| Maria_4737 a întrebat:

Buna vreau sa va intreb ceva ca nu mai suport deloc. Am 12 ani sunt in clasa a 5cea si parinti mei se cearta mereu cu bunica mea intre ei si dau mereu vine pe mine eu am o sora mai mica de 10 luni si stau cu ea si ori vine mama sau tata si zice uite ceai facut din cauza ta e toata cearta si eu nuci macar nu stiu ce s-a intamplat si plang mereu ca vine ma da naiba in toate felurine ce sa fac ca nu mai pot?

Răspuns Câştigător
| goodgirla a răspuns:

Trebuie sa zici asa

"Mama tata trebuie sa vorbim:
voi mereu dati vina pe mine si mainjurati
eu pun totul la suflet pentru caa sunt un copil si eu pana la urma
trebuie sa plec la scoala trebuie sa stau cu soramia(ii zici numele)si mai am si alte treburi
eu nu mai suport
va rog
nu va mai certati si nu mai dati vina pe mine
sunt un cupil ca ori care altul"

sau:

cand ai tai se cearta pune-o pe sora ta pe ho si fugi repede la un prieten sau o prietena cam 7 zile si apoi vino acasa
ai tai nu o sa mai iba pe cine da vina

si nu te vor mai certa nici daca ii bati
succes!

UN AN NOU FERICIT!

funda?

6 răspunsuri:
| adelaadelaadela a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie, puneam prea mult la suflet si sufeream.
Trebuie sa nu iti pese.

| fratiikaramazov a răspuns:

Incearca sa-i iei deoparte si sa le explici ca tu chiar nu esti vinovata pentru tot ce se intampla si spune-le ca te doare ca mereu dau vina pe tine si ca nu te cred. Fii rabdatoare cu ei si incearca sa le fii de ajutor, ajuta-i cu ce poti prin casa, invata la scoala si n-o sa mai aiba ce sa comenteze. dar nu te astepta sa se schimbe dintr-o data, acorda-le timp.winking si fii curajoasa

| calinut1 a răspuns:

Daca din ceea ce spui tu chiar nu ai nici o vina, si vrei sa se faca dreptate suna la protectia copilului. dar mai intai incerca sa vorbesti cu parintii tai si spune-le dc tot dati vina pe mine daca eu nu am vina? dc mereu ma invinuiti si eu nu-s devina? in functie de asta. incerca totusi sa ripostezi in mod bun si vezi apoi daca nici asa nu se rezolva recomand sa suni la protectia copiluli.

| anss23 a răspuns:

Este foarte urat din partea parintilor tai ca iti spun ca certurile lor sunt din vina ta.Sa stii ca tu nu ai nicio vina! Datoria parintilor este sa isi sprijine mereu copilul,si in cazuri de divort parintii le spun mereu copiilor ca ei nu au nicio vina(cel putin asa ar trebui sa faca). Incearca sa vorbesti cu ei despre asta cand sunt mai calmi,eventual doar cu unul dintre ei,spune-le ca te afecteaza certurile lor,dar si faptul ca dau vina pe tine, si ca acest lucru este nedrept si urat. Daca nu te inteleg ar trebui sa vorbesti cu un alt adult despre asta, un profesor din scoala ta sau psihologul scolii si sa apelezi la ajutor.Esti doar un copil si ceea ce fac ei te poate marca pentru toata viata! Eventual poti sa le arati intrebarea asta pusa de tine si raspunsurile, ca sa isi dea seama ca asta nu e normal.

| Cipriyy a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sadic e cand unii fac copii ca sa le spele pe jos straight face.
Intreabai de ce nu isi asuma responsabilitatea pentru faptele lor. Pana la urma nu e treaba ta sa ai grija de un copil.