| xFaith a întrebat:

Buna TPU.
Sunt intr-o relatie cu un baiat. Problema sta la mine. Sunt prea geloasa, imi este teama sa nu il pierd, nu stiu cati vor intelege ceea ce simt eu.
Faza e. ca am vazut pe fb cam tot ce vorbea in trecut cu fostele, pana sa apar eu bineinteles. Doar ca am vazut asa ca ma alinta asa cum le alinta si pe alea oh go on. si ma rog vorbea dulcegarii etc. Sunt contstienta ca doar eu sunt in viata lui. doar ca ma doare si ma macina in interior. si ma consum.
Ce a-s putea face ca sa nu mai ma simt asa?

Răspuns Câştigător
| Andandut a răspuns:

Vezi ca ti-am raspuns si la intrebarea anterioara, legata tot de acest subiect. Eu nu inteleg, de ce trebuia sa te uiti la discutiile cu fostele lui prietene din trecut? Chiar nu intelegi ca acele persoane fac parte din trecut? Pe tine nu te cunostea in trecut, nu erai iubita lui. Si probabil el a incercat in trecut sa fie dragut cu toate iubitele lui, sa le alinte cat poate el de mult, sa dea tot ceea ce e mai bun din el. Dar daca nu au mers fostele relatii, ce vina are el?
Acum te alinta si pe tine, da tot ceea ce e mai bun din el, te alinta in toate felurile, vrea sa fie dragut cu tine. La fel de dragut a fost cu toate fostele lui., din cate ai vazut. Ai vrea sa te alinte in chineza doar ca sa fie cuvinte diferite? Spune si el omul ce fel de alinturi stie. De unde era el sa stie ca o sa se desparta de alea? Poate el spera la un viitor cu fiecare dintre ele, dar nu a fost sa fie, s-au despartit, asta e. In prezent esti tu in viata lui, iti ofera ce are el mai bun (asa cum a vrut sa le ofere si celorlalte, dar nu a fost sa fie sa ramana cu ele).
Dar te rog uita-te la raspunsul care ti l-am dat la intrebarea anterioara. Cu discutiile lui cu acele amice nu sunt de acord, in privinta asta trebuie sa ai o discutie serioasa cu el.
Inca ceva, tu nu ai alintat nici un fost prieten asa cum il alinti pe el? De exemplu poate tu ii spui: iubire, frumosule etc. Vrei sa zici ca nu ti-ai mai alintat nici un fost prieten asa?
Scuze daca am fost mai dura, dar e un pic absurd ceea ce gandesti la faza asta. sad Iti faci rau singura, incearca sa te linistesti, fii mai realista, gandeste situatia din mai multe unghiuri.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ar fi bine sa vorbesti sincer cu el si sa ii spui sentimentele si grijile tale.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile. Iti doresc succes.

| Mayar a răspuns:

Trebuie sa citesti aceste cateva pagini din "Nevasta altuia si un sot sub pat" - Dostoievski, dedicatie pentru cei gelosi. Poti citi online aici >> http://carti-on-line.blogspot.ro/......vasta.html

| Teardrop a răspuns:

Mi-e milă de băiatu' ăla.
Cum să-i invadezi aşa intimitatea?
De ce te uiţi la conversaţiile lui PRIVATE?

| KaterinaРомановский a răspuns:

Iti dai seama ca esti absurda, nu?

| xFaith explică (pentru KaterinaРомановский):

Absurda? Nu. Doar pentru ca imi e teama sa nu il pierd sau pentru faptul ca il iubesc nespus, nu cred ca sunt absurda.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru xFaith):

Esti absurda la simplul fapt ca el vorbea frumos cu fostele iar tie acest lucru iti cauzeaza reactii si ganduri. Tu nu vorbeai frumos cu fostul? Nu il alintai? Nu faceai dragoste cu el? Ba da... Lucrurile astea fac parte din trecut, nu conteaza ce a fost, nu iti mai face rau gandindu-te oare cum se purta cu aia, oare o mangaia la fel pe cealalta, oare ma compara cu ele? Gandeste-te ca acum conteaza doar de cand a inceput relatia cu tine. Daca vezi dulcegarii intre el si altele, conversatii recente dupa ce voi v-ati cuplat, atunci pune-ti semne de intrebare, pana atunci insa traieste dragostea la maxim. E pacat sa ratezi clipe frumoase din cauza anxietatilor nefondate.

| TnT123 a răspuns:

Nu iti face griji si eu am patit la fel dar ce trebuie sa faci este sa uiti de fostele lui iubite si sa te gandesti la tine si el, si asa scapi de acea senzatie

| masterchef18 a răspuns:

Daca esti geloasa, asta inseamna ca il iubesti, dar sa stii ca si cu gelozia asta il poti pierde, si daca tot esti asa geloasa asta denota faptul ca nu ai incredere in el. incerarca sa iti controlezi sentimentul de gelozie.