| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Sora mea pur si simplu locuieste la prietena ei, pleaca cu saptamanile, acasa sta doar 2-3 zile si apoi pleaca iar la prietena ei. Craciun, Revelion, Paste, ea este acolo la ea in permaneta. In timpul scolii, cum vine weekendul cum pleaca la ea, vacante, tot, ea sta acolo. Aceasta tipa este singura la parinti si are nevoie sa stea cu cineva, de asemenea si parintii ei se bucura cand este sora-mea acolo pentru ca o vad pe ea fericita. In schimb, eu, practic nu mai am sora! Parintii mei lucreaza, mami in Anglia si tati in alt oras, dar face naveta. Eu stau tot timpul singura, dorm singura nopti la rand, locuiesc singura! Daca le spun sa nu o mai lase sa mai plece, imi spun ca eu de ce nu plec, ca eu nu am prieteni, ca sa o las in pace! Pur si simplu m-am saturat! Situatia aste e asa de 3 ani, de cand a inceput sora-mea liceul si a cunoscut-o pe fata asta. Eu nu am cu cine iesi, pentru ca locuim la tara si pur si simplu pe aici nu prea mai sunt copii, persoane de varsta mea. Mai sunt 2-3 fete, dar au iubiti si ies doar cu ei. Ce e mai grav e ca si in rarele dati cand vine acasa sta doar la telefon cu fata aia. Eu nu mai pot schimba o vorba cu ea, la telefon nu imi raspunde. Nu stiu ce sa fac in situatia asta, am cativa prieteni, dar stau departe de mine. Ma simt foarte singura si simt uneori ca nu mai rezist

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Asta e... Va veni și vremea când o să-și dea seama că tu ești mai aproape decât orice prieteni pe care și-i face în decursul vremii.
Dar până atunci, tu tot singură rămâi. Poate ar fi bine să cauți să îți ocupi timpul altfel: fă ceva voluntariat, citește, caută o altă pasiune (fotografie, muzică...) și încearcă să devii mai bună în acel domeniu.
Ai ce face; totul e să nu cazi în disperare.

41 răspunsuri:
| inflicted a răspuns:

Pai unii nu au frati deloc si nu mor. E vina ta ca nu ai prieteni.

| Conii25 a răspuns (pentru inflicted):

Am prieteni!

| inflicted a răspuns (pentru Conii25):

Atunci de ce stai tot timpul singura si te simti asa? laughing Nu are sens.

| Conii25 a răspuns (pentru inflicted):

Pentru ca desi am o sora, teoretic, practic nu o am! Stau singura, pentru ca locuiesc singura!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar dacă este sora ta, nu este ea de vină că tu ești singură.

| Conii25 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu sunt singura, am parinti, am o sora, am si cativa prieteni. Problema este ca ma simt singura pentru ca ea nu se comporta ca o sora fata de mine asta ma deranjeaza si faptul ca mi s-a luat sa o dog sa nu mai plece asa des.

| sadrian46 a răspuns (pentru Conii25):

Pentru ca ea nu se comporta ca o sora fata de mine.
Dta ai o idee că dacă ea este sora dtale de sânge, ea ar trebui să aibă un anumit comportament față de tine. Uite că nu este așa.

| Andreeush a răspuns:

Caută prietene de vârsta ta, altă soluție nu văd dacă sora ta nu stă pe acasă.
Ce vârstă ai?

| minrest a răspuns:

Este sora ta, dar viata ei ii apartine; fa-ti si tu viata ta, din ce depinde de tine, fara sa impui altora sa faca o mai mare patre din ea, decat vor.

| Conii25 a răspuns (pentru minrest):

Nu i-am impus nimic! Pur si simplu ea nu face deloc parte din viata mea, ceea ce nu mi se pare deloc normal!

| minrest a răspuns (pentru Conii25):

Ba face parte, intr-o masura limitata. Notiunea asta de ''normal'' e vaga, generala, supusa subiectivismului uman; nu face ceva ilegal, si nu incalca morala comuna.

| Holiday a răspuns:

Prolema e la tine, nu la ea.
De ce ar trebui ea sa renunte sa faca lucruri care ii plac doar pentru ca sora-sa e incapabila sa aiba o viata sociala, sa aiba prieteni, sa-si ocupe timpul placut?

"Daca le spun sa nu o mai lase sa mai plece..."

De ce ai face asta? Adica tu vrei sa-i distrugi ei placerea de a face ceva, apoi te miri ca nu-ti raspunde la telefon...si culmea, tot tu esti nemultumita.

Ideea e ca de multe ori unul dintre frati e mai descurcaret si mai independent, sora-ta in cazul de fata, si unul mai bleg, adica tu.
E simplu.

| Conii25 a răspuns (pentru Holiday):

Am viata sociala, am prieteni, in prezent fac scoala de soferi, sunt studenta si crede-ma ca ma descurc singura, pana la urma locuiesc singura de atata timp! Niciodata nu le-am impus parintilor sa nu o lase sa plece, ma refeream sa nu mai stea asa mult pleacta, sa mai vina noaptea acasa, macar. Inteleg ca ii place sa plece, dar totul are o limita, cum am mai si spus, sta omul plecat o zi, doua, trei, dar mai da si pe acasa ca pana la urma asre si ea casa ei. Descurcareata si independenta nu e deloc, din contra e dependenta de prietena ei, ea nu face nimic singura si nu inseamna ca daca locuieste la prietena ei si uita cu totul de familie e descurcareata, acolo e in grija familiei fetei. Isi aminteste de noi, doar cand are nevoie de ceva. Mie nu mi se pare normal!

| Holiday a răspuns (pentru Conii25):

"...sunt studenta si crede-ma ca ma descurc singura..."

Puii mei, credeam ca ai 13-14 ani, mai era cat de cat de inteles smiorcaiala asta, dar la varsta ta...deja ai o problema nasoala.
Zici ca n-ai bani de microbuz sa te duci zilnic la oras...pai nu trebuie sa te duci zilnic, mergi la 2-3 zile, gaseste-ti naiba un iubit cu care sa-ti petreci timpul, invita-ti prietenii la tine, nu trebuie sa te duci tu neaparat, etc, etc.
Pff...

| Conii25 a răspuns (pentru Holiday):

Niciun prieten nu vine la mine sa stea mai mult de o zi-doua, au si ei casa lor! Si niciun prieten nu face cat o sora! Am iubit, fac lucruri care imi fac placere! nu se smiorcaie nimeni, am spus o situatie deranjanta! Nimanui nu i-ar convine sa aiba un frate si pur si simplu sa nu poata discuta cu el!

| Anemona2020 a răspuns (pentru Holiday):

Mda pai e corect și ce zici tu dar e greșit și ceea ce face sora ei. Adică e straina fata de sora ei și abia comunica cu ea. Ți se pare normal?!

| Emma30555 a răspuns:

Dacă o iubești las o sa fie fericita. Dacă ea e fericita la prietena ei bucura te pentru ea. Asta trebuie sa facă o sora. Ca ea sa simtă sa fie lângă tine mai des trebuie sa o atragă acest lucru. Dacă ar sta cu tine din obligație sau complezenta nu ar avea valoare. Tu dacă au înțelege o și i ai arata iubire lucrurile s ar mai schimba. În plus familia e familie dar și restul oamenilor sunt importanți, cum ar fi un iubit sau soț sau o prietena buna care te înțelege

| Dalmore a răspuns:

Probabil acolo se simte mai bine decât acasă, e altă atmosferă. Dar ești tu sigură că e mereu la prietena aia? laughing Mă rog, ar trebui când ai ocazia să-i spui ce te apasă și să încerci să îți faci prieteni, că sora o să plece la un moment dat oricum și tot în situația asta o să ajungi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că relatia dintre tine si sora ta s-a stricat mai demult. Gandeste-te la ce s-a intamplat inainte sa se mute la prietena ei. Daca s-ar fi simtit bine in familie nu cred ca ar fi plecat. Totusi, nu mi se pare normal sa se rupa asa tare de familie. Ceva s-a intamplat inainte sa plece. Nu cred ca relatia dintre voi doua era buna inainte. Cam greu sa o mai „recuperezi" acum, odata ce a stat atat de mult timp in compania acelei fete. Nu ma simt in masura sa iti dau sfaturi. Ce am spus mai sus este doar o parere.

| Raducons a răspuns:

Cum accepta oamenii aia sa o tina acolo degeaba,trebuie mancare haine curate, apa, curent, Oricum ea sta bine acolo, problema e la tine, ai grija pe unde te duci. Tatal tau trebuie sa ia masuri si sa vina seara acasa

| Conii25 a răspuns (pentru Raducons):

Au o situatie financiara destul de buna.Ai perfecta dreptate, dar degeaba le explic, lor li se pare ca eu sunt disperata sa stau cu ea si ca eu stau numai acasa, mi-au zis ca sa plec si eu, dar ca eu nu am la cine. E normal sa stau acasa e vacanta si nu ma pot duce asa peste capul prietenelor mele sau si la verisori, sta omul o zi-doua, dar nu ma mut acolo la ei. Daca as pleca si eu, ce sa faca, sa puna lacatul pe usa! pana la urma suntem o familie, suntem surori, ar trebui sa petrcem mai mult timp impreuna nu sa o vada cateva zile pe luna ca nu lucreza, nu studiaza, nu face nimic, pur si simplu sta acasa la fata aia pentru ca asa ii place, dar totul are o limita, are si ea casa ei!

| sadrian46 a răspuns (pentru Conii25):

Pana la urma suntem o familie, suntem surori, ar trebui sa petrcem mai mult timp impreuna.
Vezi, din nou, impui altora, sorei tale, normele tale despre cum ar treibui să fie într-o familie. Obligi, sugerezi, impui să stea cu tine. Așa nu merge, ca dovadă, ce se întâmplă.

| Raducons a răspuns (pentru Conii25):

Prietena asta a ei, nu este cumva un prieten, e ciudata situatia.Nu am mai vazut sa stea prietenii impreuna decat in chirii pe la liceu sau facultate. Oricum vei pune lacatul pe usa pana la urma,cred ca vei pleca in oras la liceu,facultate, ce sa facem, viata la tara este plictisitoare acum, stiu cum e, La mine sunt zile cand nu vad pe nimeni pe strada.e un sat mai mic dar inainte era altfel.Asa ca termina scoala si du te cat mai departe.

| Conii25 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu sunt normele mele, sunt normele societatatii. Niciodata nu i-am impus sa nu se duca, dar acum am si eu niste probleme si m-ar fi ajutat daca ar fi stat si ea acasa, si am rugat-o sa stea macar o zi cu mine si pleaca dupa. Sincer, cunosc o multime de persoane si eu, dar eu nu am maj vazut ca cineva sa stea plecat atata timp la o prietena, sa locuiasaca acolo. Inteleg, sta omul o zi-doua, dar nu in permanenta, are si ea casa ei. Normal ca ma deranjeaza lucrul asta, de cand a aparut prietena ei, pur si simplu noi, familia ei nu mai existam pentru ea! Mie, una, nu mi se pare normal!

| sadrian46 a răspuns (pentru Conii25):

Nu, nu este normal adică conform normelor.
Iar dta vrei să îi impui ca ea să fie normală.
Dar dacă nu te încadrezi în norme, asta nu înseamnă că faci ceva rău sau greșit.

| Holiday a răspuns (pentru Conii25):

"...dar degeaba le explic, lor li se pare ca eu sunt disperata sa stau cu ea..."

Si au perfecta dreptate. De fapt tie nu de familie iti e, doar te plictisesti singura si vrei atentie.

| Conii25 a răspuns (pentru Holiday):

Nu ma plictisesc, am o groaza de lucruri de facut, am si mentionat! Daca am stat atata timp fara ea, bine mersi, chiar crezi ca sunt disperata sa stau cu ea! Sa te rupi de familie nu mi se pare noramal, sa nu raspunzi la telefon cand parintii tai isi fac mii de griji pentru tine, nu mi se pare normal! Oamenii astia au crescut-o, ca sa ce? Sa se multe la o alta fanilie, noi nu stim nimic despre ea, dar in schimb, familia fetei stie tot

| Holiday a răspuns (pentru Conii25):

"Sa te rupi de familie nu mi se pare noramal, sa nu raspunzi la telefon cand parintii tai isi fac mii de griji pentru tine, nu mi se pare normal! "

N-o fi pentru tine, pentru ea este, e alegerea ei si pare ca cel putin deocamdata ii e bine asa. In plus tu esti singura care vede lucrurile asa. Cum singura ai afirmat, parintii vostri nu au o problema cu asta.
Daca ma intrebi pe mine, eu cred ca tu ai fost genul de sora manipulatoare care s-a obisnuit ca sora mai mica sa faca ce, cand, cum vrei tu si cand i-a disparut jucaria face spume.

"Oamenii astia au crescut-o, ca sa ce?"

Cu siguranta nu au crescut-o ca sa-ti tina tie de urat cand te plictisesti.

Citat din intrebarea ta:
"Eu stau tot timpul singura..."

si apoi:
"Nu ma plictisesc, am o groaza de lucruri de facut..."

Aici e problema ta, nu coeziunea familiei. Pe de alta parte spui ca ai o gramada de activitati. Cam ce fel de activitati ai? Sapi in gradina, citesti, ce faci? Ca oricum, orice faci, e ceva ce nu-ti face placere. Schimba-le, nu e vina surorii tale ca faci tu lucruri care nu-ti plac.

| Conii25 a răspuns (pentru Holiday):

Imi face placere ceea ce fac. Toate rudele apropiate au o probleme cu asta, parintii s-au obisnuit ca eu sa fac toate treburile de pe langa casa, ca are cine sa aiba grija de tot de asta nu spun nimic, pentru ca lor le convine ca eu stau pe acasa si daca plec si eu o zi imediat ma iau la intrebari! Eu sunt raspunzatoare pentru tot! Pe mine ma trag intodeauna la raspundere, culmea daca sora mea o da in bara, tot eu raspund! Niciodata nu i-am impus nimic surori mele! 2 ani de zile eu am vazut-o doar de ziua mea de nastere si la ocazii, pentru ca in timpul anului scolar eu locuiesc in alt oras. Stau tot timpul singura, vara, pentru ca aici la tara e pustiu. Aici este vorba de faptul ca viata surorii mele se invarte doar in jurul prietenei ei si bineninteles ca nu imi convine sa ii cer si eu ajutorul o data, de doua ori si sa refuze sa discute cu mine!

| GouDidodino a răspuns:

Mai mult ca sigur "prietena" este doar un pretext plece de acasă, de fapt de duce la un puularau(baiat) să bage măgarul in beci

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine nu vreau sa fac concluzii pripite dar am impresia ca sora ta e atasata de prietena ei, iar ea de sora ta.Intr-o prietenie e bine sa existe si o oarecare distanta, de altfel pot aparea cu timpul probleme serioase.Amandurora le este bine cand sunt impreuna, fiecareia dintre ei îi place compania celeilalte.Nu va fi asa mereu. odata si odata va veni timpul cand ele nu se vor mai vedea atat de des,viata le va impune sa se vada mai rar, caci fie una va pleca sa invete undevea mai departe, fie isi va gasi un iubit, sunt multe variante, dar asta tot se va intampla.Din cate se vede compania prietenei ei este mult mai buna de cat compania ta, si prefera sa fie mai mult in preajma ei de cat in a ta.De ce nu ai incerca sa schimbi ceva? Incearca sa discuti mai mult cu sora ta, faceti ceva impreuna, distrativa cumva ca sa va apropiati mai mult. Poti vorbi cu ea si sa-i spui ca ai vrea mult sa te apropii de ea, sa fiti surori si prietene bune.Incearca sa iti faci noi prieteni, sunt sigur ca sunt la voi prin sat persoane de varsta ta, si de ce nu ai incerca sa te legi cu ele? Chiar daca au iubiti asta nu inseamna ca nu pot avea prieteni.Intai de toate trebuie sa fii tu cel mai bun prieten al tau.

| Conii25 a răspuns (pentru qwertpro):

Pur si simplu nu vrea. Ea cand e acasa doar vorbeste cu fata asta la telefon, altceva nu vrea sa faca

| Anemona2020 a răspuns:

Poate de fapt este vorba de un baiat sau e lesbi nu pricep. Aceasta fata este cumva bolnava de are nevoie sa stea cineva cu ea mereu?
Înainte de a cunoaște aceasta presupusa fata care era relația voastră? Și dacă ai încerca sa vb cu ea nu știu dacă te-ar asculta. Chiar nu știu cum sa te ajut sa rezolvi.

| Conii25 a răspuns (pentru Anemona2020):

Nu este bolnava, dar este foarte rasfatata si are bani. Inainte nu se comporta asa, nu pleca de acasa pe la prietene, faceam o groza de lucruri impreuna

| ynexistenta a răspuns:

Nu stiu cati ani ai...situatia in sine e nasoala pentru tine.dar esti sigura ca sora ta locuieste cu o prietena? Mie imi pare ca ar locui cu un baiat, e la sfarsitul liceului, probabil si-a facut vreun iubit...incearca sa vorbesti cu ea si sa-i explici ca nu-ti place sa dormi singura in casa, macar sa doarma acasa daca in restul timpului este la "prietena ei"spune-i ca iti este greu fara ea, cred ca ar trebui sa fi sincera.nu stiu daca va da roade ca pare o tipa independenta si nu pare sa-i pese prea mult (din ce ai povestit despre ea) dar macar poti incerca.

| Conii25 a răspuns (pentru ynexistenta):

Independenta nu e. Am discutat cu ea, dar nu ii pasa, pentru ea conteaza doar tipa asta. Am rugat-o de atatea ori sa stea si acasa macar o saptamana sau macar noaptea, nu vrea.

| ynexistenta a răspuns (pentru Conii25):

Dar esti sigura ca e o tipa? a venit cu ea acasa? eu tot cred ca minte si ca de fapt e indragostita, cand esti indragostit nu prea mai vezi nimic in jurul tau, cu siguranta nici pe tn.nu stiu ce varsta ai, de ce nu vb cu ai tai sa pleci si tu in strainatate, la maica-ta?

| CattanyMihai778 a răspuns:

Cand nu ai pe nimeni fi tu cel mai bun prieten al tau, vorbeste cu batrani sunt f de treaba si te asculta, trec si eu ca tine

| Mariosss a răspuns:

Caută să vorbești deschis cu sora ta,spune-i ce simți! Dacă situația rămâne neschimbată,atunci caută pe cineva de vârstă apropiată ție și împrietenește-te,discută cu acea persoana. Dacă nu se poate nici asta,atunci Caută Să Fii Ocupată, Fă Ceva Ce-ți Place Mult sau ceva pentru semenii tăi, ajută pe cineva. Ideea e să Fii Ocupată, să Nu stai pe loc. Fă ceva util, constructiv.

| Conii25 a răspuns (pentru Mariosss):

Am vorbit cu ea, dar pur si simplu nu o intereseaza parerea mea. Am prieteni, dar stau departe de mine. Locuiesc intr-un sat mic, nu am pe cine sa imi fac prieten si niciun prieten nu o sa poata sa-i ia locul surorii mele. Nu imi pot permite sa ma duc la oras in fiecare zi, microbuzul e scump. Ocupata sunt, dar m-am saturat sa tot stau singura si sa nu pot dsicuta cu ea pentru ca pentru ea exista doar tipa asta. Nu reusesc sa o fac sa inteleaga

| Ciocotisan_Gabriel_2002 a răspuns:

De ce imi pari foarte cunoscuta? in ce judet locuiesti?