| CrisTinuta2020 a întrebat:

Bună ziua. Am nevoie să văd ce părere aveți și voi în legătură cu următoarea situație: Sunt căsătorită de 2 ani, împreună cu soțul mergem des la socrii acasă. Ne ajutăm reciproc, ne era în plan să ne mutăm la ei curând. Avem și un bebe de 3 luni si câte ori face caca noi nu folosim doar șervețele dar și îl spălăm la funduleț cu apă la chiuvetă.
Deci când suntem în vizită la ei și este necesar de spălat copilul, mă ajută și soțul pentru ca este mai rapid și mai comod împreună. Și se vede ca socrul a observat asta.
Aseară am făcut grătar la socrii mei acasă. Mama mea a fost pentru prima oară la ei acasă pentru ca este plecată la muncă peste hotare.
Socrul s-a cam îmbătat și la un moment dat a început să facă un fel de glume pe seama mea, mai degrabă să mă ia peste picior de față cu o vecină a lor și de față cu mama pentru ca spălăm copilul împreună. Ca ce fac eu când el muncește, ca să chem pe cineva din vecini când nu e soțul nici nu mai țin minte exact ce a mai zis. Dar pe temă asta a folosit mult sarcasm. Eu hrănesc bebe și la sân dar folosesc și formula ca nu îmi ajunge lapte, aici a decis să zică ca îmi cumpără o capră. Și toate acestea de față cu mama care pentru prima oară a venit în vizită la ei.
Eu la așa ceva din partea lui nu m-am așteptat pentru ca nu s-a mai întâmplat să discute cu mine așa. Nu știu ce părere și-a făcut mama de mine și vecina lor. Nu i-am zis nimic doar să nu-i fac inimă rea mamei mele. Soțul nu m-a susținut ba mai mult zis ca exagerez și ca și când a fost tot ok.
Eu ma simt umilita, jignită și foarte rău. Am plâns toată noaptea. Și nu știu cum să procedez nici cu socrul și nici cu soțul.
După părerea mea dacă avea ceva de zis, putea să o facă când eram doar eu cu soțul. Nu să mă ia peste picior de față cu toti. Iar soțul trebuia să îmi ia apărarea. Soacra a tăcut și nu zis nimic. Mama la un moment dat părea dezamăgită și rușinată de mine.
În fine. Vă mulțumesc anticipat pentru părerea voastră.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Au fost glume, de betie.
Cand lumea s-a limpezit, poti spune parerea ta indignata, foarte scurt, intre 4 ochi.
Daca se mai repeta, atunci poti spune si soacrei, iar a treia oara la masa comuna.
A patra ocazie nu se iarta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, din păcate la betie oamenii nu se mai controleaza si vorbesc prostii, sotul tau era si el băut? Sau poate ca nu ti a luat apararea ca sa nu faca scandal cu socrul, adica cu tatal lui, oricum ar sta situatia tu trebuie sa intelegi cand cineva bea si se imbată nu mai stie ce spune iar a doua zi nu recunoaste nimic din ceea ce a spus sau a facut cu o zi inainte, stiu ca pentru tine a fost greu si te a jignit ai suferit deoarece tu nu ai nicio vina dar el prin cuvintele pe care le-a spus de față cu mama ta si a dat pe față prostia si rautatea care este in el, desii sunt oameni batrini de la care se cere sa aiba matyritate in gîndire si vorbire, ei din contră sunt proști si betivi. Tu ce varsta ai dar sotul, mama ta si socrii tai? Multa sanatate si uită ceea ce s-a intamplat ieri.

| Violleta2022 a răspuns:

Omul la betie spune numai prostii!
Daca ai ceva sa-i reprosezi socrului, mergi si spune-i ce te deranjeaza, nu tine in tine, dar asigura-te ca el este treaz.

In ce priveste mutatul cu socrii, nu fa greseala asta niciodata, indiferent cat de greu iti este in chirie, fiindca nu rezista nici o casnicie, daca locuiesti cu socrii. Deja ai primit o mostra de sarcasm si zeflemea de la socru, dar daca te muti acolo probabil ca va fi zilnic aceeasi bataie de joc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bine ca ai vazut asta inainte sa ma mutati cu ei, poate nu o sa faci greseala sa stati cu parintii

| VoidEternal a răspuns:

Trăim în epoca sensibilităților. Omul beat e prost. Dacă din atâta nu mai ai chef să-ți vizitezi socrii, nu știi ce înseamnă problemele in familie. Lucky you. Omul ăla a trăit, a fost crescut și educat într-o lume extrem de diferită. Buna, rea, nedreaptă sau misogina, asta e o altă discuție pentru o alta dată. Nu cred că nu știai asta. Dar când e vorba de ego, imediat abandonăm logica și ne atacăm.

Situația asta nici nu se încadrează la probleme.

Lumea in care trăim mestecă pe nerăsuflate oamenii slabi și sensibili. Realitatea e un malaxor. Dacă vrei să reziști mental, toughen up, buttercup.

| TimberWolf a răspuns:

Dovada clara ca am avut dreptate in legatura cu de ce nu rezista cuplurile in ziua de azi, cum apare o cearta/discutie cat de mica, gata, fiecare pe drumul lui.
Omu era beat, omu beat in general e prost si ii pot iesi tampenii pe gura. In rest nu vad unde e problema!
Daca nu intelegi macar atata lucru, ok, baga divort! o sa dai de problema asta oriunde te duci!

| CrisTinuta2020 explică (pentru TimberWolf):

Da nu s-a vorbit despre divorț.
El s-a mai îmbătat dar nu a discutat cu mine așa.Am întrebat dacă am exagerat eu cu emoțiile ori socrul s-a purtat ca un porc.

| TimberWolf a răspuns (pentru CrisTinuta2020):

E semn clar ca nu trebuie sa va mutati la ei, stati doar amandoi! e o vorba, lucru amestecat pute a rahat.

| CrisTinuta2020 explică (pentru TimberWolf):

Eu nu mai am nici chef să le calc pragul casei.

| Cinic a răspuns (pentru TimberWolf):

Sunt de acord! Orice cuplu are nevoie de intimitate.

| ioana748 a răspuns:

Socrul tau este genul mitocan autentic, scuze.
Mama soacra trebuia sa intervină putin, sa nu te simti proasta clasei la ora respectivă.
Insa probabil socrul este un misogin care cine stie, o mai injura si pe ea.
Vorbesti cu sotul si incercati sa fiti independenti, va fi multa toxicitate cu socrul tau in aceeasi casa.Asa, ocazional, sa i accepti ineptiile dar mai rarut ca este mai dragut.
Ai putea voalat sa iti ceri scuze de la mama ta, ceea ce trebuia sa faca soacra de fapt.
Posibil si sotul tau la un moment dat sa aiba aceeasi atitudine misogina, insa trebuie sa reglezi aceste lucruri din scurt.
Nu ai de ce sa fii suparata pe o astfel de persoana involuata.
Sa fie bebe sanatos si sa va bucurati in liniste de familia voastra.

| Miruna333 a răspuns:

Doamne fereste. Se vede ce sot ai langa tine daca lui i se pare ok aceasta atitudine.
Cand te deranjeaza ceva, foloseste-ti glasul, daca ala de langa este pampalau. Tu nu ar fi trebuit sa zici nimic, el ar fi trebuit sa te apere.
Eu nu as mai acceptat acele vorbe, de la prima vorba m-as fi ridicat si as fi plecat cu copilul, nu mai statea, la vreo discutie. Sotul sa ramana singur cu ei. Se vede din ce familie vine.
Dupa cum s-a mai si zis in comentarii, daca vrei sa iti disrugi casnicia, muta-te cu socrii, daca nu, stai cuminte, in chirie sa oriunde. E cea mai mare greseala din lume

| 1onur a răspuns:

Așa tată așa fiu. Normal că te va trata ca pe o cârpă nu și Soția lui. Nu a-și căuta și găsi motiv băutura în niciun context, este o vrăjeală, ieftină asta cu băutura și" ca nu ști ce face omul la băutură"...

Știe garantat omul ce face la băutura orice băutura ar bea și consuma, doar că băutura îți dă tupeul nesimțit să scoată din om ce zace în el să-și poată scoată cracaterul în evidență mai bine conturat. Ca apoi sa dea vina...

| adryang78 a răspuns:

Să locuiești cu părinții, indiferent ai cui partener sunt, este o idee proastă din start. Și îți spun asta din proprie și amară experiență.
Strict în legătură cu momentul descris - aici nu cred că adevărul se poate încadra în niște parametri ficși, alb sau negru. Socrul tău poate nici nu și-a dat seama că te vei simți jignită, poate nici n-a fost sarcastic, mai ales că un om la beție este mult mai dezinhibat și, așa cum unii devin mai veseli, alții devin mai mitocani. Poate și tu ești excesiv de sensibilă și ai văzut niște atacuri la persoană acolo unde au fost doar glume de prost gust.
Pe de altă parte, poate chiar au fost aruncate "cu țintă", caz în care ai tot dreptul să te simți jignită.
Dar aste sunt aspecte subsidiare. Nu contează dacă el a aruncat vorbele acelea cu intenție sau nu, contează doar că te-ai simțit jignită, iar aspectul ăsta trebuie pus imediat în discuție. Cu calm și răbdare, explică-i că n-a fost o atitudine tocmai potrivită și că te-a jignit, chiar și fără să vrea.
Faptul că tu și soțul tău faceți totul împreună este lăudabil, așa și trebuie. Iar ideea cu laptele de capră să știi că nu-i chiar așa de rea. Nici soția mea n-a prea avut lactație după cele două sarcini, așa că am suplimentat cu lapte praf și ocazional cu lapte de vacă. Cel de capră e chiar mai bun. happy
S-auzim numai de bine.

| Cinic a răspuns:

1 este perfect normal ca ambii parteneri sa se implice in cresterea copilului, inclusiv stergerea la fund si schimbarea de pampers.
2 socrul tau este genul ala de batran cu idei fixiste. Probabil el considera ca este umilitor pentru fisu' sa isi ajute nevasta la cresterea copilului, pentru ca socrul tau se considera un macho. Adica el in tinerete cand venea de la servici isi desfacea o bere si avea pretentia sa aiba mancare facuta si curatenie in casa pentru ca "asa trebuie".
3 sotul tau fiind obisnuit cu glumele badarane a le lui taica'su, i-se pare ceva obisnuit, probabil nu isi da seama ca tu te simti jignita si umilita.
4 solutia ar fi sa ai o discutie intre 4 ochi cu socrul tau si sa îi spui pe un ton politicos ca daca nu inceteaza cu glumele rautacioase nu o sa isi mai vada nepotul prea curand.
Trebuie sa-i explici si sotului tau ca nu este de loc ok si ca nu te simti bine, in mod normal barbatul tau ar trebui sa iti ia apararea in mod public. Dar repet, sotul tau este atat de obisnuit cu glumele de rahat ale lu tac"su, incat i-se pare ceva normal.

| popapopica a răspuns:

Daca si soacra si sotul au tacut, inseamna ca stiu ce poate face socrul la betie. Si nu au vrut sa-l starneasca. Mama ta nu te cunoaste suficient? De ce te temi de parerea ei?
Mai gandeste-te cu mutatul impreuna. Sau vrei sa profiti de ei sa-ti creasca copilul?

| kalasnicov22 a răspuns:

Indiferent de situatie sa nu stati cu socrii sau cu parintii.