| Sim2525 a întrebat:

Am 20 de ani, stau in Bucuresti cu familia, eu nu am avut o relație foarte buna cu mama mea, acum sunt căsătorită și am o fetița in vârsta de 1 luna și 2 săptămâni, problema pe scurt este ca eu nu mă înțeleg cu mama care am vrut sa o ajut și stam cu ea iar ea nu prea..adică mă rog nu îl are deloc la suflet pe soțul meu, iar ea face niște lucruri care ne fac pe noi sa ne certam. Am luat decizia sa mă mut cu fata intr-o garsoniera, deoarece soțul vrea sa plece in afara la munca, problema este ca eu știu ca ea nu poate rămâne in acest apartament deoarece nu va putea plăti chiria, nu vreau totuși sa am mustrări de conștiința ca rămâne pe drumuri deși...ar merita. De plecat vreau sa plec pentru ca nu vreau sa se destrame familia mea din cauza ei. Vrun sfat, ceva sa fac sa fie bine pentru toți. Mulțumesc anticipat, dau funda doar la cel mai bun răspuns, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca mama ta nu intelege ca trebuie sa incerce sa pastreze un echilibru in familia ta, fiind cel mai matur din acea casa, inseamna ca este grav! In aceste conditii nu merita sa-ti distrugi casnicia pentru ea. Stiu! E mama ta dar anumite limite nu trebuie intrecute. Poti sa pastrezi o relatie decenta cu dansa si, daca poti, sa o ajuti dar nu poti sta in acea casa, in acele conditii. Eu am patit asta din cauza fostei soacre. A doua sotie a avut niste parinti deosebiti si anul asta implinim 25 de ani de casatorie.

| Sim2525 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc! Țin foarte mult sa mă mut, deoarece noi ținem foarte mult unul la celălat și chiar dacă am avut mici probleme nici o data nu ne-am lăsat la greu, deși situația asta mă depășește iar el îmi reproșează mie ce îl deranjează ca face ea, și invers ea nu e mulțumită nici de el și nici de mine, țin sa Menționez ca ne-am mutat cu ea doar pentru a o ajuta cu chiria din cauza fratelui meu mai mic(are ap. 10 ani) dar ea mi-a făcut multe dea lungungul anilor și nu am trecut peste iar acum nu vreau sa îmi stric căsnicia din cauza ei. Totuși am vrut sa fiu sigura ca nu sunt egoista, voiam sa știu o părere din exterior! Mulțumesc frumos!

| Sim2525 explică (pentru Salontanul):

Felicitări pentru lunga căsnicie și sa va bucurați in continuare!

| Salontanul a răspuns (pentru Sim2525):

Multumesc si eu pentru urare si cred ca orice om ti-ar da acelasi sfat. In fond si Biblia zice ca: "De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa." E valabila si reciproca. Voi femeile sunteti mai apropiate de parinti dar trebuie sa tii cont ca ai un copil care daca va creste fara tata, va fi incomplet din punct de vedere sufletesc. Pe mine m-a parasit tatal si nu m-am simtit bine toata viata. Eu n-am lasat un copil si daca aveam cu prima sotie nu l-as fi parasit.

| Sim2525 explică (pentru Salontanul):

Va înțeleg perfect, și eu sunt in aceeași situație am crescut fără tata, și el a plecat tot din cauza părinților mamei mele, dar eu nu accept așa ceva, sa îmi destram eu familia din cauza ei sau a altora, doar ca aveam nevoie de o părere din afara situației sa mă asigur ca decizia pe care am luat-o este cea potrivită. Va mulțumesc din suflet, acum o sa mă mut cu inima împăcată!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa se descurce in viata nu poti sa o schimbi

| mihai69 a răspuns:

Familia ta acum e compusă din soț și copil. Mumă-ta să facă bine să stea pe picioarele ei că nu cred că e nici infirmă, nici neputincioasă.

| Andreeush a răspuns:

Dacă mama ta nu e capabilă să se descurce de una singură atunci spune-i să înceteze să mai creeze probleme.

| sofisis a răspuns:

Mama ta e adult. E vaccinata si pana la varsta asta ar fi trebuit sa aiba o casa a ei. Eu m-as muta si asi muta-o si pe ea intr o garsoniera prin apropiere de mine si eventual as ajuta-o sa plateasca. Ce face ea intr-un ditai apartamentul singura? O garsoniera ii e suficienta.
Va mutati in garsoniere diferite si gata balciul. Daca ea insista sa raman acolo unde e chiria mai mare, deja e problema ei.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca oricât de bine te ai înțelege cu părinții nu ai cum sa eviți certuri dacă stai cu ei în casa după ce îți faci deja o familie. Nu e recomandat sa stai cu socrii, nici pentru fata nici pentru băiat. In cazul tau avand un copil atat de mic poate ar fi de ajutor sa stai mai aproape de ea sa te ajute cu fetita, si de asemenea o poti ajuta si tu daca are nevoie de ceva