Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de un sfat prietenesc! Acum 4 ani parintii mei au divortat, mama mea s-a dezis de mine si de fratele meu (am un frate mai mic), tatal meu atunci a ramas cu noi, ne-a ingrijit, ne-a platit scoala, toate alea... Trei ani mai tarziu tatal meu s-a recasatorit, cu o femeie care toate rudele au acceptat-o, s-au bucurat cu gandul ca in sfarsit tatal meu va fi fericit. Din pacate, cu timpul aceasta femeia a inceput sa imprastie numai rautate in jurul ei, mai intai i-a zis tatalui sa ma dea pe mine afara din casa, asa si s-a intamplat, mi-a zis sa-mi fac valiza si sa ma duc, eu am plecat, iubitul meu m-a inteles, am facut planuri de casatorie si familie, am luat un apartament in chirie si traim impreuna, curand va fi nunta noastra, fratele meu si cu bunica au ramas acolo, acum a venit si randul lor. In fiecare zi ea face cearta, spune numai minciuni ca tata sa ne urasca pe toti, pana si pe mama lui care i-a dat naastere si copiii lui. Chiar astazi i-a zis fratelui ca la urmatorul scandal ii va urca in masina si il va duce la mama. Mama care 4 ani nu s-a interesat absolut deloc de copiii ei, nu i-a felicitat cu ziua de nastere sau cu Craciunul, a facut copii doar din interes material, de altfel cand a divortat tot a avut interes material, a golit complet casa unde noi traiam si a cerut o suma destul de buna de bani si masina tatalui, sub nici o forma nu voia sa ne lase in pace, ne batea zilnic, pana ne baga il spital, tata era acel care cand venea din deplasari ne sustinea si ne iubea. Acuma parca e alt om, parca a fost vrajit, hipnotizat, nu stiu ce i-a facut. Nu voi accepta niciodata ca fratele meu, care este ca si copilasul meu sa ajunga la mama, eu voi avea mereu grija de el. Problema e ca nu stiu cum sa fac? cum sa-l scot de acolo? pot sa-l infiez impreuna cu sotul meu? am vreo autoritate?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca tu esti majora, dar nu spui cati ani are fratele tau.
Daca este minor tatal tau nu are voie sa-l dea aafara din casa, mai ales daca a fost incredintat de instanta tatalui ori i-a fost stabilit domiciliul la el.
Tu nu-l poti infia, dar poti obtine tutela lui, bineinteles daca este minor.

| ingerashhhh a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu am 21 de ani si fratele 14 ani. La momentul acela in instanta s-a efectuat doar desfacerea casatoriei, eu eram majora, iar pentru frate s-a decis sa aleaga el singur unde vrea sa stea. Dar nu a fost emis nici un act de stabilire a domiciliului, trebuia ulterior, dar mama a disparuit nu a mai avut nevoie de noi dupa ce s-a vazut cu banii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ingerashhhh):

In mod normal, chiar daca nu se cerea in mod expres, trebuia ca hotararea de divort sa prevada cu privire la incredintarea minorului (daca hotararea a fost anterioara datei de 1.10. 2011) sau stabilirea domiciliului minorului (daca a fost dupa acea data).
Vezi ce spune hotararea de divort, un exemplar trebuie sa-l aiba tatal tau sau poti solicita o copie de la judecatoria care a judecat in fond divortul.

| Filip23 a răspuns:

Alo, esti sora, poti sa ai grija de el si fara sa-l infiezi.

| EneCristian a răspuns:

Discuta cu tatal tau fal sa inteleaga ce se intampla sau daca nu vreau filmeazo pe danza cand il agreseaza pe cel mic eu unu in locul tau ii faceam capu turta daca se atingea de fratimiu insa fi cu tact.

| Madesz a răspuns:

Da, poti sa infiezi. Apropo, casa de piatra! :*

| Noodlez a răspuns:

Trebuie să înaintezi un proces legal prin care să dovedeşti că mama ta, fosta soţie a fratelui tău, nu este în măsură să aibă grijă de acesta sau nici măcar nu îi doreşte custodia. Poţi sprijini asta prin argumentele pe care le-ai dat deja: s-a dezis de voi, nu a contact pe niciunul dintre voi timp de mulţi ani, nu a acordat sprijin moral sau financiar nici unuia dintre voi. Din moment ce actuala soţie a tatălui tău vrea să vă excludă din familie, evident, nu va contesta cererea ta de custodie/tutelă asupra fratelui tău. Asta în cazul în care este minor, dacă este major nu are nevoie de niciun acord, poate lua singur decizia să vină să locuiască cu tine şi soţul tău. Trebuie să te consulţi cu un avocat pentru mai multe detalii despre proces în sine (hârţogăraie în mare parte).

Umm, ce altceva? Nu am nicio idee cât ar putea costa asta, dar fiindcă suntem în Românica ar putea apărea nişte sume măricele. Dacă îţi iubeşti cu adevărat fratele şi nu vrei să ajungă pe drumuri sau pierdut prin sistemul românesc de copii abandonaţi, îţi sugerez să acţionezi acum.

Numai bine!happy

| CrezyyKiller a răspuns:

Eu sunt genul tehnologiei, dar totuşi sunt un copil cu părinţii avocaţi, dar după spusele lor altă soluţie nu este decăt să o dai în judecătă ...depinde câţi ani ai
Regret, regret nespus pentru toate prin care ai trecut şi trece acu şi fratele tău

| madalinalove3226 a răspuns:

Nu si du-te la un avocat sicere sa il infiezi...

| Madalinqqq a răspuns:

Intereseazate la un avocat pentru ai castiga custodia tu, cred!

| LauraHM a răspuns:

Buna! Imi pare sincer rau pentru situatia asta. Daca vrei sa ai grija de fratele tau ar trebui sa vorbesti cu un avocat sa vezi ce si cum poti face. Eu te-as sfatui sa incerci sa o demasti pe noua lui sotie. Incearca sa o provoci,sa o intrebi de ce va uraste pe toti si de ce vrea sa va indeparteze de tatal tau care v-a dat viata sau alte chestii...ce iti trece si tie prin cap! Inregistreaz-o si arata-i tatul tau. Dar nu din prima. Incearca sa aduni cat de multe inregistrari poti,nu trebuie sa o demasti din prima. Dupa care te duci la tatal tau,ii vorbesti din inima, ii spui ca e tatal tau care v-a dat viata, sa nu lase o straina sa rupa legatura asta si pune-i inregistrarile... dupa aia intreaba-l daca ea merita sa renunte la toata familia pentru ea, daca el crede ca merita sa isi lase mama, copii si pe toata lumea pentru ea. Eu zic ca asta e o buna varianta si merita incercat. Chiar imi pare rau si sper din suflet sa se remedieze situatia!

| CLAU944 a răspuns:

Cauta un avocat. Funda te rog?

| thelazy1 a răspuns:

Da! Cauta pe google tutore legal.

| LiveEvil2016 a răspuns:

In acest caz apeleaza la un avocat bun

| Zappyno a răspuns:

Daca fratele tau este minor... practic parintii lui nu ar avea voie sa il dea afara... dar poti castiga tutela lui.

| Denisakamyanaiulianaioana a răspuns:

Imi pare foarte au pentru ce s a intamplat mai bine la protectia copilului si dul acolo apoi tu il vei lua de la protectia copilului!

| Soryn258 a răspuns:

Ai putea ajunge la protectia copilului cu tatal tau, apoi ai deveni automat urmatorul si cel mai potrivit tutore pentru eu, parerea mea. Succes.

| lora6666 a răspuns:

Poti. dar nu il poti infia ca fiind copilul tau. numai ca tutore, daca esti desigur majora