| andrutik a întrebat:

Am si eu o mica problema:sunt maritata de un an si vreau sa divortez si as dori daca imi trebuie un avocat sau ce fel de acte sa depun.Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca s-a implinit un an de la casatorie, nu exista copii minori si sotul tau este de acord cu divortul, atunci se poate divorta prin acordul partilor, nu este nevoie sa se invoce vreun motiv de divort si nu trebuie nici o alta proba, singura conditie este ca ambele parti sa semneze cererea de divort, care se depune la judecatoria domiciliului comun. Cererea se poate depune si de un sot si sa fie semnata de celalat sot la primul termen in care procedura de citare a fost indeplinita. Daca nu stii sa formulezi cererea te poti adresa unui avocat, numai pentru redactare. Daca este nevoie de partajarea bunurilor comune si nu va intelegeti pe cale amiabila, aceasta se poate face si ulterior, odata ce hotararea de divort a ramas irevocabila.

| EUSIATIT a răspuns:

Da un avocat e cel mai bine si el iti sp tot ce trebuie si nu e nevoie sa te prezinti decit cel mult 1 data la tribunal

| Delia a răspuns:

Daca nu aveti copii, puteti divorta de comun acord.Mergi la tribunal si depui cererea de divort(cred ca sunt modele pe internet) si mai departe va programeaza acolo.Nu iti trebuie avocat, doar daca nu va intelegeti asupra partajului sau nu ai timp. Dar daca nu ai ce face cu banii, atunci sigur ca poti angaja si avocat.

| candycarrie a răspuns:

O MICA problema?:-s. un an doar? Intrebarea ta o sa ma bantuie tot restul vietii, eu credeam cu tarie in live happily ever after, nu divort dupa un an!:O

| andrei a răspuns:

Dar nu e mai bine impreuna?

cand ati zis"Da" unde va era capul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eiii, divortul se rezolva rapid.ai partener pentru urmatorul an? ca avocatul se ocupa doar sa te desparta de sot si atat.si o femeie singura, are nevoie de ajutor, de sprijin moral, fiindca se desparte nu-i asa de o persoana iubita.de sot.

| andrutik explică:

Bine si daca el nu vrea sa divorteze eu ce trebuie sa fac ca sa divortez?