| lavinia1994 a întrebat:

Buna ziua am doi copii.eu muncesc la cfr iar sotul este lautar si are probleme cu alcoolul si face scandal de fiecare data cand vine acasa acasa beat si cand e treaz.eu m-am saturat,copii si ei la fel.m-am gandit sa divortez, cu toate ca am 41 de ani ...nu mai rezist psihic nici eu, nici copii.Copii mei invata foarte bine si nu merita sa aiba un tata ca el...Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Nu este bine ceea ce face, eu zic sa vorbiti cu el serios intr-o zi cand este treaz, spunetii despre copii ca nu este bine cand il vad asa, sa inteleaga totusi, 1 la mana isi distruge familia cu alcoolu, si 2 il si imbolnaveste straight face, si pun pariu ca daca continua asa copii cand vor creste mari nu o sa prea il placa happy.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de dat un sfat corect in asemenea cazuri. Esti singura care poti decide ca nu mai puteti continua asa si ca singura solutie este divortul.
Parerea mea este ca ar trebui sa divortezi, mai ales daca nu aveti copii minori, respectiv daca ambii sunt majori si daca fara el iti va fi mai bine.

| mgtow a răspuns:

Ce discutie serioasa ca nu se schimba deloc, Ioandelasal are dreptate si eu zic la fel sa-l lasi in pastele lautariei sa zbiere singur pe drumuri.

| onasis1961 a răspuns:

Eu zic să ai o discuţie cu el serioasă, dar să fie treaz, explică-i cu lux de amănunte tot ce te doare în viaţa voastră familiară. Dacă continuă, dă divorţ. Nici-o dată nu este prea târziu, Cel mai grav este că nu avem decât o viaţă şi nu trebuie s-o irosim pentru cine nu merită. Baftă mută.

| mona a răspuns:

Decat sa traiesti o viata langa cineva care nu te respecta si e pus mereu pe scandaluri plus de asta ca doi copii sunt la mijloc asa mai bine sa te desparti de el

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Ştiu din proprie experienţă care sunt efectele divorţului. Mama mea a divorţat când aveam 13 ani. Aceasta este într-adevăr o decizie dificilă. Aici poţi găsi câteva articole utile ce te pot ajuta: http://wol.jw.org/ro/wol/lv/r34/lp-m/0/9788.
Sper că-ţi va fi de folos. Cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine-l departe de beutura.cand cere vin dai suc. ooooori, cand il prinzi treaz odata, imbata-te tu si fai panarama, lasa-l flamand, si spune-i sa facace o sti da beutura sa nu-ti lipseasca alminteri a rupto in fericire.

| altrix a răspuns:

Problemele cu alcoolul nu se rezolva niciodata... si bunicul meu are problema asta dar el se mai controleaza...
sigur, copii merita tot ce e mai bun. dar divortul...
eu am crescut fara tata, si imi e bine asa, daca copii sunt de acord sa faceti acest pas, de ce nu?

| Melancolică a răspuns:

Decât să suferi tu şi copii, mai bine renunţi. Nu meriţi aşa ceva, un bărbat trebuie să ştie să respecte o femeie!
Baftă!

| lavinia1994 explică:

Va multumesc pentru sfaturi mi-au fost de mare ajutor.problema este ca nu pot sa plec in alta parte in oras nu am pe nimeni copii mei sunt aici la scoala clasa a 11a si baiatul clasa a 3a parintii mei stau la tara daca plec cand iau ei vacanta vine dupa mine cu scandal sa vin acasa.el nu munceste nu are carte de munca si acasa cand vin de la serviciu ma asteapta sa i fac de mancare nu stie sa foloseasca nici masina de spalat sta toata ziua in pat si se uita la tv. duce baiatul la scoala dimineata si il ia de la scoala cu toate ca ar putea veni singur eu platesc facturile si banca fetita mea mi-a spus ca daca n-am facut pentru ea nimic macar pentru fratele ei sa fac ceva am inteles ca un divort tine poate si un an ce pot sa fac?

| mgtow a răspuns (pentru lavinia1994):

Ii duci la tara, le schimbi scoala si cand fac liceul se vor caza in gazda sau la un camin de elevi ca multi care pleaca de la tara asa fac sau merg la o ruda sa stea pe durata studiilor si bagi divort apoi nu mai vine deloc ca politia il baga in pamant.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru lavinia1994):

Consulta un avocat; daca te-a agresat fizic sau verbal si ai dovezi sau martori poti obtine ordin de restrictie; e adevarat ca un divort tine mai mult daca aveti copii minori/

| xVouge a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu el, fii hotarata, sa nu vada ca esti moale, sa stie ca are o influenta negativa si ceea ce face este gresit. Daca nu se opreste, muta-te timp de 1 saptamana 2, in alta parte, sa vada cum este fara tine si fara copii, poate asa va intelege. daca nu se opreste, stii ce ai de facut.