| Cristina5728 a întrebat:

Buna
Ziceti-mi cum mai e cu legea
O sa fiu directa cum imi place si sa raspunda doar cine cunoaste legea
Am 17 ani făra câteva luni în toamnă îi împlinesc
Sunt împreună de aproape jumatate de an cu iubitul meu el având vârsta de 21 de ani impliniti recent
Situatia mea este asta
Parintii mei sunt divortati,eu stau cu mama si cu un bețiv sa nu folosesc alti termeni ca mi se respinge întrebarea,care "comanda "pe mine cum ar veni fara voia mea
Eu ies cu iubitul meu, iar el suna de la 6 seara ca sa vin acasa ca de ce ies ca suna el la politie el fiind un rahat in fața mea ca nu are niciun drept asupra mea neavand acte cu maica-mea
Mama îi permite toate lucrurile ea fiind slaba de inger si stiindu-i de frica
Întrebarea mea este aceasta daca eu ma duc maine cu iubitul meu si dau declaratie pe proprie raspundere ca plec din domiciliul mamei unde stam cu acest individ care vrea sa ma țina sechestrata ca la puscarie la 17 ani ai mei si vara chiar,ma pot muta cu iubitul meu cu acordul meu? sau macar sa umblu cu el pâna la ce ora vreau si eventual sa stau cateva zile la el iar cand ar suna la politie sa nu aiba ce sa faca?
Eu stiam ca daca e cu acordul meu nu pățește nimic iubitul meu
Vreau răspunsuri serioase
Eu îl iubesc, el mă iubește si vrem sa fim fericiti sa ne putem face viața împreună nu sa nu pot iesi afara sau sa vin la ora aia pentru niste oameni încuiati la minte

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul civil prevede ca domiciliul minorului este la domiciliul parintilor, in cazul tau la al mamei.
Avand peste 16 ani poti avea relatii cu iubitul si chiar sa stai la el, daca mama ta este de acord. Daca nu este de acord si pleci de acasa mama ta poate solicita reintoarcerea la domiciliu.
In situatia expusa politia nu are ce sa-ti faca tie sau iubitului, niciunul n-ati savarsit vreo infractiune sau contraventie. Cel mult te poate lamuri sa te reintorci la domiciliul mamei.
Nu este nevoie sa dai nici o declaratie pana nu se pune problema reintoarcerii la domiciliu, daca mama ta stie unde esti, ca sa nu te declare disparuta.

| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca nu te-ai muta cu iubitul fara casatorie. Daca chiar te iu beste cu acordul parintilor ( nu cinteaza parerea concubinului mamei) va puteti casatori.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Declaratia pe proprie raspundere n-are nicio valoare, avand in vedere ca esti minora.

| Sophieka a răspuns:

Sper sa fie asa, sa te iubeasca iubitul tau si sa aiba grija de tine.
Iti recomand colegul TPU, domnul Ioandelasal. Este expert si iti va da raspunsul corect.
https://www.tpu.ro/utilizator/scyw
Ar fi bine sa depui o plangere sau petitie asupra individului si sa declari politistilor atat verbal, dar si neaparat in scris, ca iti este frica de acel barbat (concubinul mamei tale).

| Sophieka a răspuns:

Esti utilizator Junior. Pe TPU, pana ai 100 de raspunsuri date la orice intrebari ale utilizatorilor, devii utilizator Senior ceea ce iti va permite sa trimiti mesaje private utilizatorilor.
Mai da 15 raspunsuri minim unde vrei tu, si dupa ce devi membru senior, daca nu raspunde domnul Ioandelasal aici, ii poti trimite mesaj privat.

De asemenea, mai poti depune aceasta intrebare pe site-ul : www.avocatnet.ro

| anonimuIl a răspuns:

Alcoolistul care locuiește la voi nu are nici un drept să îți spună ceva ție.