| Ralucaralucasonia a întrebat:

Buna TPU, sunt in divort cu fostul sot in tot acest timp am cunoscut un barbat minunat. Avem o relatie perfecta, insa avem o problema, el vrea sa-mi cunoasca familia insa eu tot aman, mi-e frica de cum vor reactiona parintii, eu fiind inca in divort. Credeti ca e normal sau cum ar trebui sa procedez? Nu am curaj sa le zic pentru ca vor zice tu inca nici nu ai terminat cu divortul si tu deja ai pe altul

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Și eu am amânat sa îl prezint pe actualul iubit multă vreme după despărțirea de fostul.
Și asa tata ma teroriza și spunea ca eu sunt de vina nu fostul și indiferent ce discutam în casa oalele se spărgeau în capul meu.

Mi-am făcut curaj sa îl prezint când m-am imbolnavit și nu ne mai puteam vedea.Simteam nevoia sa fie lângă mine plus ca ma ajuta cautandu-mi medici și tot restul si atunci am spus ca e momentul.Am mers la tata ca doar cu el eram acasă atunci și i-am spus ca am o relație și ca o sa vina baiatul respectiv la noi sa îl cunoască.Am făcut toate astea pe repede înainte și fără sa ii privesc pe ai mei pentru ca știam ca ma dezproba. Spre mirarea mea tata nu a reacționat chiar asa urat ca mama, dar mama în schimb mi-a zis a doua zi sa nu îl mai aduc la noi și sa fac ce știu.Asa ca am plecat moarta de bolnava la el cu autobuzul, a venit după mine cu autobuzul ca nu aveam mașina atunci și m-a luat din fata blocului, am stat în stație și ne-am dus la apartamentul pe care îl inchiriasem și acolo pentru ca eu am avut niște probleme din cauza cărora nu puteam sa fac baie singura m-a ajutat și cu timpul l-am integrat în familie, cu toate ca nici acum nu e chiar plăcut 100% de mama mai ales.

Chestia e ca trebuie sa ii explici și lui cum sta treaba cu părinții tăi, ca sunt mai dificili și ca nu poți sa ii spui exact când o sa il prezinți.Iar treptat sa încerci sa vorbești cu mama ta dacă ea e mai maleabila treptat asa sa ii spui ca vorbești cu cineva etc pana îl poți duce acasă.

| Ralucaralucasonia explică (pentru Freya1):

Multumesc din suflet esti o femeie puternica imi pare rau ca ai trecut prin atatea. sper sa fii bine acum asa.

| Freya1 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Am trecut prin destule, iar greșeală mea a fost ca nu le-am spus alor mei ce probleme îmi făcea fostul și cât de greu o duceam acolo.De aceia acum probabil nu prea înțeleg de ce țin eu asa de mult la actualul ce se comporta frumos și adecvat, având în vedere ca lor le-a plăcut mai mult celalalt.

Acum sunt binișor, ca în viata oricui cu suișuri și coborâșuri dar ma bucur ca pana la urma am avut curaj sa fac pasul de a face publica relația.E foarte stresant sa stai pe ascuns.
Asa ca si tu poți sa faci pasul asta, evident când o sa simti tu ca e momentul.Ca deși nu credem, noi chiar simtim cand e timpul sa facem N lucru.

| anonim3247 a răspuns:

Prezintă-l părinților

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Pai comunica cu tipul respectiv, explica-i situația și propune-i sa mai aștepți o perioada.
În aceasta perioada îl cunoști și mai bine și vezi ce gândește și cum se comporta.
Dacă tu îl prezinți acum pe repede înainte și după realizezi ca nu sunteți compatibili, părinții tăi chiar ca nu o sa te creadă prea serioasa.

| Ralucaralucasonia explică (pentru Alexia999997777777777777):

Multumesc asa m-am gandit si eu ca ca e si devreme tare nu poti dsa duci asa pe toti pe care ii cunosti

| AdioTPU a răspuns:

Părinții tăi ar aprecia daca bărbatul cu care ești în relație acum e un om de bună credință și le face o impresie plăcută. Nu cred că ar avea ceva de obiectat.

| Fonk a răspuns:

Săți cunoască familia și aia e, carei problema?
Doar numai esti cu ala.
Stai linistita, esti in masura sati ei decizile singura, iar pe barbatul minunat trebuie sal cunoasca ca doar nul poti tine ascuns

| Ralucaralucasonia explică (pentru Fonk):

Mi e frica de tata ce o sa zica tu nici nu ai divortat inca si ne aduci acasa altul?

| Fonk a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Stai, tu esti aia de zicea de iubitul care o facut-o pe aia lu varuso frumoasa?