| skumpik_6651 a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu un sfat...am 2 ani de cand vb ca un baiat si duminica mi-a cerut mana de la maikmea si am fost de akord amaan2 ca atunci cand va fi sa mi ceara mana sa vb si de subiectul sa ne mutam si impreuna, insa maikmea nu e de akord sa locuim inainte de nunta. ce pot face? el nu mai vrea sa rasp la tel de 2 zile pentru ca vrea sa ia o decizie ce sa faca in continuare, nu as vrea nici pe el sa l pierd nici p maikmea. ce as putea face? va rogggg

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mama ta ar trebui sa inteleaga ca aceasta casatorie de proba, care este mutatul impreuna, poate fi decisiva in felul cum va evolua casnicia bvoastra. Daca ea nu merge, atunci bine ca s-a aflat acest lucru din timp, inainte sa se faca casatoria.Americanii, atunci cand doi tineri se muta impreuna sarbatoresc acest lucru cu ambele familii, si o considera logodna! Tare mi-e teama ca nu o sa-i poti convinge pe parinti, care au ramas inchistati in vechile obiceiuri, cand trebuia sa te mariti virgina si sa ti cont de gura lumii(a babelor de fapt)!

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu mama ta si sa o faci sa inteleaga ca e necesar sa va mutati impreuna. Sunt multe chestii pe care le descoperi dupa ce te muti cu partenerul si mai bine afli unele chestii nasoale inainte de nunta. Sunt sigur ca daca va iubiti te vei putea impune in fata mamei tale. Nu are de ce sa se supere.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie amiabila cu mama ta sa o determini sa inteleaga ca nu mai esti copil si ca doar asa poti sa il cunosti mai bine.

nony
| nony a răspuns:

Si nu inteleg, esti aproape casatoritá dar maicata nu este de acord? De ce? Ce o deranjeaza atat de rau? Din contrá, e mult mai bine sa stati impreuná, asa va obisnuiti in cuplu si completati lipsurile din relatie. Explica-i mamei tale ca e decizia ta sa te muti si ar fi bine sa ti-o respecte.Nu-i nunta ei, nu-i viata ei. Dar ai grija sa i le spui pe un ton explicativ, nu agresiv.

| Farcas a răspuns:

Poate intr-un fel are si mama ta dreptate. Ii e oarecum teama si i se v-a parea aiurea cand fata caruia i-a dat viata si pe care a crescut`o atatia ani acum a devenit femeie si v-a avea casa ei. Un parinte nu ti-ar vrea niciodata raul.Incearca sa o intelegi dar vorbiti totusi si spune`i ca ai crescut, te vei casatori, aveti si voi nevoie de intimitatea voastra si ca alegerea ta e sa stai cu viitorul tau sot. Dar si prietenul tau daca s-a suparat din un lucru practic asa minor nu e bine. Din moment ce ai ales ca te vei casatori cu el, l-ai ales pe viata ar putea sa te inteleaga si pe tine caci pana la urma tot impreuna veti locui dar sa aiba putina rabdare. Vorbeste si cu el si explica`i cum sta treaba.Numai bine!
Casa de piatra!

| dulcik a răspuns:

Din moment ce te-a cerut in casatorie esti ca si luata nu inteleg ce o impiedica pe maicata sa nu fie de acord, totusi ai si tu o varsta si poti sa iti iei propriile decizi.Eu nu zic sa te certi cu maicata dar totusi ea nu o sa fie toata viata langa tine in schimb el da.Asa ca vorbeste cu mama ta si spune-i aceste lucruri

| Lorelai a răspuns:

Faceti ce vreti voi, doar sunteti majori, de ce va trebuie acordul parintilor la tot?laughing Eu chiar nu inteleg, nu mai suntem in 1900.

| Bishop a răspuns:

Mama ta vea sa te tina aproape cat mai mult... dar asta nu inseamna ca trebuie sa te tina langa ea pana te mariti, ar trebui sa aveti toti 3 o discutie cu cartile pe fata, sa va spuneti parerea despre aceasta situatie, sa ii explicati ca este absolut normal sa locuiesti cu viitorul sot si inanite de nunta, pentru ca asta va va ajuta, asa veti vedea cum va intelegi ca o familie, v-ati cunoaste mai bine, intr-o casa, doar voi 2, ar trebui sa fie constienta de asta...
Casa de piatra happy

| stillhartu a răspuns:

Trebuie sa o iei pe mama ta la o discutie sincera. O casatorie nu e joaca si ea ar trebui sa stie mai bine asta. Aparentele inseala uneori. Trebuie sa ii explici cu calm ca esti hotarata sa faci acest pas dar numai daca esti sigura de ceea ce ai langa tine. Un om il poti cunoaste cel mai bine avandu-l non-stop langa tine, studiindu-i comportamentul. Pentru a fi sigura ca face ceea ce trebuie, trebuie sa-l cunosti mai indeaproape. Cea mai buna metoda este sa va mutati impreuna macar un an de zile. Consider eu ca in asa fel va veti cunoaste indeajuns de bine si veti fi siguri amandoi de sentimentele voastre si siguri ca vreti sa va petreceti viata impreuna. Incearca sa-i explici mamei tale aceste aspecte cu mult mult calm si multa sinceritate. Fii hotarata in ceea ce vrei!

Răspuns utilizator avertizat
| gloria a răspuns:

Fara suparare happy mama ta cand s-a casatorit s-a ''desprins'' de familie asa cum au facut-o si parintii mei si altii la un moment dat si cred ca mama ta nu s-a obisnuit cu ideea ca fata ei a crescut si a mai si uitat ca suntem in 2010 si nimic din ce a fost inainte nu mai este acum! explica-i ca-l iubesti pe baiatul asta iar daca este mai dificila si nu intelege... spune-i ca o vei face si sa te ierte! ca nu cumva sa-i reprosezi mai tarziu happy

| wert a răspuns:

Te casatoresti cu mama ta cumva?

| diva1223 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-ti traiesti viata si sa inveti sa mai incalci regulile. eu de mica mi-am spus ca regulile sunt facute pentru a fi incalcate! Mama ta trebuie sa inteleaga ca nu mai esti un copil. eu te sfatuiesc sa faci ce iti spune inima! Eu m-am mutat cu iubitul meu de la 18 ani fara ca mama sa fie de acord.Am facut asa pentru ca asta mi-a dictat inima si acum sunt fericita. mama nu mai are nimic impotriva si s-a obisnuit cu ideea chiar daca inainte ma punea sa aleg intre el si ea(era doar un santaj). trebuie sa-ti impui anumite lucruri in fata ei si nu ai cum sa o pierzi. Mult succes:* si CASA DE PIATRAbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te cu el, si stati impreuna pana se plictiseste de tine.ca se va plictisi. altfel nu ar ezita sa se casatoreasca cu tine direct, oferinduti dragoste si siguranta in acelasi timp.se crede smecher si pe tine gasca.mama ta stie ce spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici poti afla parerea multora, dar pe cea a lui Dumnezeu o poti gasi doar in Biblie - si cred ca deja o stii; chiar constiinta ta ti-o spune. Eu cred ca legile morale pe care Dumnezeu le-a dat spre binele nostru nu se schimba; doar lumea in care traim a luat-o razna de tot. Asculta-ti parintii ca ei stiu ce spun. Nu mutandu-te cu el il vei cunoaste mai bine; iar apoi daca te respecta si te iubeste va astepta pana dupa nunta sa stati impreuna; ce atata graba cand veti fi o viata intreaga casatoriti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pooii ii dai un cadou superb lui maikata si dupa o zii o rogi din tot sufletul si ii zici asa ca la mine merge mereu :''mama, sunt baiat/fata mare! trebuie sa stau si eu cu un baiat, si o sa mai vin in vizita!, te rog mama!'' o sa meraga

| skumpik_6651 explică:

Cand am discutat chestia asta ca mutatul am fost toti3 in oras si chestia e ca maikmea se lasa f repede influienta de surorile mele si ele nu-s deakord... y e penticostala ca religia nu akcepta asta ca mutatul; nu stiu ce sa fac ca nu vreau sa l pierd.am vb destul de clar cu ea si nu vrea sa ma mut ca el.in ziua cand mi-a dat inelu a fost cea mai urata zi din viata mea, mai bine nu mi l oferea; dupa ce am dus-o pe ea acasaa am fost in parc si am plans aman2, acum suferim ca nu e de akord ea ca asta. m-am saturat de toate.nu stiu ce si cum sa fac.va multumesc mult de tot pentru sfaturile voastre si multi pwpiki