| MayaMaya0887 a întrebat:

Bună utilizatori TPU am 16 ani am un frate geamăn îmi doresc sa fiu independenta dar părinți nu ma lasă să merg niciunde singura și unde vreau să merg trebuie sa vina fratele meu geamăn cu mine.Cum le pot arata ca pot fi independentă?

2 răspunsuri:
| Annie92 a răspuns:

Bună Maya, înțeleg nevoia ta de independență și e absolut normal să îți dorești asta. Încearcă să vorbești cu părinții tăi cu calm și rațional. Încearcă să le explici cum te simți tu când ei te obligă să faceți lucrurile împreună. ( mă simt neînțeleasă, neauzită, nevoile îmi sunt nerespectate) încearcă să le explici de exemplu ca voi ca indivizi aveți gusturi diferite și nu va place sa faceți aceleași lucruri sau activități. Aici e nevoia lor ca tu să fii în siguranță probabil ca de asta va pune să faceți lucruri împreună. Ei își fac griji pentru tine pentru ca încă ești minoră și ei răspund pentru tine și se simt mai în siguranță dac tu ieși cu cineva pe care ei îl cunosc și au încredere. Fă-le cunoștiință cu prietenii tăi și încearcă să fii onestă și transparentă ca să le câștigi încrederea. Mult noroc

| Cipi1212 a răspuns:

Ai nevoie de protecție în ziua de azi pentru că ești fată.