Întrebare recomandată | KaterinaРомановский a întrebat:

Sunt nouă aici și am mare nevoie de un sfat, o părere, orice.
Este vorba despre bunica mea. Știu că vârsta începe să-și spună cuvântul, însă chiar atât de intens? Dintr-o persoană calmă ce avea mereu un sfat pentru mine în momente grele, a devenit o persoană irascibilă, mereu nervoasă și pusă pe harță. Și astăzi când am întrebat-o dacă se simte rău a început să răcnească la mine fără motiv. sad Locuiesc doar cu ea, părinții fiind în altă țară. Ce să fac? Orice aș încerca se termină într-un eșec. La doctor nu vrea să meargă și deja mi-i groază să îi mai adresez vreun cuvânt. sad

Răspuns Câştigător
| madafaca a răspuns:

Ori o duci cu forta la doctor (cu ajutorul cuiva), caz in care bunica ta o sa te urasca, ori o suporti asa (oamenii isi schimba comportamentul la batranete si nu si-l schimba in bine). Oricum, relatia dintre voi doua nu va mai fi buna niciodata. Din pacate, acesta e unul din efectele plecarii parintilor in strainatate. Parintii trebuie sa stea alaturi de copiii lor, nu sa ii lase in grija bunicilor.

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Depinde ce varsta are bunica ta.
Daca este la o varsta relativ tanara (45-55 ani) este posibil sa fi intrat in menopauza, si efectele sunt greu de suportat de catre cei din jur dar si de catre femeie.
Intreab-o daca este asa si... daca este asa, efectele neplacute se intind de la 1 la 5 ani.Si doctorii nu prea au ce-i face, decat daca ia tratamente agresive.

| KaterinaРомановский explică (pentru Elianna):

Se îndreaptă spre 70 ani.

| Elianna a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Mda,cred ca a trecut de faza asta!
Are ea o problema pe care tu nu ai sesisat-o, sau o suferinta pe care nu vrea sa o afli tu...
Mai simplu este sa o intrebi, atunci cand e in criza, de ce se poarta asa? Poate ca tu gresesti cu ceva!

| KaterinaРомановский explică (pentru Elianna):

Nu prea ai cu cine discuta când se enervează. Am întrebat-o când era calmă și s-a enervat din senin spunând că nu are nici o problemă. Acum mă gândesc să nu fie și vârsta și să o ia ușor, ușor pe panta unei boli nervoase. Am observat că în ultimul timp uită foarte des lucruri minore chiar, dar mai ales ce am vorbit cu ea.
Sâmbătă s-a enervat că nu am mâncat, desi eu mâncasem cu vreo oră înainte...
Singura mea greșeală ar fi că am plecat la facultate, acum fiind în primul an și stau mai rar pe acasă.

| pisoias a răspuns:

Poate ca are un motiv anume pe care tu nu-l stii sau poate ca varsta isi spune cuvantul.Cati ani ai? Iti trebuie foarte multa intelegere si rabdare cu carul. Unii batrani sunt mai capriciosi decat copiii.

| CatozAkuma a răspuns:

Cheama un doctor acasa.happy

| secretdiscret00 a răspuns:

Depinde si ce cuvant ii adresezi. te sfatuiesc sa fi atenta la cuvinte deoarece poti sa o jignesti fara sa vrei.

| KaterinaРомановский explică (pentru secretdiscret00):

Niciodată nu am jignit-o pentru că țin foarte mult la ea și nu aș suporta să o pierd. Însă nici situația actuală nu o mai suport, se enervează din orice cuvânt i-aș adresa. Are și unele momente când redevine persoana ce a fost înainte, însă aceste momente sunt din ce în ce mai rare și mă doare enorm sad

| KodrutZ a răspuns (pentru secretdiscret00):

Prostii. Cum poti intreba pe cineva din familie daca ii este rau si sa se simta jignit? Probabil ca bunica-sa a inceput sa o ia razna, sint tone de afectiuni nervoase degenerative...

| secretdiscret00 a răspuns:

Daca sineva vb urat cu tine logic ca vb si u la fel. de unde vroiaia sa stiu eu ce probleme au alti in familie si incearca si tu sa o ignori iar daca ea nu vrea sa meargga la doctor cheama doctorul la voi acasa