| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema, nu ma inteleg foarte bine cu soțul meu si el isi doreste un copil. Adevarul este ca eu am fost de acord dar cand am fost de acord era totul in regula intre timp s-a schimbat totul. Sincer nici nu stiu daca mai vreau sa fim impreuna, am zis totusi sa incerc dar el isi doreste un copil si nu ii pot spune ca nu mai vreau pentru că nu o sa inteleaga si o sa am scandal.
Am o intrebare, cum pot sa fac sa nu raman însărcinată? M-am gândit să ii spun ca am fost la ginecolog si sa ii spun ca mi-a zis sa ma protejeze 2 luni si mi-a dat un tratament in care nu pot sa raman însărcinată pentru ca este vorba de niste pastile, în acest timp ne putem da seama amândoi despre relație si ce va urma.
Imi puteti da un sfat va rog? Nu as vrea sa iau nici pastile si nici sa apelez la alte metode.
Va multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| alecsawng01 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa-I spui, iar daca devine violent verbal sau fizic, e clar un motiv in plus pentru care sa nu faci un copil cu el, sigur este frustrant pentru el, dar daca nu el este barbatul cu care iti doresti un copil, nu are rost sa iti strici viitorul si fericirea pentru el, oricat l ai iubii de mult. El isi poate intemeia o familie cu altcineva si tu la fel si sa fii fericita, eu as vorbi cu el si i-as explica de ce nu vreau, ii spui ca s-a schimbat. Daca vrei sa vorbim mai multe imi poti da un mesaj cand doresti happy

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca il minti, relatia s-a terminat, nu mai are nici un rost sa mai incercati. Nimeni nu va accepta o relatie in care este mintit. Poti pur si simplu sa refuzi sa aveti relatii sexuale pana te lamuresti daca iti mai doresti relatia.

| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca daca nu ii vei face un copil, relatia voastra va merge mai bine? Dimpotriva. Ceea ce vrei tu va grabi sfarsitul. Ar trebui sa tii cont si de parerea lui. E clar ca nu te intereseaza o casnicie ci doar o relatie si atat.

| romeo78 a răspuns:

Mergeți împreună cu soțul la un cabinet de planing familial, care vă vor oferi sfaturile necesare pentru căsnicia dumneavoastră.
Din, tot ce ați scris, am înțeles un lucru: v-ați căsătorit foarte repede față de prima întâlnire. Nu ați apucat să locuiți împreună înainte de căsătorie.
Iar, în momentul în care ați ajuns să trăiți împreună, au ieșit lucruri pe care el le-a ascuns foarte bine.
Repet, mergeți la un cabinet de planing familial, iar după aceea luați o decizie.
Un copil nedorit, niciodată nu va uni, ci va dezbina! Și, va fi considerat o povară și motiv de război în sala de judecată!
Faptul că nu doriți un copil de la el, iertare pentru comparație, vă asemăn cu o femelă care refuză un mascul, pentru că nu corespunde nevoilor ei!
Exact la dumneavoastră! Simțul matern vă spune că nu el este alesul pentru urmașul dumneavoastră!
Bine gândit!
Faptul că nu aveți copil împreună, vă va ușura divorțul, care se pare, bate la ușă!
Ascultați vocea interioară, care niciodată nu minte!

| Freya1 a răspuns:

Tu crezi ca daca il minti rezolvi ceva? Nu faci altceva decat sa te minti pe tine si ne ceri noua o parere pe care oricum nu o vei lua in considerare.
Decat sa te indopi cu pastile sau sa nu te mai culci cu sotul tau 2 luni mai bine ii spui ce ne-ai spus noua, ca ti se pare ca ceva nu este in regula intre voi si iti este frica sa te arunci cu capul inainte sa faci un copil ce cel mai probabil va creste cu doi parintii despartiti pentru ca nu sti daca o sa ramaneti o viata impreuna.Ce te costa sa fi sincera? Crezi ca problemele se rezolva de la sine daca nu zici sau faci nimic?

| gelu1970 a răspuns:

Trebuie să ai măcar dignitatea să ii spui că ai intenția să pui capăt relației.
Ceea ce propui e o agonie.
Crezi că merită?

| Alexandra012349 a răspuns (pentru gelu1970):

Cred ca este mult mai bine sa fac ce spun... poate cu timpul o sa se schimbe lucrurile

| Emma30555 a răspuns:

Ii spui ca vrei sa mai aștepți ca nu ești pregătită încă. Și dacă face scandal, lasă l sa facă, doar nu ți e teama de el.

| Mayar a răspuns:

Alta solutie nu ai, decat cu anticonceptionale RECOMANDATE de MEDIC...

| PersonajFictiv a răspuns:

Iar de nu se schimba situatia, o sa sufere copilul sau cel putin tu, o sa regreti ca ai stat langa ala cand puteai sa pleci si era usor, nici nu aveai copil si erai si tanara.
Decizia ta.

| Nilsson a răspuns:

Am cunoscut o fata care tot la fel era casatorita si sotul ei isi dorea un copil iar ea nu.
Pana la urma el a divortat iar ea regreta si acum ca a fost parasita ba chiar mi-a spus ca acum si-ar fi dorit sa aiba un copil.

Trebuie sa te gandesti foarte bine la viitor, cel mai simplu, corect si onest este sa joci cartea adevarului, minciuna in toate formele ei e de la Satana.

Ii spui sotului pur si simplu ca nu te simti pregatita sa ai un copil, consideri acest lucru o raspundere foarte mare si ca mai ai nevoie de timp de gandire. Nu e asa greu.