| Tatiana322225555 a întrebat:

Bună utilizatori TPU, nu folosesc site-ul de obicei dar acum am o întrebare pentru voi eu am vârstă de 17 ani, mai am 6 frați în total suntem 7 toți locuim cu bunica suntem 2 fete și restul 5 sunt băieți ceilalți frați ai mei au 5, 10,15,3,și 9 ani asta asta e vârstă băieților pentru ca sora mea are doar 7 luni locuim cu bunica pentru ca părinți noștri nu ne au vrut au vrut sa ne dea pe toți la stat și bunica materna nu a acceptat asta și ne a luat pe toți la ea eu sunt cea mai mare dintre toți ea are grija de noi și din puținul ei ne crește pe noi și ne ține și la școală eu cu fratele meu o mai ajutăm cu frați mai mici eu am 17 ani și el 15 cu părinți nu ținem nici unul legătura. VI se pare normal ce au făcut părinți mei? Cum o pot ajuta mai mult pe bunica mea eu find cea mai mare din frați?

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Nu este normal, ca părinții voștri să toarne copii nonstop și să îi paseze către bunica, fără măcar să ajute financiar, aia nu se numesc părinți, imi pare rau ca îți spun. Descurcați-va cum puteți, nu aveți încotro, dacă v-a abandonat, pentru a o ajuta pe bunica încercați să va luați un job, ăștia de sunteți mai mari, doar tu cred ca poți deocamdată, dar îndată ce fratele tău face măcar 16 ani ar putea găsi si el ceva de lucru, fiind atâtea persoane, e nevoie de ceva bani să duceți o viață decenta.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca parintii vostri nu sunt normali, dar nu ai ce sa faci, trebuie sa te adaptezi conditiilor oferite d ebunica sau mergeti cu totii in plasament intr-un Camin de copii.

| Tatiana322225555 explică (pentru Violleta2022):

Nu am scris pe accest site cu intenția de a atrage mila nu am nevoie de bani eu câștig 2000 de lei unde muncesc deși am 17 ani acum cât nu sunt la liceu muncesc pentru ei fratele meu cel mai mare din ei are 15 ani și tot așa în vacanță merge la munca cu ziua la vecini și îi da vecini cam 500 lei el da la animale eu cu el ne ocupam find mai mari ceilalți 5 sunt încă mici au 5, 10, 9, 3 ani băieți cei mici și fata care are 7 luni +ca avem și pensia bunici ma descurc eu ma preocup de copiii ca bunica e bătrână și nu prea poate și mergem și la școală nu ne au lăsat recent părinți la bunica toți suntem la ea de când noi aveam 2 luni pentru ca ne au făcut și când fiecare din noi a împlinit 2 luni ne a adus la ea și nu știu nimic de părinți dar nici nu îmi pasa la stat nu vreau sa îi dau pe frați mei sa fim despărțiți cam asta e povestea sunt 5 băieți și eu cu fata mica fete

Răspunde Raportează Evaluează

| Yaesmin a răspuns:

Fundația/plasamentul

| 1onur a răspuns:

Trebuie să vă creșteți între voi că frați și să nu dezbinați( sa nu vă trădați amăgiți dezamăgiți răniți unul pe celălalt fiindcă voi doar pe voi vă mai aveți purtați vă de grijă unul altuia între voi că frați nu va certați nu va răniți dacă aveți o problema între voi stați vorbiți stați discutați dacă este nevoie explică le desenează le gesticulează le fraților tăi m-ai mici tăi și de 1000 de ori până înțeleg toți dintr-e frați și surioara ta că dușmănia ura între frați nu aduce decât și doar necazuri dezbinări Destrăbălarea stați în spatele unui celuilaltă și ajutați a reciproc acolo unde este nevoie de unul și celălalt între voi ca frați.

înscrieți frați și sora la Schoală nu-i lăsa fără schoală nu-i lăsa să aibă conflicte și ne înțelegeri între ei și între tine învățați frați mai mici de bine educați frați de bine să poată fi și ajunge oamenii în viață și nu prin locuri și drumuri Doamne Dumnezeule ferește greșite și murdare tu și fratele tău și bunica ta sunteți capabili dețineți puterea să faceți oamenii din frați voștri prin educația oferită de voi și frați voștri vor prospera în viață dacă îi veți lăsa pe izbeliște dacă nu le veți oferi educație și nu veți avea respect unul Pentru celălalt față de voi nu veți fi legați unul de celălalt și Dezbinați ai grijă de frați tăi si frățiori tăi și surioara ta.

| 1onur a răspuns:

Băieți vor crește vor deveni bărbați și ai să vezi și ai sa trăiești că nu vor uita sacrificiul binelui făcut de sora lor mai mare pentru ei vor ajunge bărbați muncitori cinstiți și nu vor uita binele tău și educația lor primită de la sora lor deja doi dintr-e ei băieți cel de 15 și cel de 10 se vor maturiza la o vârstă destul de fragedă fiind că vor vedea lipsa a multor în viața lor și a părinților voștri deja când ei se vor face bărbați apți de muncă ai sa vezi enorm de mult ajutor și recunoștință din partea lor către tine ei nu vor uita binele și sacrificiul surori lor pentru ei niciodată tu le-ai fost și mama și tata si Soră Adevărată cu Adevărat.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu este normal să ai copii și să renunți la ei. Despre bunica ta "jos pălăria".

| KovacsB a răspuns:

Buna Tatiana si toti fratii aveti cate 12 conturi aici pe TPU?