| Danidax a întrebat:

Bună ziua,e o problemă mai încurcată pentru mine, am locuit cu mama de 30 de ani eu având grijă de ea,am renovat casa pe baza la ce au spus frați, să am grijă de mama și îmi rămâne mie casa,eu am mers pe încredere și nu am făcut nici un act, frați mei nu au contribuit cu nimic în această perioadă, după decesul mamei una dintre surori nu mai recunoaște nimic,a luat certificatul de deces pe ascuns,au încercat tot pe ascuns să o facă pe sora mai mică să se răzgândească,au umblat pe ascuns pe la notari cerandui surori să tacă să nu știu eu dar ea este de partea mea,ce e de făcut în această situație ținând cont că au încercat pe ascuns să obțină ceva fără să știu eu, de reținut că mă repet iar sora și cumnatul nu au contribuit cu nimic toate cheltuielile de când am stat cu mama le am suportat eu, vă mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| 1onur a răspuns:

Dumnezeul este mare. Mama ta știe și Dumnezeul vede știe ce zace in ei in frați tăi tu ai avut grija de mama ta pe pământul ăsta ai făcut cel mai frumos gest cel mai frumos dar care ar puteam un copil un fiu să-l facă mamei sale tu ai fost mâna și picioarele mamei tale sunt mândru de tine frate că nu ți-ai lăsat mama im vârstă la necaz așa cum frați tăi a dat-o uitării când era în viața și acum aleargă însetați după moștenirea mamei tale tu ai fost singurul fiu si copil iubit cu Adevărat de mama ta ia a fost pe mâinile tale Dumnezeu îți va da după inimă si sufletul tău frumos fratele meu in viața ta înzecit...

| Danidax explică (pentru 1onur):

Doar una dintre surori cu soțul ei, greu este că chiar ea a zis să vin să stau cu mama și îmi rămâne mie casa, 30 de ani eu am suportat toate cheltuielile și ea mie rușine că spun nu a contribuit cu nimic, cealaltă soră a zis că ea se ține de cuvânt că a văzut cum am avut grijă de mama și ce modificări am făcut la casă pe cheltuiala mea, cea mare că despre ea e vorba a luat certificatul de deces pe ascuns și nu mai vrea să mi-l dea, mama încă nu are o lună de când a decedat și deja a început.

| 1onur a răspuns (pentru Danidax):

Este visul și fiul ori căruia părinte care îl vrea să-l aibe la bătrânețe lângă el tu i-ai lăsat niște amintiri și momente de bătrânețe mamei tale fără nicio grijă fără nicio teamă fără niciun necaz sunt convins că ți-ai făcut datoria de fiu și de copil față de mama ta stai liniștit mama ta si Dumnezeu vede aude știe ne dreptatea pe care ți se face astăzi vei vedea tot cu ochii tăi ca vei fi răsplătit căci ele au fugit de mama ta iar tu ai rămas la lângă mama ta vei vedea că la rândul lor si ei ce-ți fac fie astăzi alți pe care ei nu se vor aștepta niciodată le va face aceași fapta pe care ei ți-au făcut-o ție ai încredere în Dumnezeu el știe cel mai bine atunci când este momentul și timpul potrivit vor înțelege și ei ce simți tu acum Dumnezeu este mare dacă vezi ca se ajunge la certă scandale lasăle lor casa tu ai sa vezi că Dumnezeu nu te uită și nici nu va trece cu vederea peste tine tu ești fiul cel iubit al mamei tale happy ai vezi că Dumnezeu nu te uită...

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scoateti toti certificate de mostenitori, si impartiti mostenirea amiabil, sau prin partaj, in cel mai rau caz.
Dpdv legal nu cred ca poti avea pretentia de a lua casa singur, fiind vorba doar de o intelegere verbala. Ar fi trebuit facute actele cu mama ta, dinainte sa investesti in casa.
Pe ascuns poti incerca sa mergi la primarie, sa il iei in posesie, si poate-poate devii proprietar, daca nu fac ceilalti frati contestatii.

| Danidax explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am vrut pe cale amiabilă, dar una dintre surori sa răzgândit și a încercat pe ascuns pe la notari, am omis să spun că în data de 24 06 2024 ar fi o lună de la deces, nu înțeleg de ce atâta grabă, eu m-am ocupat de înmormântare și la pompe funebre au luat ei certificatul de deces tot pe ascuns, restul de bani ce au rămas de la ajutorul pentru înmormântare, cât a trăit mama nu au ajutat-o cu nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Danidax):

Trebuie sa faci o sedinta cu ei, sa vezi exact ce au de gand. In asemenea situatii nu trebuie sa taci, nici sa lasi sa treaca timpul.