| Evyci_Eva_1986 a întrebat:

am o rugăminte va rog cine stie un răspuns cat mai exact sa mă ajute ca sunt disperata. Sunt căsătorită de 8 ani situl meu e un om agresiv, a fost si cu mine si cu copilul, nu am mai rezistat si de 2saptamani am luat copilul si m-am mutat din oras, el mă terorizează in continuare cu mesaje ffff urate si in care im trece ca se va duce la politie si im va lua copilul, eu deja am înscris copilul la scoală in orașul unde mam stabilit, copilul are conditii bune aici si nici nu doreste sa se întoarcă. pentru. Ca in casa au fost fff multe scandaluri. Problema este ( si acum va rog din suflet nu mă judecati) lucrez ca maseuza la masaj erotic fără forme legale (independenta) de 6 ani sotul meu nu a avut nici un loc de munca in ultimii ani. Si nici acum nu are. Mă terorizează ca mă va denunta si statul im ia copilul... Rog ajutati-ma si spuneti-mi ce pot face.

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Daca soțul tau are relatii la politie sau cu interlopi normal ca el o sa iasa in avantaj, dar daca nu are avantaju e de partea ta, macar tu lucrezi casa iti intretii copilul pe cand el va jigneste si va bate. Aduna cativa martori si daca depunde declaratie impotriva ta si doamne fereste te da in judecata sa ai martorii cu tine, dovezi. EU nu inteleg oamenii de genu, iti bati nevasta ( asta imi da de inteles ca nu iti place de ea nu o suporti) dar dupa ce pleaca tot tu o terorizezi cu mesaje si sa se intoarca inapoi, oameni prosti care nu se pot descurca singuri in viata, bazandu-se pe o femeie cu copil:l.

| William a răspuns (pentru AtateaConditii):

Faptul ca lucreaza la un salon de masaj erotic fara forme legale nu cred ca ar fi un avantaj in caz ca se ajunge la tribunal. Cat vrei pe cal?

| AtateaConditii a răspuns (pentru William):

1500 de euro.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma mira ca inca nu ai introdus actiune de divort, daca situatia este asa.
Poti divorta si sa soliciti stabilirea domiciliului minorului la domiciliul tau.

| Evyci_Eva_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Am introdus o data, dar din păcate am si retrasi acum vreo 4 luni ca mi-a fost frica de terorizarile lui, si acum im este, dar de data asta e musai sa o duc la capăt ca ne a terorizat destul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Evyci_Eva_1986):

Poti sa-l reclami si tu la politie. De asemenea ai putea obtine un ordin de protectie, in baza legii pentru combaterea violenţei în familie, nr.217/2003, republicată în 2014.

| Liviu a răspuns:

Numai un om fara scrupule ar judeca o femeie care face asta sa isi creasca copilu. Sper sa se rezolve totul, intre timp incearca sa te duci la parinti tai daca ai puppy dog eyes sau rude ceva.Sau sa te ajute cumva happy

| anonimg a răspuns:

"Din 2009, ADRA România conduce Centrul de Primire în Regim de Urgenţă a Victimelor Violenţei în Familie – Casa ADRA –, având cea mai mare capacitate din această parte a ţării, victimele beneficiind gratuit de cazare şi de consiliere de specialitate." http://adra.ro/cine-suntem/despre-adra-romania
Te sfatuiesc sa apelezi cu incredere la serviciile lor. Ia legatura cu ei fie prin telefon, fie prin email.

| vocea a răspuns:

Pai politia te poate ajuta cel mai mult, este sigura metoda legala lui poate sa ii interzica apropierea de tine la mai mult de 300 de metrii, si imi pare rau sa aud asta, daca vrei putem sa discutam mai mult in privat succes

| Evyci_Eva_1986 explică (pentru vocea):

Aseară mă sunat ca s-a dus el la politie. Si cică mă renuntat, oare la ce trebuie sa astept? Citatii sau ce credeti ca se poate întâmpla? Dumnezeu stie ce minciuni a inventat acolo.crying((

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci si tu cum a facut sotia mea, cu primul sot al ei.Schimbi numarul de telefon sa nu te mai bata la cap(pentru ca el e constient de frica ta). Prinsa in viata de zi cu zi nu te vei mai gandi la amenintarile lui. Apoi bagi divort cum a spus si Ioandelasal, duci divortul pana la capat.Castigi copilul cu siguranta tinand cont ca el nu lucreaza si mai ales bea. Chestia e sa nu spui unde te afli.Ai cinturi de fb si el te gaseste? Programeaza pentru stergere orice cont de faceboo si orice unde te poate gasi sa te sperie.Nu face nimic, numai gura de el.Asa avea probleme si sotia mea cu acel nemernic.Si asa a reusit sa nu se ami pserie de amenintarile lui.
Mai, sa fim clari ca copilul nu ti-l poate lua,in primul rand este un tata betiv. Vrei sa spui ca te va denunta ca lucrezi la un salon de masaj erotic si asta constiue o problema? Gresesti, nu ti se va intampla nimic, pentru ca tu castigi pentru trai, pentru copil. bag divort si stai ascunsa pana se pronunta, apoi lasa legea sa faca treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cat de adevarata este povestea ta, cred totusi ca rezolvarea nu vine din acest site, iar tu, casatorita fiind, nu trebuie sa primesti sfaturi de la minori / minore si care n-au experienta de viata.

Nestiind toate detaliile vietii tale, nici macar nu pot cere o parere parintilor mei, pot insa sa te indrum la un cabinet psihologic, iar acolo cineva raspunde pentru ceea ce-si spune, iar solutiile oferite aici, de catre terte parti, iti pot dauna mai mult, decat sa-ti faca bine.

Numai bine.