| Anonim_1752 a întrebat:

Am o problema legata cu familia.am 14 ani si as vrea sa vorbesc cu psihologul scolii.cum as putea incepe o conversatie cu el? sau trebuie sa merg sa-i spun dirigintei? sau merg direct bat la usa la cabinet?

7 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Nu este nevoie sa vorbesti cu diriginta.Este o problema personala si nu are de ce sa-ti fie jena.Toti adolescentii au uneorii probleme si au nevoie de consiliere.Mergi la cabinet chiar tu sa arati ca esti hotarata si ca iti poti rezolva problemele. Sper ca ti-am fost de ajutor. Fundaaa...

| NoGooDy a răspuns:

Eu îţi recomand să faci astfel: Mergi la psihologul şcolii, baţi la uşă, intrii în cabinetul acestuia şi îţi faci o programare. happy Nu e nevoie să îi spui dirigintei. Cel puţin, eu niciodată n-am făcut asta.

| clg a răspuns:

Tu trebuie sa te comporti cum simti, deocarece esti mic si psihologul va sti cum sa te "ia".fii fara grija

| Skylerx a răspuns:

Eu cred ca ar trebui direct cu psihologul, fara teama, e o problema personala si cu diriginta nu prea ai ce sa ii spui.

Răspuns utilizator avertizat
| Andra_3929 a răspuns:

Mergi direct la cabinet si ii spui ca ai vrea sa te programezi intr-o ora. Daca nu te intreaba el care e problema(ceea ce ar trebui sa faca), ii spui tu in legatura cu ce ai venit, sau ca simti nevoia sa vorbesti cu el. Nu iti fa griji cum va decurge discutia cu persoana pentru ca totul va veni de la sine. Incearca sa ai incredere si sa-i spui tot ce te nelinisteste pentru ca doar asa te va putea ajuta cu adevarat. Cat despre diriginta va trebui sa-i spui si ei ca mergi acolo, ca sa motiveze eventualele absente, dar nu ii spune si motivul. Psihologul scolii ofera confidentialitate cu exceptia chiulului si tentativelor de sinucidere parca.

Multa bafta.

| alee_1936 a răspuns:

Te duci direct la cabinet, si vorbesti deschis, gandeste-te ca el este un ''prieten'', el te va indruma, te va sfatui, iti va da solutii la problema ta. Asa ca, abordeaza-l direct, fara teama, spune-i frumos ce problema ai, si ca ai vrea sa te ajute. Cu siguranta te va ajuta! Bafta multa iti doresc!