invatatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| FoundYouLover a răspuns:

Si daca ai atentie distributiva poti sa asculti si muzica in timp ce-ti faci temele, asa o sa simti ca imbini utilul cu placutul.Asculta melodii de la cantaretii tai preferati/cantaretele tale preferate/formatiile tale preferate.

| danni3l a răspuns:

Asa se intampla si la mine la liceu, multe teme

| Anitta18 explică:

4-5 ex. la o singura materie cred ca este destul de mult

| Anitta18 explică (pentru Anitta18):

Dar o sa ma straduiesc sa le fac pe toate.

| Anitta18 explică:

4-5 exercitii cu a b c d e f g...