| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema daca ma puteti ajuta cu un sfat..va rog! Am 23 de ani sunt la facultatea de medicina, locuiesc cu parintii.Problema mea este in felul urmator..parintii mei sunt prea atasati de mine nu in sensul bun..mai ales tatal meu.ei sunt divortati dar se inteleg.Se comporta cu mine ca si cu o fata de 12 ani(nu ai voie sa mergi acolo pentru ca asa zic eu,daca nu iei toate examenele vezi tu pe dracu, nu ai voie sa dormi la prietenu tau sa mai stai si cu noi, esti pedepsita)chestii de genu asta.chestia asta nu o fac de cand sunt mica.ci de cand s-or impacat si vorbesc din nou unu cu celalalt..pana erau certati tata isi formase obsesie sa imi povesteasca mie zi de zi ore in sir ce al dracu, ce c...a, etc ii mama. daca nu ii raspundeam impotriva ei sa ii cant in struna se lua si de mine..va rog ajutati-ma stiu ca sunt mai multe probleme aici.dar va rog.Multumesc!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te muti sa ai libertatea dorita

| MskDesign a răspuns:

Cred ca ar trebui sa aveti o discutie in care sa le spui ca ar trebui sa se trezeasca din amorteala comunista in care si-au petrecut tineretile.Pedepsita la 23 de ani, este cam urat din partea parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa-i explici ca nu mai esti un copil mic si ca nu poate sa iti interzica chiar tot..Incearca sa-ti impaci parinti sau macar cheamai pe amandoi intr-un loc fara sa stie ca se vor intalni si incearca sa lamuresti tot.

| lazarc a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei ca esti matura si nu este nevoie de asa interziceri

| DeeDee21 a răspuns (pentru lazarc):

Multumesc pentru sfat am incerat deja si mi-au spus ca atata timp cat stau pe banii lor au dreptu sa imi zica chestile astea, si sa imi interzica

| DeeDee21 a răspuns:

Nu ma pot muta de una singura pentru ca facultatea de medicina se face la zi, nu pot sa imi gasesc un loc de munca cu care mi-as putea plati o chirie, cheltuieli etc!

| Leibniz a răspuns:

Sunt de acord cu Sofer. Daca ai posibilitatea, sa te muti ar fi o cale de scapare. Daca nu, cred ca o sa fii nevoita sa dai multe explicatii parintilor tai, sa le aduci la cunostinta faptul ca esti un om matur si sa le demonstrezi ca-ti poti purta singur/a de grija. Trebuie sa vorbesti cu ei, sa vorbesti mult si deschis.