| marsel a întrebat:

am si eu o nelamurire...sunt cu o romanca stabilita in germania cu acte (ofentalarleubnis de 3 ani) care le detine dupa fiul ei in varsta de 4 ani cu cetatenie germana. Daca ne cununam civil in romania, ce drepturi as putea avea dupa sotie in statul German, si as vrea sa stiu daca as face un copil cu ea care se va naste in Germania, as avea mai multe sanse pentru a obtine acte?(si ce fel de acte, daca raspunsul este da.)...Va multumesc anticipat pentru raspuns.

1 răspuns:
| LoreRaya a răspuns:

Cred ca ar trebui sa va casatoriti direct in Germania ca tu sa poti beneficia de acte.Nu ma pricep prea bine la legile Germaniei, eu stau in Italia.Dar nu cred ca ar avea vreo legatura daca voi va casatoriti in Romania.Cat despre nastere, tu nu ai avea de ce sa obtii acte pentru ca naste ea... Oricum, poate reuseste totusi sa te lamureasca cineva care locuieste in Germania si care stie mai exact cum stau lucrurile pe acolo.Succes