| AmroYasi a întrebat:

Buna ziua, as avea nevoie de niște sfaturi, am luat câteva note mici și le-am schimbat in carnetul de elev, mi-am uitat carnetul la școala și diriga l-a găsit. Ce ar trebui sa-i spun sa nu îmi sune părinții?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Orice i-ai spune nu rezolvi nimic. Notele reale sunt scrise in catalog.
Gandire de copil imatur. Te pacalesti pe tine, in primul rand.

| Mosotti a răspuns:

O rogi sa nu sune, daca e de treaba nu va suna, altfel nu ai ce face.
Si eu schimbam notele in carnet, te inteleg, de frica parintilor.
darrio zice ce zice, or fi notele reale in catalog, dar mizam ca parintii nu afla.
Eu de ex nu le ziceam ca-s sedinte, le ziceam la inceputul anului cand nu-s note.

Uneori ma prindea, alteori nu.
Cu unii parinti nu ai cum face decat asa, ei o cer, ca nu stiu sa se comporte.
Plus ca daca te ai bine cu diriga, cand e sedinta o sa spuna alte note, si... daca cumva se afla o sa zica ca a gresit ca s-a uitat la colegul.
Doar de treaba sa fie.

Dar trebuie sa inveti sa nu se mai repete! Asta nu inseamna sa nu inveti mereu. Si eu aveam uneori note mici dar nu mereu.
Dar si asa mama se supara si incercam sa evit asta, aia e.
Si uneori se termina anul si nu se mai afla, mai ales ca indreptam notele si la medie nu prea se vedea cine stie ce, plus ca si pe alea le treceam altele in carnet daca erau prea mici, si daca se termina anul, gata, adios, se inchidea treaba.
Deci ma descurcam.

Deci pune mana si invata, si vezi cum vb cu diriga sa nu ii sune pe parinti si ii zici ca te bat parintii daca afla, ca...
Si ca o sa inveti, promti sa inveti si nu se mai repete.