Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

V-am mai spus de,, dragii" mei colegi... Ei ii tachineaza pe colegii mai linistiti, mai in banca lor. Desigur, fac parte din aceasta categorie, si mai am si alte cateva colege si colegi. Bineinteles, m-au tachinat si pe mine (nu mai zic ca azi am avut o zi groaznica) si azi AM LUAT ATITUDINE! Adica o colega are 3 la matematica (nu e atat de buna la aceasta materie) iar acea fata e a 2 a cea mai buna din clasa, dar la mate are 5. Isi batea joc de colega mea, ii spunea,,La ce facultate mergi, la mate info? laughing" si ma simteam prost, in mod normal stau cuminte in banca mea, dar azi am simtit ca trebuie sa o fac. I-am spus,, de ce tot faci glume din-astea proaste, atunci cand tu vei fi olimpica nationala nr. 1, atunci ai dreptul ca pe oricine sa judeci, pana atunci nu!" Nu cred ca am procedat bine, credeti ca e bine sa iau atitudine, sau mai bine raman in banca mea, si-i las in pace?

Răspuns Câştigător
| BlahBlahRaspundSiDreg a răspuns:

Bataile in scoala sunt deja un subiect TABU de ceva vreme. Daca sunt chiar asa de agresivi ar trebui sa ii lasi in pace. Azi am invatat si eu o lectie:
Daca seful tau te pune sa-ti pui pantofu drept in stanga si ala stang in dreapta, trebuie sa iei atitudine, NU de aia s-a facut pantofu drept pentru dreapta iar cel din stanga pentru cel din stanga.
Tu decizi cand e momentul cel mai bun sa faci asta, eu eram si eu odata in banca mea, pana intr-o zi in care m-am saturat sa tot fiu tachinat de cei mai "muschulosi" si smecheri, am ripostat si l-am impins pe unu pana in spatele clasei de a cazut pe jos, de atunci am avut si eu mai mult respect din partea celorlalti iar batausii mau lasat in pace. Urasc chestiile astea in scoli dar nu ma umilesc toti...

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este bine să iei atitudine şi să aperi dreptatea (sau pe cineva mai slab), chiar dacă de multe ori o vei încasa pentru cineva care nu merită (dar e deja o altă poveste).

| IloveME a răspuns:

Faci bine dar incearca sa iei atitudine cand se ia cineva de tine, la urma urmei toti sunteti colegi!
Chiar daca sunt ei mai rautaciosi eu cred ca tine-ti unu la altu si nu trebuie sa te bagi pentru nimeni.fiecare sa vorbeasca pentru el, nimeni nu are nevoie de avocat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai facut bine ca i-ai zis si nu inteleg de ce crezi ca nu trebuia sa faci chestia asta.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Nu esti tu mama tuturor ranitilor.
Lasa pe fiecare sa invete sa se descurce, si te amesteci doar daca situatiile devin grave.
Nu ma intelege gresit : nu te sfatuiesc pe tine sa stai cu capul plecat. Tu, trebuie sa stai dreapta.
Insa te sfatuiesc sa lasi pe fiecare sa-si invete lectiile si. experientele.

Te-am tzucat again.

| ApaMineralaAcidulata a răspuns:

Important e sa nu folosesti violenta, pentru ca majoritatea celor care au gura mare, ca si colega ta, strang niste oameni si vin dupa tine sa-i rezolve problema. M-i se pare super ca mai ia cineva atitudine in ziua de azi, ca isi spune parerea si lupta pentru dreptate.
Chiar te admir pentru rabdarea ta, deoarece eu, fiind o fire careia i se umple paharul la un moment dat, as fi provocat-o la bataie din prima. Sa nu faci asta!laughing

| Nan11 a răspuns:

Cateodata e bine sa iei atitudine da sa ai grija sa nu iei si bataie da cateodata mai lasa-i sa se descurce si asa poate vad si ei ca au gresit si se vor indrepta

| RuxandraV a răspuns:

Bineinteles ca este bine sa iei atitudine, dar trebuie sa iti cunosti interesele. Cred ca fiecare din noi am suferit la un moment dat din cauza faptelor colegilor nostri. Este important sa fii curajos si sa ii infrunti, dar fara sa fii jignitor. Fii ironic si inteligent, si nu te cobori la nivelul lor. In 10 ani, tu vei fi acolo unde iti doresti, pe cand ei vor fi cine stie unde. Asa ca mai rezista putin. happy

| BeAndreea a răspuns:

Cred ca e bine sa iei atitudine!winking O sa te lase in pace big grin