| Saly01 a întrebat:

Am o intrebare care de ceva timp ma macina si nu stiu ce sa fac. Ma numesc Andreea, sunt din Iasi, sunt casatorita de aproape 2 ani, acum sunt in concediu de crestere a copilului, am o fetita de 1 an si 9 luni, primesc indemnizatia si alocatia copilului in valoare de 800 de lei. Sotul in varsta de 25 ani, lucreaza momentan la o firma de constructii, cu un venit lunar de 1000lei. Norocul nostru este ca putem locui in apatament la parintii mei intr-o camera, pentru o perioada, aici platim 500lei. Ne dorim sa ne mutam, sa putem avea casuta noastra e prea mult spus, dar unde sa locuim doar noi cu fetita. As vrea sa stiu daca mai sunt cupluri in aceeasi situatie si cum se descurca. Am depus dosare pentru ANL si social dar mi-s-a spus ca inaintea noastra sunt sute de dosare, deci nu prea mai sper. Dar ca si alinare, as vrea sa stiu daca totusi statul ne poate ajuta intr-un fel. Orice sfat si indrumare pentru mine e o binecuvantare!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este deloc cazul sa va ajute statul, nu sunteti asistati social si nici nu ati avea motive sa fiti. Sunteti tineri, sanatosi si buni de munca. Aveti un copil sanatos din cate inteleg, deci chiar depinde numai de voi modul in care alegeti sa traiti.
Eu am doua joburi, muncesc intr-adevar cam 14 ore pe zi, inclusiv sambata si uneori duminica, sotul meu la fel, astfel ne putem plati rata si suntem in casa noastra. Iar ca sa avem niste locuri de munca bine platite si cautate, niste slujbe sigure, am muncit in fiecare zi incepand de la scoala primara, am invatat, am fost la olimpiade, am luat note mari la liceu, la bacalaureat, am fost printre primii in facultate. Astfel, munca noastra de 30 de ani ne-a facut sa fim foarte buni in ceea ce facem si sa putem sa ne alegem niste locuri de munca buna si suficient de bine platite. E randul vostru sa faceti la fel. Fetita va merge la 2 ani la o cresa (eu nu am copii, dar colegele mele si-au dus copii la cresa si la varste mai mici, pentru a se reintoarce la munca si a le oferi un trai mai bun). Artunci iti poti gasi un job mai bine platit decat cei 800 de lei si iti mai poti lua si un loc de munca part-time, poate in weekend, in functie si de ceea ce stii sa faci. Stiu parinti care lucreaza in ture, tocmai ca sa poata sa-si educe si copilul si sa aiba si bani suficienti.
Nu zic ca e usor, pentru nimeni nu e usor, dar suntem norocosi ca sunte sanatosi si buni de munca, nu trebuie sa cerem nimic de la nimeni, putem face aboslut totul prin puterile noastre. Statul ar trebui sa ii ajute pe cei bolnavi, care au copii cu handicap, cu boli grave, pe familiile uniparentale, pe cei care cu adevarat nu pot munci oricat ar incerca din motive care nu tin de vointa lor. Sa lasam statul sa se ocupe de acei napastuiti si noi sa muncim un pic in plus asa incat sa avem bani nu numai pentru noi ci si pentru a le da celor mai putin norocosi.

| Țoglă a răspuns:

Va trebui să câștigați mai mulți bani.
Tu vezi de ceva online dacă vrei niște bănuți în plus pentru hăinuțe la copil, iar soțul va trebui să se aibă o calificare/diplomă recunoscută de stat în domeniul în care activează. Sunt la mare căutare cei care sunt calificați și primesc un salariu pe măsură doar având acea calificare, firma respectivă beneficiază de anumite scutiri și avantaje la licitațiile de lucrări.
Pe lângă asistații sociale va trebui să vă gândiți și la asta...

| e1xtz a răspuns:

Incerc sa nu par rautacios, firea mea este mai exigenta, indreptata spre ironie.dar constructiva.
Ai 27 de ani, nu stiu ce studii sau locuri de munca ai avut pana acum, dar nu pare sa ai idee de realitatea in care traiesti in Statul Roman.
Statul Roman este un 'proxenet' mai hidos decat multi 'pesti' care isi trateaza prostituatele cu mai mult respect si demnitate decat ne trateaza pe noi Statul in care traim.
Demografia populatiei in Romania este in cadere libera pe tot cuprinsul tarii, deoarece este un real chin in a aduce un copil pe lume si a-l creste in conditii umane si demne de o tara civilizata, cum am crede ca suntem.
Opinez ca scopul tau principal ar trebui sa fie gasirea unui loc de munca, deoarece mai ai doar cateva luni de indemnizatie si veniturile voastre ca familie din mici cum sunt acum vor fi drastice. Faptul ca aveti macar un acoperis prin ajutorul parintilor tot este bine.La un venit de 1800 de roni sa stati in chirie + un copil mic de crescut nu ar fi prea usor.Singurul lucru poate doar ambitia de a obtine un pic mai mult, adica sotul tau sa obtina un salariu mai mare,( in constructii 1000 de roni este putin), iar tu poate sa gasesti dupa ce termini cu indemnizatia un loc de munca cu un salariu mai mare decat acum, dar tot acelasi Stat la care faceai referire ca sustinere face foarte greu ce spun eu.In conditiile in care aveti sansa la un venit mai mare, strangeti ceva banuti pentru intrare, poate si cu ceva ajutor de la familie, si asa sa va incadrati intr-un program ''prima casa''. Restul de bani credit bancar pe 25 de ani, si viata 'senina'.
Si primul lucru, renunta in a mai 'visa' ca pe el, Statul, il intereseaza ca va este greu sau ceva de genul..are alta treaba, si nu cu noi.