| Gabrielupu122 a întrebat:

Buna ziua!
Am cunoscut o fata in urma cu 5 ani de zile și ne-am îndrăgostit unul de celălalt. Ea avea o fetiță de 6 luni pe atunci, am acceptat-o cu tot cu copil, copilul nu are nici o vina in ecuație; mi-a fost draga de la prima atingere a ei.
După ceva timp ea s-a mutat la mine și la aproximativ un an am făcut și noi un copil, un băiețel.
Acuma problema sta in felul următor, noi nu suntem căsătoriți și relația cam scârție din multe puncte de vedere. Băiatul este pe numele meu si sunt tatăl din certificat.
Vreau sa știu ce drepturi am asupra lui și în caz de o despărțire definitiva, daca îl pot lua asupra mea de tot. Ajutați-ma cu toate informațiile posibile, ce mă îndrumați să fac, subliniez că sunt un tata model, m-am ocupat de copii mai ceva ca o mamă!
Mulțumesc anticipat! Chiar aștept să îmi răspundeți.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, statul va da copilul mamei, mai ales daca este foarte mic, tu trebuind doar sa dovedesti unui judecator ca este o mama imorala, sau ca pune viata copilului in pericol, aducand dovezi clare in acest sens, ca sa poti sa-i iei copilul.

Dar daca relatia scartie, de ce nu vrei sa o ungi ca sa mearga ca pe roate si vrei sa o arunci la gunoi?
Crezi ca vei gasi o mama mai buna pentru baitel?
Eu ma indoiesc!

Eu zic ca tu si mama copilului vostru trebuie sa stati fata in fata si sa vorbiti, ce va convine, ce nu va convine, ce trebuie sa faceti ca relatia sa mearga, fiindca numai asa veti reusi sa duceti o viata de familie buna si fericita, nu sa dai cu piciorul la o relatie unde copii vor suferii cel mai mult.
Daca ai fi un tata model, atunci ai pune viata si sanatatea copilului tau mai presus de hachitele tale si nu ai incerca sa-l desparti de mama lui, fiindca copilul poate ramane cu traume pe viata de la o asemenea despartire.

| Gabrielupu122 explică (pentru Violleta2022):

Problema nu este la mine, problema este la ea. Eu îmi doresc ca totul sa fie ok, incerc sa vorbesc cu ea sa ajungem la un comun acord însă ea nu este suficient de matura, cred eu și nu înțelege gravitatea situației. Ce pot sa fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabrielupu122):

Iarta-ma, dar nu te vad nici pe tine matur in gandire, odata ce preferi sa te desparti de ea si sa-i iei copilul, in loc sa comunici cu femeia, sa gasiti o cale comunca ca sa duceti relatia asta mai departe, ca un copil sufera enorm daca este despartit de parintii lui, iar statul ti-l poate da tie asa cum vrei, poate in cazuri exceptionale, de aceea zic ca ai sanse foarte mici sa iei copilul.
daca tu te consideri un om bun, matur si un tata model, atunci fa tot posibilul sa mai lasi din orgoliu si sa faci ca relatia asta sa mearga. Posibil ca femeia sa treaca printr-un inbalans chimic, prin ceva trauma psihca, ajut-o ca-i mama copilului tau si este pacat sa rupi o relatie care a functionat si poate functiona mai departe, doar pentru ca tu nu vrei sa fii intelegator ca nu te lasa orgoliul personal.

| 1onur a răspuns:

Ai fi un tată model dacă ți-ai crește familia nu te-ai gândit cum so destrami in avantajul tau vedeți de ce va fac eu "părinți" de carton? De asta mereu copii rămân dezbinați la mijloc nu aveți habar nu aveți habar ce râul le face la copii din cauza la orgoliile voastre lăsați niște copii fără părinți lor Adevărați și ajung copii săle spună unor străini mami și tati mai ales că lupta voastră bolnavă de a obține fiecarea parte lui nu este decât dezbinul unui famili Dumnezeu este mare.

| 1onur a răspuns:

Va puneți palm la buzunarul din spate gata credeți că reușiți marea cu sarea că v-ați despărțit și de fapt nenorociții niște copii și lăsați cu multe lipsuri de la voi ei au vise au vise ne împlinite cu voi copii voștri naveți habar câte își doresc cu voi sa facă copii voștri alaturi de voi doi ca părinți lor mâine vor să iasă cu voi in parc mâine vor să iasă cu voi sale loați ceva și să fie cu voi doi ca o familie frumoasă și Adevărat voi toți "părinți" ăștia de carton sa va audă și vadă Dumnezeu îmi doresc din toată inima și tot sufletul meu.

| AndaAlexandra a răspuns:

Fiind destul de mic, cel mai probabil va fi încredințat mamei, dar sunt șanse să ajungă și la tine. In orice caz ai nevoie de un avocat. El te va îndruma.
Ce știu este că în condițiile date, trebuie sa demonstrezi că ai posibilitatea de a-l creste. Trebuie să ai o locuință a ta, să ai un loc de muncă stabil, să ai cu cine lăsa copilul cat timp tu muncești. Mai multe nu știu nici eu.