| Aneliese12 a întrebat:

Buna tuturor,

Am o problema in familie și anume:
Sunt împreună cu soțul meu de aproape 10 ani și avem un copil de 3 luni.
De când s-a nascut, mama mea nu se mai înțelege deloc cu soțul meu și îl jignește. Totul a pornit de când ea a venit la noi în casă să ne ajute cu copilul, iar ei doi s-au certat și el a făcut-o "dificilă". Ea s-a simțit atacată și a început să îi spună ca el e un orfan și toată viața a fost singur și ca mama lui l-a părăsit (nefiind adevărat, ai lui sunt divorțați de mulți ani decât). De atunci când se întâlnesc nu își pot vorbi decât lucruri urate.
Ea de atunci îmi spune mereu ca el ma va lăsa, ca nu mă iubește, ca îmi e inferior pentru ca nu are facultate iar eu am, ca el provine dintr-o familie dezorganizată etc.
Pe mine ma rănește foarte mult această situație, la un moment dat am crezut ca intru în depresie.
Noi stăm în altă țară (separați de ei), dar când venim în România, stăm împreună întrucât părinții mei au apartament și nu avem de ales.
Am încercat să discut cu ea dar deviază mereu de la subiect, plânge și exagerează. El mi-a spus la un moment dat ca dacă mami îl va mai jigni iar eu nu o să spun nimic, o să rămân cu ea, ceea ce m-a durut. Eu știu ca el suferă și încearcă să fie puternic pentru mine.
Chiar nu știu ce să fac. Vreau decât liniște și înțelegere în familie. Nu pot alege între ei doi, amândoi sunt importanți pentru mine, dar chiar sufăr.
Va rog am nevoie de ajutorul vostru.

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Familia ta de acum este formata din sot si copil, atat.
Ei sunt pe primul loc. Nu ai cum sa nu iei apararea sotului, pentru ca i s-a aprins mamicutei sa se comporte copilaros, sa nu iti respecte sotul si nici pe tine. Nu degeaba i-a spus sotul tau dificila. Nu a injurat-o, nu i-a vorbit urat. Insa, ceea ce i-a spus dupa mamicuta sotului e de neiertat, eu nu as mai fi vorbit cu ea pana cand nu ii cerea scuze sincere sotului plus, nu ma mai vedea nici pe mine, nici copilul, pana se indrepta.
Te manipuleaza, incerci sa vorbesti cu ea, dramatizeaza, orcaie si face urat, ca vede ca cedezi. Ia-o tare si spune-i ca nu mai are acces la voi pana nu se trezeste la realitate. Nu are cum sa nu iti respecte sotul si dupa tot ea se planga. Cand taci, ii permiti prostului sa devina nesimtit.
Acelasi lucru i l-as fi spus si eu sotului daca tacea si nu se impunea in fata mamicutei, lasand-o sa ma batjocoreasca cum ii vine la gura.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Discuti cu mama ta si ii spui sa inceteze sa iti atace familia altfel s-ar putea sa nu va mai vada daca asta doreste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O astfel de situație îți poate fisura relația și de a pune presiune și stres asupra relației voastre, cu consecințe destul de grave. Soțul și soacra trebuie să evite orice interacțiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vă permiteți ați putea încerca rezolvarea problemei la un psihoterapeut, chiar și online.

| 1onur a răspuns:

Cum săi zici la un ditamai om orfan rolling on the floor)))rolling on the floor)) Când are copil copil cu fata ta băi nebunie cu ăștia

| 1onur a răspuns:

Păi el se supără la niște comportamente ne Adevărate din partea mamei tale și spune așa vorbe ne Adevărate despre el mama ta și el se supără ca un copil culmea și el rău de tot om însurat la ce se supără eu nu a-și putea lua în serios ceva ce nu este Adevărată despre mine a-și râde și miași vede de drum îi las sa judece cât voi ei fără nici limită atâta timp ca el știe nu este Adevărată nu-i rămâne decât să nu bage de seama minciunile mamei tale da nu să se supere ca un copil este ditamai bărbatul nu un pușt

Eu am ras la faza aia ce i-a spus mama ta lui laughing)