| gina_1767 a întrebat:

as dori sa ma ajutati si pe mine cu o intrebare sotul mea vrea saintre in concediul pentru cresterea copilului si vreau sa stiu daca poate lucra in continuare cu jumatate de norma?
astept un raspuns
va multumesc anticipat
gina

9 răspunsuri:
| Beatrice_6624 a răspuns:

NU POATE LUCRA CU JUMA DE NORMA LEGAL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu, din păcate.
Se poate bucura în schimb de toate drepturile pe care le are o femeie în perioada concediului pentru creșterea copilului.
Sănătate.
Pa, pa.

| psiholoaga a răspuns:

Legal, nu. Dar fara sa ii apara pe cartea de munca... E alta poveste.

daniela
| daniela a răspuns:

Legal din momentul in care intrii in concediu pentru cresterea copilului nu mai ai dreptul sa lucrezi. Concediul este dat ca sa te ocupi full time de copil.

auran
| auran a răspuns:

Legal nu

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Legal nu...

| nicky a răspuns:

Legal nu si daca il descopera lucrand in cei 2 ani te obliga sa returnezi toata suma primita pana in acel moment, asa ca nu riscati.

| bunica a răspuns:

Categoric NU.

mariana
| mariana a răspuns:

Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani a copilului se acorda, conform dispozitiilor art.122, alin.1 din Legea nr. 19/2000/privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, mamei sau tatalui copilului, cu scopul de a se ingriji, in mod direct, de cresterea si educarea acestuia, cu conditia ca si tatal sa aiba stagiul de cotizare de cel putin 10 luni in ultimele 12 luni anterioare datei de nastere a copilului. Daca sotul tau vrea sa beneficieze el de aceasta indemnizatie, din punct de vedere legal acest lucru este posibil, insa nu poate sa presteze nici un fel de activitate salariala, pentru ca, in acest din urma caz, copilul nu va fi ingrijit de el ci, de bunici sau de un alt apartinator din familie, lucru care nu este urmarit de legiuitor atunci cand a aprobat acest tip de ajutor pentru familiile cu copii mici.
Nu-l sfatuiesc sa lucreze la " negru" asa cum s-a sugerat in unul din raspunsuri, pentru ca acest lucru i-ar aduce obligativitatea de a restitui indemnizatia primita pentru ingrijirea copilului, lucru ce ar antrena un disconfort financiar in familia voastra.
Luati decizia cea mai potrivita care sa contribuie la efectul final, cresterea in conditii cat mai bune a bebelusului vostru. Sa aveti cu totii sanatate si fericire.