| anonim_4396 a întrebat:

Voi avea cam mult de povestit si sper sa nu va provoc sila cu aceasta poveste :/ Pentru inceput,locuiesc in Italia si tocmai a venit o fata din Romania (ca mine,de varsta mea) si tocmai pentru ea mi-am lasat cea mai buna prietena (italianca) pentru ea straight face face Dint simplu fapt ca a trebuit sa o ajut cu italiana am devenit cele mai bune prietene,dar acum regret putin asta x.x A fost impreuna cu una baiat care o cam necajea zilnic.ea nu puteam renunta la el, iar eu am fost nevoita sa o impac mereu si mereu sa merg acasa la ea si de adesea ori nu mai puteam sa stau cu prietenul meu sad De multe ori cand refuzam sa ma duc la ea imi spunea ca sunt falsa confused Mdeah. nu mai aveam timp de mine... Din iulie ea a plecat in Romania, de atunci nu ma mai bagat in seama deloc, intra pe facebook dar nu ma saluta. e ca si cum nu mai exista pentru ea.Am stat 9 luni sa incerc s-o fac fericita, iar acuma cand ei ii e bine a uitat de mine. -.- face Ce ar trebui sa fac, dupa mine ea nu ma mai merita. Sa-mi caut o noua prietena si sa nu-mi mai pierd timpu cu persoana care doar ma folosesc la nevoie? :/ Dau funda puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Crissu3005 a răspuns:

Categoric asta este solutia cea mai buna. Tebuie sa ai grija pentru ca in viata intalnesti multe persoane care se vor folosi de tine pentru a-si atinge scopurile.Trebuie sa gasesti o modalitate sa "filtrezi" persoanele din viata ta.Nu te merita ca prietena; din fericire prietenii poti sa ii alegi, deci ar fi mai bine sa gasesti pe cineva care merita atentia si timpul tau.

| MădălinaDinu a răspuns (pentru Crissu3005):

Multumesc pentru raspuns happy Mai lamurit mult puppy dog eyes nu stiam daca sa mai raman prietena cu ea sau sa-mi largesc orizonturile, dar din pacate sunt peste tot persoanel false, in cazu asta prefer prietenii virtuali thinking Multumescbatting eyelashes

| Crissu3005 a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Cu mare drag :*

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu ti-ai parasit prietena italianca cand nu ai mai avut nevoie de ea, era normal ca si tu sa fii parasaita cand nu ai mai fost necesara. Se numeste dupa fapta si rasplata. Daca tie iti place relatiile astea in care doar il folosesti pe celalalt, n-are rost sa cauti tu pe cineva de folosit, ramai in actuala prietenie. daca te-ai razgandit si vrei sa ai o prietenie adevarata, in care sa nu o mai respingi pe vechea prietena cand apare altceva mai interesant la orizont, poti incepe prin a-ti cere iertare de la vechea ta prietena italianca. Nu sa va impacati, dar nu poti merge mai departe pana nu te asiguri ca ea te-a iertat si nu mai sufera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, astfel de persoane chiar nu merită compania ta. Data viitoare încearcă să îți vezi mai mult de viața ta și lasă-i pe alții. Știi vorba aia. tu ești mereu lângă ei, dar lângă tine nu e nimeni. și ajungi să-ți pară rău pentru că ți-ai irosit timpul degeaba - sau nu degeaba, poate ai avut satisfacția de a o face fericită, de a împăca persoana respectivă. Oricum nu zic să nu ajuți pe alții, dar până la o limită, altfel tot tu pierzi. big grin

| MădălinaDinu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda. :/ corect, mi-am irosit timpu x.x

| Mădălllinna a răspuns:

Bineinteles, asa trebuie sa faci happy Si nici nu trebuie sa iti cauti, va veni atunci cand te astepti mai putin. In viata nu conteaza cine esti, conteaza ca cineva sa te pretuiasca si sa te iubeasca neconditionar. Un prieten adevarat, este acela care soseste in timp ce ceilalti…dispar.