| ana178 a întrebat:

Bună ziua, as dori și eu un sfat! Stau cu cineva de 3 ani jumate, eu stau la bloc iar el la casa. eu am câine la bloc ( rasa amstaff) el are la curte, chestia este ca de început ma mințit ca el iubește animalele, doar pentru simplu fapt sa nu ma piardă, după vreo 2 ani am aflat ca de fapt el le iubește dar nu ii place sa le vadă în casa ( nu le suporta în casa, asa l-au învățat parinti lui ). Cățelul meu a rămas la mama mea sa aiba grija de el, chestia este ca mai are din când în când probleme și trebuie sa merg sa stau cu el, chestie care el nu este de acord, dar încearcă sa fie. nu știu ce sa cred și cum sa abordez problema asta. îmi da de înțeles ca mama mea își cauta gen problemele sa merg eu acasă, asta am dedus din spusele lui ( știe ca nu suport sa îmi spună nimic de ea!)

35 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns (pentru ana178):

Wooow, câinele nu se linge la c#r și la pluă, ce să zic. Și nici nu se toaletează precum pisica. Și by the way, câinii de talie medie/mare se țin afară, sunt adaptați pentru asta laughing

În natură stau afară oricum.

| ana178 explică (pentru TheGentleman):

Nu am spus ca nu se linge câinele, dar cel puțin câinele meu nu baga botu unde nu trebuie ( în blide, pe masa ) este un câine foarte educat, mai educat ca un copil! El știe ca nu are voie, nu își face treburile în casa. Și apropo nu contează talia, contează cum este crescut de mic! Plus de asta rasa amstaff are par, nu blana sa ii tina de cald. Când îl scot afara iarna trenumura după 20, 30 minute de stat afara ( are și hăinuțe), dar ce sa zic dacă pentru uni din voi sunt niste simple animale, pentru noi ( familia mea ) este exact ca copilul nostru!

| ana178 explică (pentru TheGentleman):

Apropo, pisica se linge pe unde se linge și după e cu gura în toate blidele! Deci nu mai comparați un câine cu o pisica pentru ca, niciodată un câine dacă îl educi nu baga botul în blidele tale!

| TheGentleman a răspuns (pentru ana178):

Da, ai și tu dreptate, dar ține cont că este un câine puternic (era folosit la povară pe vremuri și pază. Prin natura rasei sale are înclinație spre agresivitate și este loial unor membri ai familiei; timp de 12 ani a cunoscut niște membri ai familiei, așa că pentru el iubitul tău este străin și ar putea deveni defensiv cu tine și agresiv cu el. Eu zic că se teme de câinele tău.

| ania a răspuns:

Daca stai fara casatorie, relatia voastra nu are binecuvantarea Creatorului, nu aduce fericire. Daca te casatoresti ai fericire ca sotie daca asculti de Biblie si in lucrurile in care nu sunteti de acord alegi sa te supui deciziilor lui.