| anonim_4396 a întrebat:

Revin cu o alta intrebare. Dupa ce l-am confruntat pe prietenul meu in legatura cu faptul ca inca vorbeste des cu fosta sa, inclusiv cat e la mine acasa, acesta s-a enervat si a reactionat foarte urat. Acum face pe suparatul si nu mai vorbeste cu mine. Simt ca vrea sa imi cer eu scuze ca am aflat ca inca vorbeste cu ea, insa chiar nu consider ca am vreo vina.
Vreau sa gasesc o modalitate sa ii pot spune ca ma deranjeaza chestia asta insa reactioneaza foarte urat. Cum pot sa il abordez? Simt ca e un subiect sensibil pentru el insa nu vreau sa fiu eu relatia lui pansament pentru fosta lui si eventual sa se impace cu ea si eu sa raman asa, ca in plop.
Cum il pot aborda fara sa il enervez si sa primesc si eu raspunsuri clare?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Tot el greseste si tot el se supara. Suna a manipulare Normal e sa ti dea explicatii, chit ca poarta conversatii neimportante cu fosta, el se supara ca sa ti inchida gura si sa l accepti fara sa pui intrebari. Asta e realitatea. Nu o sa ti recunoasca nimic. Daca tine la tine se va vedea prin fapte, degeaba vei incerca sa discuti cu el, nu cred ca poti sa l abordezi decat sa vezi singura in timp adevarul. Poate tine la tine dar nu a uitat o pe fosta, poate o va uita sau se va impaca cu ea. Depinde cum evolueaza relatia voastra si depinde cum vei gestiona tu aceasta problema. Daca iti dai seama ca el nu tine la tine, rupe relatia, daca nu ti dai seama incearca sa nu te atasezi pana nu ti e clara situatia

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Raspunsul clar e in faptele lui: vorbeste cu fosta, si nu are chef sa discute cu tine.
Din pacate, relatia cu tine e un pansament.

Te sfatuiesc sa il abordezi direct, sa il enervezi, si sa nu iti ceri scuze. Ideal este sa-l fugaresti tu, nu sa astepti sa te lase.

| Drimmero a răspuns:

Ce tupeu pe capul lui, se simte cu musca pe caciula. Slabi sunt tentativele astea de barbati,, in loc sa aiba sange in instalatie, o tot face pe mironosita si o da cotita. Da-i un ultimatum, dar direct!

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui să îi spui ca si daca se enervează tu nu ai de ce sa iti ceri scuze si sa ii spui ca daca nu încetează il lasi.
Nu are de ce sa iti fie frica, în fond și la urma urmei e dreptul tau si nu cred ca vrei sa te tina de proasta.

| Hammurabi a răspuns:

Nu înțeleg ce nu ți-e clar deja. Vrei neapărat confirmare din gura lui?
Și dacă el îți spune că nu e adevărat, ai să-l crezi?
Eu te-aș sfătui să nu-ți mai pierzi timpul.
Dă-i papucii și caută-ți pe cineva care să țină la tine și să te respecte.

| PersonajFictiv a răspuns:

E un manipulator iubi asta a tău, e un truc ieftin, nu îți bate capul cu el, o să suferi mai târziu mult mai mult decât acum dacă nu te desparți.
Iar tu ești o cârpă în ochii lui, asta pe lângă pansament.
Nu că în ochii tăi nu ești tot la fel, având în vedere că te lași așa ușor, el a greșit și te-a făcut pe tine să te simți vinovată și apoi să te gândești cum ai putea să nu deranjezi prințișorul.
Spune-i că poate să o aducă pe fosta la tine în cameră dacă nu are bani de hotel, o să îl împaci așa.
De ce să vorbească doar prin mesaje cu tine lângă el?

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Desparte-te de el. Doare, dar nu o sa mori din cauza asta.
Daca inca ii mai acorda atentie fostei, atunci lasa-l sa fie fericit alaturi de ea.
Daca reactioneaza asa, nu o sa afli niciodata raspunsuri clare.

| croissant a răspuns:

Draga mea fie ca il enervezi sau nu e dreptul tau sa porti o discutie serioasa cu el. Spune-i ca daca nu renunta la fosta vei pleca. Si daca chiar nu renunta pleaca. Nu meriti sa stai cu o persoana nehotarata. Faptul ca accepti asta ii arati lui cat de putin te iubesti tu pe tine insati

| AnitaDugan a răspuns (pentru croissant):

Mi'e frica cumva, pentru ca tin la el, dar deja a inceput sa doara... toata faza asta cu fosta. nu stiu ce sa spun.

| 54kuv a răspuns:

Sunt de acord cu toti ceilalti de aici. vezi-ti de viata fara el caci oricum el a fost in viata ta dar nu si tu in a lui (cel putin nu asa cum sperai tu sa fii).
Dupa ce ii va trece de fosta va fi o alta (mai mult ca sigur) caci asta pare sa-i condimenteze lui viata si sa-i ofere acea doza de adrenalina de care cu totii avem nevoie. Ce am invatat acum cativa ani si mi-a placut foarte mult. Nu poti fi de ajutor altora daca nu te ajuti pe tine mai intai (de asta mama trebuie sa-si puna ea prima masca de oxigen in avion ca sa-si poata salva si copilul/copiii. caci daca ea lesina atunci nici nu va fi capabila sa ajute). Tu vrei sa-l ajuti protejezi pe el dar cine face asta pentru tine? e datoria ta sa faci asta si a nimanui altcuiva.
toate bune

| AnitaDugan a răspuns:

Multumesc mult, TPU. Sunteti mereu de mare ajutor. Sarumana