| rafael11 a întrebat:

Buna tuturor,

De ceva timp cunosc o femeie de care m-am indragostit si i-am fost alaturi in multe momente grele.Momentan suntem prieteni foarte buni insa ne intelegem foarte bine. De curand mi-a zis ca in 30 de ani nu a cunoscut un barbat asa super de treaba ca mine si ca e ferm convinsa ca nici in urmatorii 30 de ani nu ar mai gasi. Asta mi-a zis-o in contextul in care purtam o discutie serioasa pe o tema.Ideea e ca o plac foarte mult insa nu stiu daca ar vrea ceva mai mult. Daca o invit in oras merge de fiecare data. Credeti ca am vreo sansa sa fiu cu ea?

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ar fi cazul sa stai de vorba cu ea si sa clarificati situatia amoroasa.
Ar fi bine sa ii aduci la cunostinta ceea ce doresti tu de la relatia voastra si pana unde vreti sa mearga realatia.
Nu are rost sa va amagiti, daca ea nu doreste mai mult si invers.
O seara bunahappy

| anonimg a răspuns:

Tu trebuie sa ai principii in viata. De ce vrei sa fii cu ea? Doar pentru ca o placi? Nu e de ajuns. Raspunsul care va fi acceptat este acesta: ca vrei sa te casatoresti cu ea. Daca nu este acesta motivul, atunci zic sa mai astepti.
Relatiile se fac cu un scop, cu un motiv, si trebuie sa aiba si o tinta. Altfel se va darama toata investitia.
Relatia cu Dumnezeu te va face principial si te va ajuta sa iti pui tinte inalte si-ti vei gasi scopul vietii.

| Fatamuntilor a răspuns:

Se prea poate ca intre voi se o simpatie reciproca
Ai sanse sa fii cu ea daca si ea stie ca o placi.

| h3r a răspuns:

Din câte ai vorbit cu ea trebuie să-ți dai seama și dacă ar vrea o relație, dacă ar fi pregătită... oricum, faptul că a ieșit cu tine e un mare plus. Profită de asta și data viitoare acționează.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Dupa spusele ei, da

| Dracoola a răspuns:

Mie imi pare clar: daca iese mereu cand o inviti imi pare evident. Incearca s-o iei de mana, vezi ce se intampla. E drept ca sunt si femei care nu stiu pe ce lume traiesc, nu cred totusi ca ti-ar fi de folos o relatie cu o femeie care nu stie ce vrea sau mai rau, care isi foloseste farmecele doar pentru un pic de atentie si dramolete. Nu-i zi ce simti, incearca s-o iei de mana nu cu forta, calm. Intinde mana spre mana ei, vezi ce iese, daca stati la masa cauta-i mana cu mana ta, acest gest poate fi interpretat si amical, nu neaparat pasional dar poate spune mai multe decat: Te Iubesc si alte cuvinte stupide.

| Dracoola a răspuns:

Si daca vrea sa fiti doar amici? Sa inteleg ca o s-o ignori doar pentru ca ai auzit de conceptul de prin reviste si alte cretinitati despre friendzone... E important s-o cunosti intai, zici ca o stii de ceva timp, pai nu prea iti poti da seama exact de firea ei.

| Rauldor a răspuns:

Dacă ceea ce vrei tu se potriveşte cu ceea ce doreşte ea, este posibil să aveţi nu doar o prietenie frumoasă, ci o relaţie.Te-a complimentat, a venit la întâlnire, fă pasul următor, să vezi ce se întâmplă, chiar dacă te-ar refuza, şi ar vrea să rămâneţi doar prieteni, ce ai de pierdut sau poate să continue frumos, de ce nu.Sunteţi de vârstă apropiată sau e mai mare, e angajată în altă relaţie, adică sunt unele aspecte pe care nu le-ai spus.Detaliile acestea sunt foarte importante, pentru a te putea ajuta mai bine. Ulterior am citit că tu ai 30 ea 35 cu copil,acum se pune problema că dacă întradevăr vrei să fi cu ea,ai simţul răspunderii, ea având copil, gândeşte că mai bine te acceptă ca prieten, după câte am citit chiar îţi subliniază de fiecare dată că îi eşti cel mai bun prieten, poate după câte ai ajutat-o se va îndrăgosti de tine.Nu se ştie niciodată.

| lyv a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaa. Ea isi pune aceiasi intrebare. Cred ca relatia voastra de "prietenie" are nevoie de o noua etapa.

| rafael11 explică (pentru lyv):

Buna Lyvhappy Ideea e ca pana acum nu prea mi-a dat semne ca ar vrea mai mult ..sau cel putin eu nu am vazutlaughing Ideea e ca ne intelegem fff bine insa ma gandesc sa nu ma vada cel mai bun prieten. Pentru ca de fiecare data cand fac ceva pentru ea imi zice ca sunt un prieten foarte bun si ca o fac mereu sa zambeasca si sa treaca peste orice obstacol

| lyv a răspuns (pentru rafael11):

Tu o sa poti sa traiesti cu idea de-ai fi doar prieten toata viata? Tu o iubesti, nu? In cazul in care ea iti spune ca te vede doar ca prieten si gata, tu ca un om destept nu te mai chinui si poti incerci sa gasesti pe altcineva. Tu te afli intre "da" si "nu". Daca tine iti place it's fine with me...