| denisamihaela a întrebat:

Stiu ca fiecare are modul lui de a iubi, dar cum vedeți voi dragostea adevărată? Cum vi se pare normal sa comportați intr-o relație? Ce anume este de făcut cu partenerul de viata? Si ce anume sa nu faci niciodata sub nicio forma? Si as vrea sa stiu cum va dați voi seama ca partenerul de viață chiar te iubește?

7 răspunsuri:
| Leon a răspuns:

Sa fii tu insuti, sa fie un interes reciproc de a investi timp si energie in partener, cu un scop comun.
O relatie adevarata se bazeaza pe initiativa si bucuria de a ajuta partenerul sa evolueze, sa ii apreciezi potentialul.
Pasiunea dureaza 2-3 ani, dupa vine realitatea.
Implicare, initiativa, sustinere si cunoastere, cam asta se poate simti de la partener, daca e implicat il vei simti ca te iubeste, e interesat.
Pe termen lung, pasiune se transforma in dedicare si ceva profund, gandeste-te cum e cand ai un frate sau o sora, e parte din familia ta. Nici persoana iubita nu a trebui sa o simti diferit.

| RAY a răspuns:

Prea multe intrebari, adevarul e ca nu stim, asa cum nu stim cum e sa te urmareasca x prin cimitir cu toporul, aici vorbim de reacti emotionioale nu rationale, in primul rand nu stii tu cand iubesti cum sa stie x

| Freya1 a răspuns:

Intr-o relatie trebuie sa oferi afectiune,iubire,atentie,timp,compromis,rabdare si trebuie sa primesti toate cele...
Orce doriti si simtit si orce cadeti de comun acord ca trebuie facut.
Niciodata nu e bine sa inseli,sa minti,sa nu il respecti, sa nu te sfatuiesti cu el, sa nu comunici, sa il pui pe locul 10, sa nu ii acozi afectiune si atentie, sa nu ii spui vorbe frumoase, sa ii bagi pe gat prieteni si rude, sa nu ai incredere etc
Daca face tot ce am scris mai in sus la ce sa faci ce oferi si ce primesti...

| Lioana a răspuns:

Ce sa faci cu partenerul de viață? Tot ce vrei in limita bunului simt și a moralității.
Ce sa nu faci? Nimic ilegal sau imoral.
Cum e normal sa te comporți? Nu exista normal. Fiecare persoana e unica deci și relațiile sunt unice. Degeaba vrei tu că relația ta sa fie într-un anume fel. Va fi așa cum poate fi cu acea persoana.
Cum îți dai seama daca te iubește? E greu să-ți dai seama atunci când ești îndrăgostită. Atunci nu mai vezi limpede lucrurile. Ar trebui să o vezi in ochii lui.

| ziftode a răspuns:

Cum e dragostea adevarata... simplu...
the EVERYTHING song:
https://www.youtube.com/watch?v=fjDojEOiMcE

m-am gandit de 3 ori inainte sa postez, e cam personal pentru mine sa arat la altii lucruri la care tin cu adevarat, sper sa iti faca placere oricum :)

| Jouliete a răspuns:

Intr-o iubire adevarata oferi dedicare, atenție. Iubirea inseamna sa împartașești momente frumoase cu cel pe care il iubesti. Iubirea inseamna pasiunea puternica si înflacarată dintre voi care se observa datorita privirilor. Într-o relație oferi fara sa aștepți ceva in schimb, ca si cand nu exista limita trupului, voi sunteti unul si acelasi.Ce nu trebuie sa faci intr-o relație este sa trădezi, sau sa înșeli sau sa fi indiferent la lucrurile pe care le spune persoana de langa tine.Acela care tine la tine e acela care te face sa te simți speciala. Cineva te iubește cand tu simți cu toata persoana ta fara ca sa iti spuna altcineva.Iar daca ceva nu e in regula, intuiția îti va spune imediat si vei avea indoieli.

| BurnoutBro a răspuns:

In primul rand o dragoste adevarta este atunci cand doua persoane nu pot trai unul fara altul mai mult de o zi. O dragoste adevarata este atunci cand persoana care te iubeste cu adevarat e gata pentru tine sa de jertva tot chiar daca stie ca va regreta enorm. O dragoste adevarata este atunci cand in orice moment unu linga altul va simtiti ca unul intreg si stiti ca nimic pe lume nu va poate zdrobi. (Insa nu stiu daca mai este in ziua de azi asa ceva )