| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.Sunt cu o fata de un an de zile.am facut un an acum 2 zile. Dar ea m-a inselat de 2 ori pana acum.Asta-vara a fost la tara cam 2 luni de zile.toata perioada asta am fost certati.si am stat si am suferit. o sunam nu raspundea.la mesaje nu raspundea.sau raspundea si imi vb urat si inchidea.am suferit singur in tacere. dar ma tot sunau indivizi de acolo [nu stiu de unde aveau nr] si imi ziceau ca au vazut-o pe ea cu nu stiu cine ca se saruta cu ala ca e cu celalalt.in fine am tacut am zis ca ma mint ca isi bat joc de mine. dar a venit de la tara.pe 1 septembrie.am aflat din jurnalul ei ca s-a sarutat cu unu george care il place de 3 ani.am vb cu ea mi-a zis adevaru.ca a fost doar un sarut.am zis ok...am trecut cu greu peste asta.foarte greu. dar in seara asta am vb cu o fata de acolo si mi-a zis ca a fost cu alt george 1 luna de zile.ca i vedea e seara de seara.am sunato s-a enervat mia inchis ca de ce i cred eu pe aia.si peste 30 min imi zice pe mess ca a fost cu el 3 zile dar i era scarba si s-a despartit de el.ca i zisese matusisa ca e frumos ca se imbraca bine si ca e bun pentru ea. dar un sarut cu ala 3 zile cu asta.simt ca e prea mult.deja ne-am despartit 60% dar as putea sa ma impac. dar nu stiu. e prea mult simt eu. voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Pff, problema e ca iti dai prea mult interesul cu o fata care nu vrea asta. E clar ca ea iti transmite mesajul ca nu o mai interesezi, fie ca sa te faca gelos (caz in care e sadica), fie pentru ca nu mai tine la tine si nu stie cum sa iti spuna (caz in care e lasa). Spui ca v-ati despartit 60%. Adica ce inseamna 60% dintr-o despartire? Ea cum se comporta, acum ca va despartiti? Pentru ca din ce povestesti eu inteleg ca tu te implici, tu suferi si tot tu vrei impacare. Singura metoda de a face relatia asta sa mearga e ca tu sa fii masochist, sa iti place sa fii luat de fraier si tinut la respect si totul va fi super. Dar cum din intrebarea ta nu imi pari prea fericit si implinit in relatia asta, poate ca nu e genul de relatie pentru tine.

13 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Las-o mai baiete, ca-si bate joc de tine! Este plina lumea de fete! Nu te mai chinui singur!

| thealchemist a răspuns:

Eu zic sa o lasi. sorry. dar nu merita.

| DeniZu a răspuns:

Umm...hi all
sa ma prezint...eu sunt tipa despre care vb akn.Pai,in primul rand nu a spus tot decat din perspectiva lui, ceea ce mi se pare ca se gandeste numai la el si face pe victima. Ei bine, nu e chiar asa.De ce? pentru ca, foarte simplu.La inceput, in primele luni, el zicea ca nu exista sentimente si stateam unu cu altu decat asa, nu ne pasa etc. Ei bine, poate el era asa, dar pentru mine nu era.De fiecare data cand ne vedeam sinteam fluturasi si toate celelalte simptome care duc la faptul ca as fi indragostita. El fiind atunci a9a, a avut balul bobocilor, si ce a facut el acolo? sub pretextul ca o fata de la el din clasa era sub influenta drogurilor,
a tinut-o langa el si ce chestie! a sarutat'o. Nici nu pot sa spun ce simteam in momentele alea, pur si simplu am inceput sa plang, dar pentru el nu conta pentru ca o saptamana intreaga, timp in care mie mi s-a parut o eternitate (pentru ca nu ne-am vazut) m-am tot rugat de el sa iasa sa vorbim, sa clarificam, si in sfarsit dupa multe rugaminti a acceptat.In seara aia mi-a zis ca nu mai vrea sa continuam.Cazuse cerul pe mine. M-am intors cu spatele si nu m-am putut controla sa fiu puternica si fara sa vreau am inceput sa plang inconstient. Ma rog, intr-un final ne-am impacat...
Peste o luna-2 - ce imi spune din nou el? ca a fost in timp ce era si cu mine cu o fata de la el din clasa timp de o zi pentru ca aia ii daduse papucii, dar, ma intreb daca nu ii dadea papucii, ink mai era si acum cu ea? Am trecut cu vederea. Si in timp, ca orice adolescent, se gandea numai la, sex? chiar era sa ne despartim ca eu nu vroiam pentru ca ii tot ziceam ca nu ma simt in stare, ma simt prea mica si orice se poate intampla etc, dar el vroia asta pentru ca zicea:"tu stii cum ma simt? cand imi povestesc aia din clasa ca nu stiu de cate ori au facut-o si ma intreaba si pe mine? ma simt ca ultimul prost". Eh... l-am dus cu greu de nas sa mai astepte putin pe diferite motive, niciodata ca eu nu vreau ca nu ma simt bine si in stare.Si de ce? Pentru ca se supara si putea sa duca la despartire. Ei bine, intr-un final i-am zis adevaratele motive si evident, a fost suparat, dar pana la urma, ma gandesc si la el, dar la mine? nu se gandeste nimeni? Si inca ceva, eu fiind noua intr-un cartier si nu cunosteasm pe nimeni, intr-o zi mi-a facut cunostinta cu un coleg din cls de la el care statea la numai o strada de mine. Ei bine, eu nu sunt genu care sa stea in casa pentru ca pana atunci statusem la curte si era o foarte schimbare pentru mine.Asa ca am inceput sa ies pe afara (in calitate de prieteni) si uite asa, am cunoscut mai multe persoane, adica pot sa spun ca m-am integrat. SI el ce facea? ma punea sa aleg intre el si prieteni si zicea ca numai el nu imi ajunge? De ce imi mai trebuie si altii? El mai iesea la fotbal cu colegii din cls, eu niciodata nu aveam voie sa ies cu prietenii, pentru ca se supara.Ma inchidea in lumea lui si nu aveam voie sa am niciun contact; pot sa spun ca m-am departat si de cea mai buna prietena a mea, nu mai iesisem cu ea de cand am inceput sa fiu cu el si uite asa, pe langa ea, din ce in ce mai multi.Imi punea interdictii, nu intelegea cand ii explicam ceva, tot ca el facea, intelegea numai ce vroia el:cand ma suna si nu raspuneam sau imi dadea msg, ma interoga si pune 1000 de intrebari si cu toate ca ii explicam, niciodata nu ma credea.Asa ca, la un mom dat incepusem sa ajung sa mint, instinctiv.Imi citea mesajele, se supara daca nu ii dau parolele mele sau nu ii dadeam jurnalul, dar sincer, odata i-a zis si un prieten de al lui ca jurnalul e o chestie intima si e personal si ca el niciodata nu o obliga sau o ameninta pe prietena lui ca daca nu ii da parolele o termina, sau se supara, e o prostie. Ajunsese sa-mi zica lumea sa o termin cu el ca nu merita si ca daca ar fi in locul meu l-ar fi trimis la plimbare de mult.Chiar ajunsesem sa ii zic si lui in fata ca nu il mai suport si ii si ziceam de ce, iar el ma lua cu alea lui si niciodata nu ma asculta si nu incete pentru a fi mai bine.Asa ca, a venit vara si de abia asteptam sa plec la tara pentru ca acolo macar puteam sa rad si sa simt ca vb cu cineva care intelege ce vreau sa zic. Ei, dupa asta, dupa 2 zile sa imi zica sa o terminam dar sa ramanem prieteni si sa mai iesim. Ei, sincer? intr-un final am zis ok. Dar, tot dupa 2 zile sa inceapa sa imi zica sa ne impacam, iar eu nu am mai vrut.Incepusem sa ma gandesc la tot ce imi facea pana atunci si incepusem sa nu mai suport nimic la el, nici macar vocea, nimic! Pe langa asta, mie imi placea de un baiat de 3 ani de fiecare data cand venea la tara (nu era de la tara, venea in casa bunicai lui care a decedat, si se mai ocupa de anumite treburi, nici nu statea mai mult de 3 ore si pleca) si stia de vara trecuta ca mie imi placea de el.Asa ca, au fost doar 2 saruturi de fiecare data cand a venit cand eram eu acolo si sincer? nu regret.Si nu pentru ca nu il iubeam pe akn, ci pentru ca era visul meu.Nu pot sa explic asta, pur si simplu.Si da, pe langa asta a mai fost un baiat dar care nu stiu nici eu dc am facut asta, nu stiu ce a fost in capul meu, si am zis ca regret si mai mult de atat nu pot sa fac pentru ca nu pot sa dau timpul inapoi.Si, cel mai mult ma deranja ca incepuse sa faca pe detectivul, adica vorbea cu oameni de la mine de la tara si care culmea, aia ziceau numai prostii si le umfla, iar el ii credea, ca intotdeuna, de parca ma credea vreodata pe mine.
Si sincer de cand am venit de la tara am avut destul timp ca sa realizez cu cine am fost si sunt si sa ma respect si pe mine. El zicea ca nu mai sunt la fel ca inainte si ca vrea sa redevin acea fata de la inceput, dar...nu mai pot, pur si simplu.Si el zice ca e prea mult, dar din perspectiva mea? nu e? Sa nu mai zic ca si acum daca ar fi dupa el as trebui sa stau numai cu fete, fara baieti.Si sincer? nu sunt la manastire.Acum intrebarea e:pentru mine nu e prea mult? Adica dupa toate astea, fluturasii de la inceput, cum i-am mai zis si lui, au cam inceput sa dispara. Voi ce ziceti?

| DeniZu a răspuns:

Si apropo, daca ma iubea prea mult asa cum zice el, dc nu m-a ascultat? Intr'o relatie sunt 2, nu 1.

Multumesc.

| Ирина19 a răspuns:

Nu merita sa mai fii cu ea, daca tea inselat de doua ori fii sigur ca va mai face chestia asta de mai multe ori, daca te iubeste cu adevarat si regreta ca tea inselat fii sigur ca o sa vina si o sa-ti ceara iertare, doar atunci poti sa te mai gindesti sai mai dai o sansa, dar la moment cel mai corect ar fi sa-i zici adio.Bafta

| chrissi a răspuns:

Esti un baiat foarte sensibil si intelegator, nici nu stii cat de mult isi doresc fetele un iubit ca tine. Unele pentru ca au nevoie sa fie iubite asa cum o iubesti tu pe aceasta fata si care sunt dipsuse sa tina la tine la fel de mult. Dar altele doar pentru ca vor pe cineva de umplutura, pe cineva a caror minte s-o poata controla si care sa le permita sa joace pe mai multe fronturi. Din pacate, prietena ta face parte din a doua categorie. Parerea mea este ca nu mai poti salva o relatie in care doar tu esti cel care incearca, iubeste, sufera. nu merita pur si simplu sa faci asta, pentru ca e clar ca se foloseste de tine. Comportamentul ei nu este deloc normal. Ti-a inselat increderea de 2 ori chiar si acum probabil s-a obisnuit s-o ierti mereu. Opreste-te, ia o pauza de "vindecare" si apoi poti cauta alta fata, una care chiar sa te aprecieze si sa te merite. Bafta!happy

| ZOON a răspuns:

Parerea mea ca baiat nu te merita frate sunt destule fete eu sincer in locu tau m-as simti ultima spita la caruta sau mai bine zis calcat in picioare eu nu as accepta asa ceva daca tu o sa-ti gasesti o alta prietena cu siguranta va fi geloasa si atunci ii vei da peste nas in sensul ca nu stie ce a pierdut bft frate

| danteluta a răspuns:

Dragule, nu mai sunt fete? cauta una care te vrea pe tine

| Shameless a răspuns:

E simplu, ii zici pa happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amice in primul rand cati ani ai? sunt sigur ca nu ai mai mult de 15 ani in al doilea rand jurnalul e' un lucru intim nu ii respecti intimitatea nu o respecti nici pe ea, in al 3 lea rand amiceeee esti baiat acum "trebuie' sa zbori petalele la flori" mai ai pana te insori nu pune suflet ca de aia ajungi prost, eu pana la 20 de ani m-am plictisit de femei si momentan am o relatie de 2 ani care pot spune ca e perfecta... te invata un batran intai sa se plictiseasca puta si dupa inima ca noi nu gandim cu capul ala de pe umeri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru pshiloaga: Cand am zis ca ne-am despartit 60% m-am referit ca eu m-am despartit de ea dar ea de mine nu.adica ma cauta.ma suna. vrea impacare.isi cere iertare de zile bune.nici eu nu am fost sfant.am avut alte 2 saruturi in afara de cele cu ea sa zic asa.adica am sarutat si alte 2 fete.cate odata fiecare. dar asta se intampla in a 2-a luna de relatie.la inceput. dar eu nu am fost cu nimeni.si nu ma prea implic.sufar recunosc. dar nu prea mai ma implic. dar se tot roaga si isi cere iertare a jurat ca nu mai greseste. dar nu stiu.si Palio.am 16 ani si chestia cu jurnalu a fost de acord inainte sa plece la tara sa il citesc. dar cum a venit de acolo nu a mai vrut.nu era ceva dubios?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru Irina: Asa cum i-am zis si pshiholoagei si eu am gresit de 2 ori.au fost 2 saruturi cu 2 colege de clasa. dar asta in primele 2 luni.si nu am fost cu nici una din ele.si sa stii ca de 3-4 zile isi tot cere scuze isi cere iertare mi-a jurat ca nu mai greseste. a zis ca a fost euforia verii. dar ca nu se mai intampla.stiu ca a gresit. dar si cand o vad ca plange la telefon ca isi cere iertare si sufera.nu suport ideea asta. dar nu stiusad o iubesc prea mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga iubito.sau fosta iubito.actuala in fine.[miss toxic] tu nu vezi ca eu imi apar punctele de vedere tu ti le aperi pe ale tale? normal ca eu iti scot defectele in evidenta si tu faci asta la fel.nai cum sa zici ca ma dau drept victima.pentru ca si tu faci asta. e normal intr-un fel.si daca mai tii minte la inceput nu eram impreuna si eu ti-am zis ca tin la tine.eu team iubit din prima zi de la intalnirea aia din cismigiu.si inca te iubesc.si inca simt fluturasi in stomac cand te tin in brate si simt ca ma iubesti. daca nu o faci eu tot simt asta.si cu madalina a fost un sarut nu am fost cu ea o zi asa cum ai fost tu cu ala la tara.si eu regret fata de tine... dar in fine. miai jurat dupa aia cand eram la tara si ma rugai sa te iert.ai jurat si ai promis in toate modurile posibile ca a fost ultima oara cand ai gresit. daca ai de gand sa faci vreo prostie la bloc sau cu tomas ala gandeste-te ce miai promis ceva.si o promisiune nu e un lucru oarecare...si eu ma supar ca iesi afara cu aia la bloc pentru ca profita de tine.toti sunt limba dupa tine si vor numai sa fie cu tine.altceva nu vor.au un interes asupra ta.si ala e cu mine in clasa si nai idee cum ma simt cand vine si zice atatea lucruri despre tine.si plus de asta ca aia ma injura si tu nu zici nik.pai daca eu as patii ca cineva sa imi vb asa de tine nici nu as mai da ochii cu el. e prea mult pentru amandoi credema.si eu cand iti zic sa revenim la normal ma refer la amandoi nu numai la tine sau la mine.si sa stii ca te iubesc prea multi ca sa te pot pierde si tu pe mine din asa motiv prostesc.de ce nu vrei sa terminam cu copilariile astea si sa fim din nou cuplul ala invidiat de toti si acei 2 copii care se iubeau nebuneste? eu chiar imi doresc asta.mai mult ca orice.astept pareri.Multumesc