| anonim_4396 a întrebat:

Buna vreau si eu un sfat sunt foarte confuza ma simt singura sunt trista tot timpul ma enerveaza toata lumea din jur intotdeauna aud doar critici si reprosuri la adresa mea ..sunt casatorita sotul lucreaza 8 ore pe zi iar dupa aceea sta numai in calculator cate 6-7 nimic nu ma multumeste cand avem o conversatie incepe cu un temperament al vocii foarte urat din partea lui si se termina la fel stam in casa cu cumnatul meu acesta nu stie sa faca decat mizerie in urma mea iar cand ii spun sotului imi zice asa si? Iti e greu sa faci curat....soacra mea nu stie decat sa se laude ca isi cumpara lucruri scumpe si sa ma intrebe mereu ce fac vecini ma suna din ora in ora sa ma intrebe de vecini si de cumnatul meu daca mananca si ce mananca si tinand cont ca nu este mic are 20 de ani...off acum nu stiu voi ce credeti am eu o problema ce se intampla cu mine nu mai am pofta de viata de raas de distractie de nimic si la varsta mea (19 ani) ma gandesc ca ar trebui sa fiu mai activa.

23 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa iesi din situatia asta, n-are rost sa stai in asa nefericire mai ales ca ai doar 19 ani si inca ai timp pentru nu unul, ci zeci de noi inceputuri daca e nevoie.

| darrio2007 a răspuns:

Pari sa fii mai mult femeie in casa, buna la toate, decat sotie. E greu sa-ti dau un sfat. O discutie mai serioasa cu sotul ar fi cea mai potrivita. Daca tine la tine te va asculta. Desi stand cu ai lui in casa, ma cam indoiesc.

| sabin89 a răspuns:

Orice greseala facem in viata trebuie sa aiba si consecinte. Nu putem evita asta. Dar nu te descuraja, altii au facut greseli mai mari si totusi au reusit sa iasa la suprafata. Tu ai gresit ca te-ai casatorit prea devreme - asta una - si apoi ca nu ai deschis bine ochii pe cine iei. Ce mai poti face acum? Destul de greu. Sa zicem ca ai initia un divort si sa iei viata de la inceput. Este posibil, dar usor nu e. Cam dupa 23 de ani cred eu ca e o varsta pentru o femeie sa se casatoreasca. Atunci e mult mai matura. Ce frumos era acum sa ai un sot care sa te iubeasca, sa-ti dea atentie, respect, sa nu stea toata ziua cu nasul in calculator. Sotul tau trebuia sa se insoare cu calculatorul. Ma mir ca n-a facut-o. Nu stiu, vezi si tu ce poti sa faci acum. Ia in calcul toate variantele (inclusiv pe cea cu divortul) si vezi care se potriveste cel mai bine la conditiile tale.

| cristimihailov a răspuns:

Buna. Se cheama divort. E cel mai simplu la varsta ta.

Poti sa stai si sa il schimbi, dar e greu. Mai ales ca este addicted de jocuri. Asa ca mai bine fugi.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Nu pot sa divortez imi iubesc sotul dar chestia cu dependenta de jocuri este foarte adevarata

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei drept ai vrut si tu sa te plangi cuiva asa ca cautati o prietena cui sa te plangi

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu am vrut sa ma plang cautam un sfat care mi.ar fi de folos nu discut cu prietenele de asa ceva suntem diferite ele umbla din barbat in barbat si nu considera casatoria o legatura speciala

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna,

Iarta-ma, dar de departe se vede altfel situatia:

Iti iubesti sotul. Atunci el vine la pachet cu soacra si cu fra-su. Si apoi cu o dependenta de jocuri care nu stii daca se poate rezolva.

Ai 19 ani. Si esti intr-un oras care nu iti permite sa faci altceva.

Si tu ce faci? Alegi sa continui o viata linistita dar stresanta.

La rece vorbind: mergi la facultate, divorteaza si muta-te in alt oras cu mai multe oportunitati.

In orasul in care esti, nu se va intampla nimic. Fra-su nu se va schimba. Ma-sa nici atat. Nu ti se pare ca nu iese ecuatia?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc de sfat nu pot sa divortez de el il iubesc si apropo pentru cel mai sus nu nu esti cretin daca te plangi de suferintele tale daca te.ai duce la psiholog si ai spune aceleasi lucruri ai fi tot cretin? Sincer incep sa cred ca soacra mea e invidioasa deoarece parintii mei au un statut mai bun ca cel al ei la inceput nu credeam dar de cate ori vorbesc cu ea imi raspunde urat iar acum i-am spus ca ai mei vor sa ne treaca casa pe numele nostru iar raspunsul ei a fost e ho ca nu va dau marea cu sarea ...si nu cred ca e putin o vila cu toate conditiile. masina pamant absolut tot plus ca ea cand vorbeste cu ai mei nu le zice cuscri le zice pe nume iar prin lume zice ca tiganii asa au vile se rde de faptul ca tatal meu este tigan .....nu stiu ce sa zic ea si cand venea acasa nu se spala aici in casa se ducea si se spala la niste vecini acasa ca aia au baie cu dus credeti.ma ca daca as avea bani ma.si duce la psiholog sa ma ajute pentru ca in momentul de fata nu stiu cine e dusman si cine imi e aproape ma las influentata de oricine

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"daca te.ai duce la psiholog si ai spune aceleasi lucruri ai fi tot cretin?" Oricine are probleme dar nu toti stau cu probleme pe cap doar ca sa aiba de ce sa se planga. E ca si cum ai sta cu un betiv si incepi sa te plangi ca te bate toata ziua. Pai o meriti daca stai cu unul de genul. Cat despre sotul tau drag, ce sa zic. Va comportati de parca aveti 20 de ani de casnicie. Tu nu prezinti minim de interes daca el de la munca se baga repede la pc sa se joace. Dar tu il iubesti. Cine stie de ce.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Il iubesc pentru sufletul lui a fost primul meu prieten si e normal sa il iubesc

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna, inteleg ca il iubesti. Inteleg ca a fost primul tau prieten.

Daca sunt si alte motive culturale in spate (gen nu se poate face usor un divort, etc) poate e altceva.

Iata la rece cum se vede:
- Dragostea ar trebui sa te faca fericita. Si tu nu esti.
- Casatoria ar trebui sa te faca sa simti ca ai o familie a ta in care tu sa contezi enorm pentru sot. Ceea ce iar nu e cazul.
- Lipsa respectului din partea familiei sotului: sotul ar trebui sa fie stalpul familiei tale si sa impuna respectul in familia lui pentru tine. Ceeea ce nu o face. Motivele nici nu conteaza (frica, lasitate, dezinteres, etc).
- In loc sa se bucure de tine si de faptul ca te are ca sotie, sa fii centrul vietii lui, el sta si se impusca cu unii pe net. Sau se joaca cu masini sau mai stiu eu ce probleme are. Iar tu te ofilesti ca o floare neudata.
- La randul tau si tu arati o oarecare lipsa de respect fata de parintii tai: ei vor sa iti dea totul ca sa fii fericita. Iar tu nu prea le spui asta. Ca esti nefericita. Ei s-au chinuit sa iti ofere un start pe care extrem de multe persoane nu il au, iar tu le ascunzi aceste informatii.

Si toate astea in numele a ce?
A faptului ca din intamplare acum X ani te-ai imprietenit in joaca cu unul.
Si ca il iubesti. Dar lui nu ii prea pasa.
Si toate astea pentru ca asa ar trebui sa fie?

Ai o inima mare. E loc si pentru altcineva in ea. Nu accepta o viata in care sa te simti singura si neglijata.

Cand iti apare buruiana in curte ce faci? O smulgi si o arunci.

Si nu uita: ma-sa o sa fie mereu cu el. Ca si fra-su.

De aceea iti spuneam ca cel mai bun lucu e divortul.
Ai nevoie de sprijin? Vorbeste cu parintii tai si intreaba-i: Ce-i mai bine? Un divort si sansa unei relatii care sa te implineasca din toate punctele de vedere? Sau o casnicie in care esti si singura si fustrata si trista?

Situatia ta nu e chiar usoara. Vrei sa fii mereu corecta. Uneori trebuie sa fii corecta DOAR fata de tine.

Acum e unul din acele momente.

| ALGator a răspuns:

În primul rând nu intra în panică. La vîrsta ta nu ai experienta și prestanță să faci față unor atacuri. E normal că ești dominată.
Iar soțul tău nu știe pe ce lume trăiește. De exemplu, treburile casnice se împart aproximativ egal.
Pe moment, calmează te pînă evaluezi situația. Există tot felul de ieșiri.
Fă tot posibilul să 1) îți faci o carieră ca sa fii pe picioarele tale și 2) să nu faci în niciun caz copii pînă cînd nu ieși din situația asta.

| anonim_4396 explică (pentru ALGator):

Orasul in care locuiesc eu este foarte mic aici locurile de munca sunt doar vnzatoare la magazin si chelnerita unde salariul este de 7 -9milioane lucrand 10 ore zi de zi

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci ai motive să procedezi cu calm. Pregătește-ti însă o meserie. Nu știi cum merg lucrurile și ajungi să fii captivă din cauza asta.
În privința obiceiurilor soțului. Nu incerca să îi schimbi obsesia pînă cînd nu ai cu el o baza comună. Începi prin a fi mai mult cu el în fiecare zi. Inventează situații. Și nu fă reproșuri. Deocamdată lasă povestea cu soacra. Dacă sună la telefon și aveți prezentare de număr nu răspunde: "Ești ocupată cu altceva și nu auzi".
Succes!

| anonim_4396 explică (pentru ALGator):

Multumesc de sfat dar chestia cu soacramea ne afecteaza pe noi ca cuplu pentru ca ne baga tot felul de strambe mie imi zice un lucru sotului un lucru plus ca din bani nostri ai mei si ai sotului il intretinem pe cumnat cu mancare dulciuri ce ii mai trebuie lui ca barbat iar soacramea ii trimite si ea bani dar bani aia ii consuma la pacanele tigari si da bautura la prieteni lui iar apoi vine la noi si cere iar bani si soacramea ne zice sa ii dam ca e copilul ei si ca il iubeste sunt multe lucruri care nu sunt corecte care ma fac sa am starea asta

| anonim_4396 explică (pentru ALGator):

A si cu sunatul daca nu raspundem ne da cate 4-5 apeluri pe fiecare telefon iar apoi pune o vecina sa vina la noi sa vada ce facem de ce nu ii raspundem

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai vrut sa fii sotie, acum fii sotie. Taci si inghite. Si fa de mancare, evident. Daca va mananca sa va casatoriti asa de tineri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce raspuns cretin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Doare adevarul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ps. Cretin nu sunt eu, cretina e persoana care sta cu un neam.-prost doar ca sa se poata planga de el.

| NAT0 a răspuns:

La 19 anişori nevastă, ai şi doi copii?laughing În fine din moment ce stai la el în casa uşa e a ta din păcate. Dacă e rău cu tine nu mai pierde timpul cu el şi ai notar în oraş să divorţezi. Poate ca nu o să-ţi placa dar de cat sa ramai trista toata viata, mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru NAT0):

Nu nu am copii da la 19 ani suntem de 5 luni casatoriti si impreuna de 3 ani