| Irina20216 a întrebat:

Bună vin și eu cu o întrebare sunt căsătorită de 5 ani cu soțul meu eu am făcut 2 avorturi până acum soțul meu îmi reproșează uneori faptul ca eu am făcut 2 avorturi de când am făcut accele avorturi eu și cu soțul meu am mai încercat sa facem un copil dar eu nu am mai rămas însărcinată pe mine mă deranjează faptul ca el îmi reproșează faptul ca am făcut acele avorturi.Cam ce aș putea să fac în legătură cu reproșurile lui? mereu ne certam din cauza asta.E posibil ca de la avorturi sa nu pot rămâne însărcinată? dau funda știu ca am mai pus întrebarea dar am nevoie de mai multe răspunsuri ca să îmi dau seama mai bine ce sa fac

4 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Săi spui să înceteze săte mai judece pentru trecutul tău fiindcă așa sa întâmpla atunci. Iar tu oricum ști cei bine și cei rău nu ești un copil și o femei, o fată în toată firea omenească în care îți poți da seama între ce este bine și ce este răul.Dar ce face el nu-i normal săte judece într-una pentru trecutul tău și alegerile de atunci pe care tu le ști cel mai bine.

Trebuie să înțelegă ca un normal cu discernământul apt, că ce facel el este greșit, anormal Să-ți reproșeze alegerile tale întruna, dacă are o problemă cu asta ori nu are educația necesară să înțeleagă ca un om Adult.

Ori are o dușmănie mascată (camuflatală) și din când în când îți aduce aminte de alegerile tale greșite din viața ta astfel săte facă săte simți dezamăgită de tine și de alegerile tale personale din viața ta trecută făcânduți ție o impresie prostă despre tine, el "prost" nu este dai dă plăcere și satisfacție, de a te umili și înjosi pe tine iar asta lui îi provoacă o "superioritatea" bolnavă mintală" "autoritară" că el știe "mai bine" ce ar fi trebuit tu sa faci atunci iar în felul ăsta arătându-se pe el " fără de vină " și curat " fără de păcate" te pune pe tine într-o situație în care îți provoacă nervii, stres, deranjul...El te tachinează să-ți provoace deranjul foarte bine intonaționat ca apoi să ajungi săte consideri/simți un om, cum dorește el săte consideri în mai rău despre tine posibil...

| Yurisa a răspuns:

O să reiterez un răspuns pe care l-am dat la o întrebare care se aseamănă izbitor cu a ta, nu știu dacă tot a ta era:

Avorturile efectuate într-un mediu sigur și prin metode medicale corecte (avort medicamentos sau chirurgical) nu ar trebui să ducă la scăderea fertilității.

Fertilitatea poate fi afectată în acest caz dacă:
1. Avortul este efectuat într-un mediu care nu e igienic - crește riscul de infecții, deci și riscul de infertilitate (vezi boala inflamatorie pelvină - afectează trompele uterine și poate împiedica sarcinile viitoare)
2. Complicații chirurgicale (sunt foarte rare în acest caz, dar există)
3. Avorturile repetate: Mai multe avorturi chirurgicale ar putea cauza probleme legate de căptușeala uterului (endometru), dar acest lucru este rar și, de obicei, nu afectează fertilitatea în mod semnificativ.

În general, atât timp cât avortul este efectuat într-un cadru medical corespunzător și nu există complicații, fertilitatea nu ar trebui să fie afectată pe termen lung

| ioana748 a răspuns:

Mai bine ai face un control si medicul ar veni cu răspunsuri si solutii.
Nu cred ca avorturile sunt problema.
Asta cu reprosurile lui, deja suna a hartuire si poate te mai gandesti daca este omul potrivit pe mai departe.

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la un medic ginecolog bun si discuta cu el/ea problema ta de fertilitate.
(poate "postasul" ar fi ajutorul tau big grin )