| xAnoniima a întrebat:

Pur și simplu m-am săturat de viața asta. Să vă spun "povestea" mea mai pe scurt; sper să nu vă plictisesc. Deci, părinții mei sunt divorțați, iar eu am rămas la tata. Totul era frumos, până când tata a cunoscut pe cineva, de fapt a fost vina mea deoarece ea era mama "prietenei" mele, care am cunoscut-o pe internet. În fine, au trecut câteva săptămâni și se pare că tata chiar ține la această femeie, pe care eu de altfel o consider o scorpie, o piți#poancă, mă enervează la culme, e atât de falsă straight face e geloasă chiar și pe mine! Cât despre fiica ei, care înainte o consideram "BFF", nu o suport sub nici o formă. Nu știu ce să mai fac, pe mine tata nici măcar nu mă mai bagă în seamă, nu mai e ca la început și sufăr foarte mult din pricina asta. I-am spus și lui acest lucru, dar nu vrea să înțeleagă. Ce aș putea face sad? Chiar nu mai suport!

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Si eu am pus o intrebare ca a ta cu ceva timp in urma si am pirmit un raspuns asemanator userului vagdarclar.
Crede-ma daca de prima oara nu o inghiti asta nu se va schimba. Si parinii mei sunt divortati eu am ramas cu mama, ea la cunoscut pe unu si de 2 ani de zile tot nu pot sa il suport in preajma mea.
Daca ajunge sa se mute cu ea fa ce fac si eu, nu ii baga in seama si incearca sa iti ocupi timpul sa stai mai mult pe afara mai exact. Degeba incerci sa vorbesti cu tatal tau si eu am incercat sa vorbesc cu mama sa nu se incurce cu el, dar adultii astia cand se indragostesc parca sunt batuti in cap nu mai asculta nici macar de noi sunt speriati ca vor petrece restul vietii singuri si asta ii face sa caute alta dragoste sa zic asa, deoarece mare parte din viata nu au stat singuri si nu isi doresc asta la batranete.
Oricum daca se muta cu ea te vei adapta cat de cat situatiei chiar daca nu va fi placut. Pe mine ma ajuta gandul ca peste 2 ani voi scapa de familia aia petetica, ai putea gandii si tu asa dar depinde si de cati ani ai.
Daca mai ai vreo nelamurire intreaba-ma am trecut prin asta, te inteleg.

12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

S-ar putea, asa cum tu te-ai inselat cu felul de a fi al prietenei tale, asa sa pateasca si tatal tau! Tu nu poti face acum ceva, este decizia lui, iar timpul o va rezolva!

| Laura a răspuns:

Ce viață grea ai...ai ce să mănânci, ai o casă în care să locuiești și tot ce vrei. Ce viață dură!
Nu te băga în viața personală a altuia, nu ai nici un drept asupra deciziilor tatălui tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai rabdare, serios. Daca ei se completeaza, daca sunt facuti unul pentru celalalt, atunci lucrurile se vor aseza cum trebuie si va fi totul ok. Daca tipa e chiar o scorpie si o pitipoanca, tatal tau o sa vada asta pana la urma si o sa ia masuri.Dar e nevoie de timp pentru asta si deci..de rabdare.Dar cand ti se iveste ocazia, ar trebui s-o "demaschezi" pe tipa (asta DOAR daca tu nu te inseli in privinta ei).
Dar deocamdata da-le o sansa, ei poate chiar se iubesc si n-ar fi frumos sa le distrugi relatia doar pentru ca tu esti geloasa.
Si sa stii ca pentru tatal tau, tu vei fii mereu pe primul loc.Si sunt iubiri diferite: Ea e iubita, tu esti fiica lui. Poate acum e mai preocupat de relatia lui, vrea s-o "construiasca" cat mai repede si cat mai frumos, dar asta nu inseamna ca nu te iubeste sau te ignora.
Fii putin mai intelegatoare si optimista si totul va fi ok!winking

| Denis777 a răspuns:

Sa fac un scurt rezumat acum 3 zile am facut 14 ani, foarte tare pna acum cum zic majoritatea am trecut prin multe acum 3 ani parintii mei s-au despartit,am consumat alcool,droguri,tigari,betii, am avut prieteni" care m-au lasat la greu si cand nu mai aveau cu ce profita de mine, am avut perioade in care treceam de la o stare normala la tristete fara motive, deprimare, regrete, incet incet am vazut cum se darama tot in jurul meu nu ma mai intelegeam cu majoritatea persoanelor, prieteni care ii stiam de o viata nu mai dadeau semne si cei care ii cunosc de curand sau dovedit a fi mai buni ca ei, momentan am 3 prieteni in care imi pun baza decat unul fiind de varsta mea ceilalti fiind plecati in alte tari la munca.Am inceput sa ascult hip-hop romanesc:parazitii,mafia,nane, raku, bitza si mentalitatea mea s-a schimbat total, primadata vad partea negativa probabil tarziu pe cea pozitiva, nu mai am incredere in oameni fara sa imi dau seama ca am inceput sa rup cam toate relatiile, prietenul meu a vrut sa se sinucida si alte persoane la care tin, astfel am ajuns sa ma gandesc deseori si eu, si ca orice adolescent a inceput sa imi placa de o fata (imi place de ea de 8 ani si nici acum nu am curaj sa o intreb daca vrea sa fie iubita mea)nasol e ca ea umbla cu din astea de 20 si-a schimbat mentalitatea si nu mai incerc sa merg cu capul inainte, iar ma gandesc la droguri sa ma apuc ca un idiot, parintii cand au aflat a iesit nasol ce sa mai zic daca mai ma prind din nou nu stiu ce va iesii, cand ma gandesc cum zicea un prieten ca el cand era de varsta mea se gandea numai la scoala sieu ma gandesc la un loc de munca nu stiu ce sa mai zic.Nu mai vad viata in verde, si nici nu stiu cum va arata viitorul meu.Voi ce parere aveti, sunt un idiot asa mare cum ma vad? Tatal meu nu mai ma lasa la mama, de multe ori cand ma certam cu el fugeam de acasa mama s-a bagat cu unu cu care ma inteleg excelent, nu stiu daca vrei un mesaj lasa-mi id tau.

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Offffsadchiar imi pare rau pentru tinestraight face.Dar gandeste-te totusi ca mama ta poate nu e asa de rea.Pana la urma ei se iubesc tatal tau o iubeste si ea la fel nu? Gandeste-te si la ei pentru ca si ei au dreptul la fericire intelegi? Incearca sa te apropii de ei intr-un fel iar daca nu merge incearca sa ii ignori si tu la randul tau trateaza-i cu aceeasi moneda in cazul in care ei incearca sa te evite.P.S NU fii suparata! Gandeste-te ca mai sunt copii care au aceeasi problema ca si ea si tot sufera.Incearca sa vorbesti cu cineva despre chestia asta sa te descarci crede-ma ca te vei simti mai bine! Numai binewinking:*

| olivikkka a răspuns:

Dar de ce nu ai ramas la mama?

| xAnoniima explică (pentru olivikkka):

Pentru că ei nici nu îi pasă de mine, nici măcar nu îmi plătește pensia alimentară.

| olivikkka a răspuns:

Trebuie sa fii tare sunt multi copii de asemenea in situatia ta, incearca sa iti gasesti refugiul in mijlocul prietenilor, poti sa mai incerci odata sa vorbesti cu tata dar si cu mama nu cred ca exista pe lume o mama care sa isi uite copilul, bafta fii tare sunt sigura ca o sa iti gasesti puteri sa treci si peste asta

| ilovei a răspuns:

De ce trebuie sa vezi doar partea goala a paharului? incerca sa vezi si partea buna. mai ai o surioara,cam de varsta ta,cu care poti face o gramada de lucruri impreuna. daca ele se muta la voi,puteti fi colege de clasa,sau de scoala. e tare frumos sa ai o sora,mai ales de aceeasi varsta,si mai ales ca odata v-ati inteles suuuper bine.
-puteti sa mergeti impreuna la bunicii tai,la bunicii ei.
-o poti lua ca pe o "aliata",sa fie in tabara ta,iar in cazul in care mama ei nu va cumpara un lucru la amandou,sa faceti galagie,sau daca tatal tau face diferenta.
inteleg ca nu vrei sa o accepti ca mama,va puteti pune de acord sa nu ii spui mama,sa ii spui pe nume,si ei si tatalui tau. la fel si "sora" ta

Daca vezi ca lucrurile nu merg si ea se poarta tot timpul urat cu tine, ar trebui sa vb cu mama ta, sau cu bunicii si sa te muti la ei, dar nu trage concluzii gen"e pitipoanca". Poate tatal tau cu "pitipoanca" aia v-a trai tot restul vietii. Poate si ea il iubeste.
Asta este sfatul meu, acum tu intelege si alegi ce sfat vrei, ai destule aici!
Iti doresc multa fericire si o familie "noua" frumoasa si linistita!>big grin

| hubbelllllll a răspuns:

Eu nu stiu prea bine poveste familiei tale, dar mama ta te-ai gandit? ai mai tinut legatura cu ea? Daca nu eu cred ca ar fi cazul sa te adaptezi situatiei si nu e vina ta asa a fost sa fie ca tatal tau sa se indragosteasca de aceasta femei. incerca sa o accepti stiu ca e greu dar incerca tu esti pur si simplu geloasa ca nu l mai ai pe tatal tau doar pentru tine, incearca sa te obisnuiesti, esti fata lui pe tine te iubeste mai mult ca pe femeia aceea, numai ca nici tu nu i usurezi situatia te ti mortisi ca nu vrei si gata! Incerca nu cred ca este chiar atat de rea!

| AndreiSirghe a răspuns:

Sa pui picorul in prag ..si sa-i spui tataluit au sa te inteleaga. daca nu te ava intelege ii spui ca vei pleca la mama ta adevarata

| xAnoniima explică:

Mulțumesc mult tuturor big hug :*