| ana178 a întrebat:

Bună ziua, as dori și eu un sfat! Stau cu cineva de 3 ani jumate, eu stau la bloc iar el la casa. eu am câine la bloc ( rasa amstaff) el are la curte, chestia este ca de început ma mințit ca el iubește animalele, doar pentru simplu fapt sa nu ma piardă, după vreo 2 ani am aflat ca de fapt el le iubește dar nu ii place sa le vadă în casa ( nu le suporta în casa, asa l-au învățat parinti lui ). Cățelul meu a rămas la mama mea sa aiba grija de el, chestia este ca mai are din când în când probleme și trebuie sa merg sa stau cu el, chestie care el nu este de acord, dar încearcă sa fie. nu știu ce sa cred și cum sa abordez problema asta. îmi da de înțeles ca mama mea își cauta gen problemele sa merg eu acasă, asta am dedus din spusele lui ( știe ca nu suport sa îmi spună nimic de ea!)

30 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum naiba atrage ti numai idioti voi stiti, si de ce mai stai cu ăsta daca te minte, gata da i un șut in fund ca de schimbat nu il schimbi niciodata, tu ce varsta ai?

| DandG2304 a răspuns:

Daca te-a mintit de la bun inceput ca ii plac animalele si nu il deranjeaza ca sta in casa cine stie cu ce o sa te mai minta pe viitor ca sa te tina alaturi de el. Mai bine vorbesti deschis cu el si ii spui clar faptul ca daca tu ai renuntat la cainele tau iubit pentru el, macar sa aiba bunul simt sa-si tina gura cand vine vorba de caine, pentru ca tu ai abandonat catelul (o viata) pentru el, dar el tot nu este multumit. Sfatul meu este sa ai grija cu asemenea persoane si sa nu fii dependenta de ele!

| relian a răspuns:

Femeia cu catel e clara laughing de regula astea is cam singurele, pentru ca nu prea au cautare din mai multe motive.

Ce dreacu femeie arucna sarla afara din casa, dale dreacu de dihanii, tu vrei barbat sau catel?
Eu te-as pune sa alegi, sincer. ori a runci javra unde ii este locu, ori ramai cu poataia laughing
Cainele este cel mai jegos animal, de nu vas bate cu rahatu lor numai peste gura si vas unge numai cu pisat de canie sa va saturati.

Sa nu-i vad pe astia cu animale in case, frate put de te traznesc, or ajuns femeiel sa aiba grija de poatai, in loc sa faca copii, sa aiba barbat, umbla cu dihanii, mama lor de javre laughing

Eu nu am nimic impotriva animalelor, dar fiecare unde le este locu, cinele este animal de exterior, n-are ce cauta in casa laughing singurul animal de interior este pisica, aia se ingrijeste singura, se spala singura, cere afara cand are nevoie, nu pute cum put diahiniile de catei laughing nu se pisa si isi fac nevoiel peste tot cum fac javrele de catei.
Cum am mai spus cine se aseamana se aduna laughing cam asa cum e turcu si pistolul, cum e animalui asa si stapanu

| Cinic a răspuns:

Pai si eu am caine si il iubesc. Dar nu îl tin in casa. Are cotet afara.

| ana178 explică (pentru relian):

Se vede după răspunsul tău ce iq ai... din păcate pisica este împuțită, se linge la cu.r și apoi îți urâcioși pe masa și îți umbla în blid! Dacă habar nu ai ce inseamna câine în casa, nu știu de ce răspunzi ca un om nenormal! Și în plus mai și jignești pe aici, ești în primul rand in nesimțit! Și cu asta închei ca, chiar nu am ce vorbi cu pro..sti!

| ana178 explică (pentru Cinic):

Stau la bloc eu! Câinele are 12 ani, este crescut de 12 ani in apartament dacă îl scot afara sa îl pun în coteț afara moare de frig în primul rand, este rasa amstaff și nu sunt blănosi au par!

| Miruna333 a răspuns:

Nu inteleg. Pentru el i-ai lasat cainele mamei tale? El nu este de acord sa ai grija de cainele tau? Doamne fereste. Ce poti sa ii ceri unui om cu mintea scurta? Nimic. Ce asteptari sa ai de la acesta? Absolut nimic. Omul se vede ca nu suporta animalele, nu exista,, sa nu le vada in casa'', aia nu e iubire fata de animale

| Miruna333 a răspuns (pentru Cinic):

Te-a intrebat cumva fata cum tii tu cainele? Fiecare alege pentru el. Nu toti ne tinem animalele la,, cotet''

| Cinic a răspuns (pentru ana178):

Am inteles! Eu credeam ca iubitul tau sta la curte, si tu vrei sa tina cainele in casa. Asa are sens ce iti doresti tu.

| ana178 explică (pentru Cinic):

Da, ne-am mutat la el la curte, dar eu nu pot duce câinele care a crescut 12 ani în casa, sa îl pun în "coteț " deoarece nu este un câine care a stat de mic în frig sa se obișnuiască cu frigul și asa mai departe. În orice caz, ideea cu cotețul nu mi se pare în regula, dacă îți iubești animalul ( câinele) poate trai în casa cu tine, dar având posibilitatea sa iasă afara când dorește el! Mentalitatea la omul care trăiește la casa " la tara " este diferita de a noastră ceii care locuim la oraș, mai ales a oamenilor care iubesc animalele!

| ana178 explică (pentru Miruna333):

Da... l-am lăsat pentru ca " el este de acord cu totul din cuvinte " dar când vine vorba de practica nu prea mai este de acord... dacă de exemplu când suntem la el acasă și vreau sa îmi iau câinele acolo, trebuie sa ne certam, sa meargă sa ceara oarecum aprobarea părinților ( pentru ca, stam în aceeași curte dar case separate ) și la eu este mentalitatea aia " cum sa stea un câine în casa, niciodată " și el a crescut cu mentalitatea aceea. și îmi este enorm de grei sa i-o schimb, în sensul ala ca dacă mai luat pe mine, ma iei cu totul frate, nu doar pe mine dacă înțelegi ce spun.

| ana178 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dacă eu din prima zic ca îmi place cafeaua cu sare, tu îmi dai sa beau cafea cu sare... dar după 10 ani îți spun ca, eu toată viata am băut cafea cu sare sa rămân cu tine. cum ai reacționa? Eu 30 am

| Cinic a răspuns (pentru ana178):

Pai este simplu. Cauti alt iubit care sa te accepte sa ți cainele in casa.

| ana178 explică (pentru DandG2304):

Am vorbit. de multee ori pe tema asta, dar deranjul lui cel mai mare cred ca este : "sa nu îl duc la el acasă " cel mai probabil.

| MihaitzaItza a răspuns (pentru relian):

Wow, am citit unul din cele mai infecte raspunsuri de pe TPU.
Ce om de nimic poti fi.

| Miruna333 a răspuns (pentru ana178):

Cum sa iti lasi câinele pentru un bărbat? Cine te-ar fi vrut cu adevărat, ar fi acceptat câinele. Doar persoana nepotrivita te-ar fi pus sa recurgi la asta. Am animale de companie si pentru nimic in lume nu as renunța la ele, știu ca i l-ai lăsat mamei, nu l-ai abandonat, dar chiar si așa ceva. Zici ca are 5 ani la faza cu aprobarea părinților. Penibil, sincer.
Ia-ti cainele inapoi si vezi ce va alege. Daca tine cu adevărat la tine(cu toate ca mă îndoiesc). Daca ar fi ținut, nu te-ar fi pus in aceasta postura. Insa, nu este vina lui, este vina ta, pentru ca ai acceptat. Daca nu îți convenea, ii spuneai la revedere, cum ar fi si trebuit.
Mentalitatea nu ai cum sa i-o schimbi, omul se schimba când vrea el, nu când vor ceilalți, poți face absolut orice, doar sa iei măsuri extreme sa o facă forțat, sa nu te piardă, in rest, nimic.
Oare merita acel câine acest tratament doar pentru ca acel copilaș a fost învățat,, fără animale in casa''? Mi-e sila si mi-e scârbă de el si de mentalitatea de genul

| ana178 explică (pentru MihaitzaItza):

Asta este, oameni de nimic care comentează aiurea.

| ana178 explică (pentru Cinic):

Da, este simplu de spus, dar la mijloc sunt sentimente care nu dispar asa ușor de la o zi la alta!

| MihaitzaItza a răspuns (pentru ana178):

Probabil e atat de singur ca il refuza si cainii... de aia ii uraste.

| iliiiinca a răspuns (pentru MihaitzaItza):

Clar, dupa asta vezi cum sunt oamenii cu adevărat. El este singura javra din ecuație

| Cinic a răspuns (pentru ana178):

Sentimentele trec in secunda 1 cand vei intalni pe altul care este mai frumos, mai dotat si mai bogat. Si in plus ala poate o sa te lase sa tii catelul in casa.

| iliiiinca a răspuns (pentru relian):

Esti singura javra din ecuație. Tu ești cel mai jegos animal.

| ana178 explică (pentru MihaitzaItza):

Cel mai probabil...

| relian a răspuns (pentru MihaitzaItza):

Este cel mai frumos si clar rfaspuns ce l-am putut da pe aici, chiar is mindru ca am putut spune deschis si clar despre aceste observatii. Daca adevaru supara, asta e, care va simtiti, comentati, care e om la locul lui isi vede de treaba mai departe laughing

| MihaitzaItza a răspuns (pentru relian):

Tu crezi că ai scris un adevăr? Doar adevărul despre ce persoana de nimic ești.

| DandG2304 a răspuns (pentru ana178):

Din ceea ce am inteles, nu il duci la el acasa si nu vad motivul pentru care a procedat asa. Ai grija totusi! Din punctul meu de vedere, a inceput cu stangul cand te-a mintit legat de parerea lui. Poate totusi este doar o confuzie la mijloc. Propun sa ii vorbesti deschis ca sa vedeti 100% ce si cum. Presupunerile nu sunt mereu adevarate in dispute.

| relian a răspuns (pentru MihaitzaItza):

Am scris despre ce am observat, nu e de la mine, asta ca idee.Am intra si intru in casele oamenilor in mai fiecare zi, ii vad ce au, cum sunt, ce fac.
Nu am spus-o pur si simplu, is observatii facute pe mii de oameni.Dar si fara, daca stai strimb si te uiti drept laughing doar sa gindesti nitel, o sa imi dai dreptate.
Un animal care pute prin felul lui dea fi, chiar daca il speli, ala tot pute, pute a caine laughing tu ca om, daca ai fi curat, daca tiar place curateai, ordinea, ai sta cu un catel?
Poti sta doar daca esti ca si acel animal, ti se pare in regula sa puta, sa mai stiu eu ce sa faca prin casa.
Nu am spus ca nu-i bun sa ai catel, dar sa-l tii afara, imi plac toate animalele dar sa stea unde le este locu.
Te cred ca nu iti dai seama despre astfel de chestii, pentru ca asa cum am spus, tu asa vezi ca este bine, asa crezi ca is toti oamenii cum esti tu, dar uite ca nu-i deloc asa.

De aia multi care au vrut sa scoata lumea asta din putoare, din mizerie, au fost considerati nebuni, sau marginalizati.
Dar fara astfel de oameni ati trai ca si animalele, aveti noroc ca lumea nu este condusa de unia ca voi, lumea, pentru ca RO este deja condusa de asa oameni, fara nici un tel, fara nici un Dzeu laughing stati in pat cu animalele, iar daca va cere careva sa aveti grija de un semen deal vostru il injurati, sau de un copil, nu faceti copiii, dar aveti grija de animale, in special de caini, care put.Rusine

| ana178 explică (pentru MihaitzaItza):

Nu te pune cu prostul ca te inunda? el crede ca toată lumea e jegoasa ca el și nu știe sa aibă grija de un animal, el crede ca dacă are prieteni jegoși care nu știu sa facă curățenie sau sa își spele animalul de companie toți sunt ca ei...

| MihaitzaItza a răspuns (pentru ana178):

Ii pute nu vezi.

| MihaitzaItza a răspuns (pentru ana178):

Omu cred ca abia are grija de el. In cazul asta nefiind capabil de mai mult clar nu ar putea avea grija de un animal. In fine.Bine ca nu are animale... sper.