| georgikgeo a întrebat:

Sunt in relatii foarte proaste cu familia celei mai bune prietene.Parintii ei cred ca eu am invatat-o sa fumeze sau sa bea doar pentru ca stiu ca fumez si eu.Nu ma simt vinovata, deoarece nu este vina mea,iar eu nu am obligat-o sa faca ceva,ea a ales.M-au amenintat ca vor ajunge si la parintii mei daca este nevoie, iar mie mi-e frica sa nu ajunga la urechile lor si alte barfe despre mine.Ce ar trebuie sa faca pentru ca macar sa ma apar intr-o posibila cearta cu parintii mei?

Răspuns Câştigător
| ShadowGhost a răspuns:

Daca as fi in locul tau si m-as intelege foarte bine cu mama, atunci as vorbi cu ea despre asta.Dar daca nu vrei sa ii bagi pe ai tai in chestia asta, ar trebui sa vorbesti cu prietena ta si sa le spuna alor ei ca nu e adevarat si sa aduca argumente e.t.c.Mi se pare ca familia ei e cel putin nebuna, scuze.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Aici prietena ta ar trebui să aibă ceva de spus. Ar trebui să le spună părinților ei că nu tu ai învățat-o și că nu reprezinți o influență negativă pentru ea. Încearcă atunci când ai ocazia să te porți frumos cu părinții ei și să vadă ce fel de persoană ești. Dacă se va ajunge la certuri cu ai tăi, îți susții punctul de vedere și spui adevărul. Le spui că fiecare om își alege deciziile și că dacă prietena ta a ales să fumeze, a făcut-o din propriu inițiativă. În general părinții nu vor să deschidă ochii cu adevărat asupra copiilor și îi cred cei mai buni. Pe ai lor. De aceea și părinții ei dau vina pe tine pentru chestiile negative pe care le face fata lor. Nu cred că accea prietenă a ta are 5 ani și nu știe cum să se comporte. Dacă vezi că situația nu merge și prietena ta nu se bagă pentru tine, înseamnă că nu ți-e chiar așa prietenă precum credeai și că ar trebui să te dai deoparte. Capul sus, tu știi ce ai făcut și asta contează cel mai mult. Baftă!

| Soowhaat01 a răspuns:

Sa le spui asa in caz de afla : " Mama, tata, daca tineti la mine si ma iubiti cu adevarat nu veti crede ce spun altii si veti avea incredere in mine. Nu ma veti da la o parte pentru ca ati aflat asta de la familia cele mai bune prietene straight face. Intr'adevar, eu fumez dar nu asta e important. Intrebati'o si pe prietena mea daca eu am invatat'o."

Si daca zice ca : " Da, ea m-a invatat!" Inseamna ca nu iti este o prietena indeajuns de buna.

Dar, daca spune asa :" Nu, eu am vrut sa fac asta. Nu m-a obligat nimeni! " Atunci poti sa fi sigura ca ai o prietena bunawinking

Sper ca te-am ajutat.

Peace^.^♥

| marya1994 a răspuns:

Sfatul meu este sa te indepartezi o perioada de prietena ta, cel putin pana se linistesc apele. Si ar trebui sa te gandesti daca nu cumva prietena ta a fost cea care te-a implicicat in toata povestea ca ea sa pozeze in victima ta.

| haapyfacesmilealotforme9090 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa fi sincera ca pana acum. stiu ca este greu sa nu te creada familia mai ales, dar uite ce poti sa faciwinking: in primul rand vorbesti de pe acum cu parintii tai si le spui situatia in care te afli. nu va fi prea greu daca ai incredere in parintii tai. apoi ei te vor sfatui ce poti sa faci. apoi trebuie sa vorbesti cu parintii celei mai bune prietene a ta si sa discutati. poti sa spui totul asa cum s-a intamplat. daca vorbesti calm cu el sigur te vor crede happy