| aurelgabriel a întrebat:

Bună TPU!
Se poate ori au existat situații în care femeia sa ceara barbatul în căsătorie? E obligatoriu ca bărbatul sa facă acest lucru?

Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde sunt doamnele si domnisoarele de alta data?! Pe bune, 8/10 femei au bodycountul unei prostitiate, 8/10 femei vor sa fie intretinute, dar ele sa nu ofere nimic in schimb, 8/10 femei fac orice pentru chad, dar se comporta oribil cu un avrege. Femeile au ucis cavalerismul. In ziua de azi daca esti romantic si cu bun simt, femeile te cred pampalau.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i lege scris si nici obligatoriu ca barbatul sa faca acest lucru, dar este de preferat, fiindca barbatul are o oarecare mandrie si s-ar simti jignit daca ar face femeia acest lucru, fiindca il face papa-lapte, daca nici macar atata lucru nu este lasat el sa faca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica obligatoriu? Cine sa oblige?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Există situații (rare), în care femeile cer bărbații. Mai ales în țările mai "open-minded".
Pe la noi, știu doar cazuri în care femeia trântește pe masă un test de sarcină pozitiv, și cere nuntă sau despărțire. Sau... Clasicul reproș, după ce te înșeală cu 3 sate și e mereu absentă din relație: "dacă mă cereai când trebuia, nu ajungeam aici!" laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Acum in multe cazuri cere copilul ca barbatul sa se casatoreasca cu mama lui. Multe femei raman gravide inainte de casatorie si asa ajung sa se casatoreasca. Obligate de imprejurari.
Ideal e ca barbatul sa ceara femeia in casatorie. Asa e frumos. Daca ajunge sa o faca femeia, e o situatie jenanta.
Unde sunt barbatii cavaleri de altadata?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca chiar 8/10, dar nu numai ca l-au ucis, ci l-au calcat in picioare, s-au sters cu el la fund, si apoi l-au aruncat in fosa. Cat si despre barbati la fel. Multi dintre ei se penseaza, isi pun fustita, o iau in fund, se duc la coafor, sunt toxici, pampalai, muritori de foame, si plini de arfe de capitala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Aia cu futița de care spui tu, sunt simpi pentru alea care nu mai au acces la chad. Aia ofera totul, si nu primesc nimic in schimb

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, ma doare la ciocan ce sunt, important e ca distrug societatea, si asta ma intristeaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Si asta-i dea' bia inceputul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Unde sunt doamnele si domnisoarele de alta data?! Pe bune, 8/10 femei au bodycountul unei prostitiate, 8/10 femei vor sa fie intretinute, dar ele sa nu ofere nimic in schimb, 8/10 femei fac orice pentru chad, dar se comporta oribil cu un avrege. Femeile au ucis cavalerismul. In ziua de azi daca esti romantic si cu bun simt, femeile te cred pampalau.

| Emma30555 a răspuns:

Sa ceara a în căsătorie asemenea unui bărbat nu. Dar poate sa ii spună intențiile, sa îl întrebe dacă ar vrea sa se căsătorească, dacă răspunsul e pozitiv pot stabili data nuntii. Nu poate face o cerere romantica ca un bărbat care vine cu inelul, dar poate încerca o abordare directa dacă scopul ei e căsătoria, sau poate sa ii bata niște apropouri. Un cuplu care e pregătit de căsătorie poate discuta deschis despre aceste lucruri.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu e obligatoriu, dar totusi paradoxal vorbind, e obligatoriu in societate. Adica, poate sa te ceara si femeia, doar ca ar fi ciudat si iesit din comun in societatea care traim, unde predomina patriarhatul. Totusi, sunt tari sau insule in lumea asta unde predomina matriarhatul si acolo e ceva normal sa te ceara femeia.

| Eireann a răspuns:

In Irlanda exista traditia ca femeia are voie sa ceara barbatul in casatorie dar numai in 25 Februarie. Traditia a ajuns si in Scotia iar in 1288 a fost emisa o lege care spune ca o femeie are voie sa ceara in casatorie un barbat in data de 25 Februarue si daca el refuza e obligat sa plateasca o "amenda". Aceasta amenda varia de la un sarut pe obraz pana la contravaloarea unei rochii de matase.

| CleanHeart a răspuns:

Exista dar pentru noi astea mai tradiționale nu este posibil și nu neapărat că suntem închise la minte dar eu ca de exemplu indiferent cat de deschisă as fi la minte o cerere în căsătorie o face bărbatul care e vânător și eu mă ocup de feminitatea mea toată viata
Am văzut pe net o cerere drăguță unde femeia s-a pus prima in genunchi și la 2 secunde s-a pus și bărbatul, drăguț momentu

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Uite cu întrebi din astea mereu se ajunge sa se critice femei și bărbatul între ei și care mai decare... De asta nu răspund eu la întrebările astea mereu se ajunge la certă și ura ca femeie nu știu ce ca bărbatul nu știu ce și uite așa ajungeți frustrați prindeți ura pe femeie și bărbați va înjurați ca ala este asa ca femei este așa terminat cu rahaturile astea ce dracu aveți

| anonim_4396 a răspuns (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Nu are nimeni ura pe femei. Cu siguranta exista si femei sufletiste si familiste. Dar foarte multe au pretentii nerealiste, sunt barinwash de social media. Uite-te in jurul tau, priveste realitatea. La mine la munca sunt o gramada de femei 30+ care se vaita de singuratate, cu toate ca au dm'ul plin, chiar daca sunt abordate si in irl. Siti de ce se intampla asta?! Pt ca desi ele nu sunt frumoase, lucreaza pe salar minim, au pretentii de barbati frumosi si bogati. Pe reddit la fel, posturi de genul ( de ce nimeni nu ma vrea?!) Sau ( sunt uarata si nu imi pot face un iubit), chiar si pe TPU sunt astfel de posturi. Dar tipele acelea, vor de fapt un chad, nu se multumesc cu un baiat avrege si muncitor.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma interesează frate cine este chead macho și altele voi știți cel mai bine pentru voi da eu va vad uneori o dați prea de tot va certați ca nebuni și va luați la jigniri după ca Femeia asa ca Bărbatul asa...

| Smmo a răspuns:

Da, au existat. Dar barbatii e bine sa fie barbati, daca nu pot scoate nici cateva vorbe... nu stiu ce mai sunt.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Astepti sa fii cerut...sau...parasit?

| KingOoO a răspuns:

Rourile s-au cam schimbat. Exist enorm de multe cazuri in care parintii baiatului au o situatie financiara grea care va fi mostenita de copil.
Majoritatea parintilor de baieti is cam "lasa-ma ca te las", pe cand parinti ai fetelor majoritatea "se descurca in viata".

Candva fete sarace asteptau sa fie curtezate de baietii cavalerilor. Acum fetele bogate cuceresc baieti saraci.