| tpu_ank a întrebat:

Buna ziua
mi-ati dat niste sfaturi care m-au ajutat enorm, va multumesc, dar pe langa problemele care le aveam... au aparut altele si mai grave, muult mai grave,

parintii mei s-au certat ingrozitor, vor divorta, si eu sunt disperata, vreau sa merg cu mama dar, tata nu ma lasa, mama acum e plecata de acasa, a plecat si fratele meu, si eu... am ramas singura (cu tata) ce sa fac?
cred ca cea mai buna solutie, pana la sinucidere, e sa ma duc la o manastire sa ma fac maicuta sad, am trecut prin atatea greutati, nu vreau sa trec prin alte chinuri ale iadului sad

ce viata amsad
mai bine nu o aveam muream la nastere crying

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Pesimismul tau trebuie sa inceteze, pentru ca deja esti o mica domnisoara si trebuie sa te gandesti, cu precadere, la viata ta si ce anume vrei tu sa realizezi, ce vrei sa devii. In nici un caz nu trebuie sa te dai batuta, pentru ca parintii tai se despart, trebuie sa stii ca ei nu se despart de tine, ei vor ramane pentru totdeauna parintii tai si te vor iubi neconditionat. Daca vrei sa stai cu mama ta, trebuie sa-ti sustii acest punct de vedere si sa ceri si sfatul mamei tale. Spui ca este placata, dar nu spui pentru cat timp si unde anume. Daca lucreaza cumva in stainatate, este cam greu sa stai cu ea, dar daca s-a mutat intr-o alta localitate, problema este rezolvabila. Viata este facuta pentru a fi traita si nu avem dreptul sa renuntam la ea, inainte de a ne afla rostul si menirea pe care le avem pe acest pamant si a ne concretiza modul de actiune, pentru a ne realiza ca oameni.
Mult curaj, stiu ca faci parte dintre invingatori si asculta sfatul unui tanar ca si tine "Simple sergio" care ti-a dat suficiente motive pentru a trai si a-ti schimba optica despre viata. Mult curaj, multa sanatate si astept sa ne comunici ca ne esti prietena si ca ai inteles sfaturile pe care ti le-am dat noi acestia de pe TPU.
Ai in noi niste prieteni dezinteresati care-ti vor fi aproape si care vor sa te stie o luptatoare. Curaj si ai incredere in ziua de maine, pentru ca, timpul le rezolva pe toate si mai presus de orice, ai incredere in parintii tai, care nu te vor lasa de izbeliste nici pe tine si nici pe fratele tau.

16 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Tu trebuie sa intelegi un lucru:indiferent ce se intampla intre parintii tai, pentru tine mama ramane mama si tata ramane tata.Nimeni in lumea asta nu-ti poate lua acest drept! Tu trebuie sa te intelegi bine cu amandoi, de amandoi ai nevoie si iti spun eu ca in caz ca tie ti se intampla ceva ei sunt primii care iti ofera din suflet, un ajutor. Timpul le rezolva pe toate, poate e buna acea despartire, ii va ajuta sa reflecteze mai mult, sa i-a o decizie corecta. Oricum tu vei hotari cu cine vrei sa stai, ii poti spune si tatalui tau ca il iubesti, ca vrei sa il vezi dar vrei sa ramai sub tutela mamei.Sigur te va intelege! Si fii puternica, da o lectie celor mari prin maturitatea gandirii tale!

mariana
| mariana a răspuns:

Draga mea daca parintii tai s-au impacat este foarte bine, incearca sa fii un catalizator intre ei si poate ca, vor reusi sa-si rezolve problemele pe care le-au avut si vor ramane mereu impreuna. Tu trebuie sa ai moralul ridicat si sa nu te lasi infranta pentru ca, asa cum ti-am zis viata este frumoasa si merita traita, iar necazurile care vin, vor trece pentru ca, noi suntem mai tari decat ele si le biruim. Ce zici imi accepti si acest sfat. Iti doresc sanatate, noroc si sa fii mereu cu picioarele pe pamant, cum se spune, pentru a fi mereu in contact cu realitatile vietii, numai asa poti sa intervii atunci cand lucrurile se incurca. Mult succes.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea, indiferent de greutatile vietii nu trebuie sa-ti doresti moartea niciodata.Indiferent care va fi situatia cu parintii tai, fii convinsa ca amandoi te iubesc la fel de mult. Daca se ajunge la divort poti sa alegi cu cine vrei sa ramai.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Anca scmpa mea nu mai vb asa ca nu e bine happyStai linistita.Stiu ca e greu pentru tine sa accepti despartirea parintilor tai dar noi suntem alaturi de tine si te sustinem.kiss Daca u nu vrei sa stai cu tatal tau, vb cu el si sp ca ai vrea sa locuiesti cu mama ta. El o sa te inteleaga pentru ca esti fata lui si o sa iti respecte dorinta. Dar poate ca parinti tai se vor impaca.Nu se stie niciodata.Si chiar daca nu se vor impaca u trebuie sa iti vezi de scoala si de treburile tale.happy
Nu mai fi trista si vb cu tatal tau sa te lase sa locuiesti cu mama ta.happyDaca mai ai nevoie de ajutor sa nu uiti ca noi suntem langa tine.happy
Papakiss

cami
| cami a răspuns:

Anca, povestea ta ma misca profund! Doamne, acum catva timp trecea si eu prin asa ceva.Nu-ti dori moartea, moartea-i pentru lasi!
Plangeam pe la colturi, nu vroiam sa vad pe nimeni...si ma intrebam, oare sunt chiar singura care trece prin asa ceva.crying
Eu sunt singura la parinti, singura m-am ridicat, nici macar "prietena" nu mi-a fost alaturi.Asa-i: mama te vrea, tatal zice sa ramai cu el : "eu iti dau bani!"... el avea impresia ca ma incalzea cu ceva...sad dar nu!
Si eu ma gandeam sa fug in lume, si asta se intampla intotdeauna in preajma Pastelui, chiar ma intrebam "oare n-o sa am si eu parte de un Paste fericit?"
Dar vezi "timpul le rezolva pe toate", in cazul meu asa a fost. s-a rezolvat.
Chiar imi spun "De ce se casatoresc oamenii astia, si prefera sa traiasca intr-un asemenea hal? La copii nu se gandesc?", si chiar mi-am zis, ca n-as vrea ca si copilul meu sa treaca prin asa ceva.Intai "cunoasterea mai bine" si dupa copii. ce vina au ei? Ii vad intr-un fel obligati, legati unul de altul atunci cand apare un copil. ei neintelegandu-se, totul cade pe copil.
Noi trebuie sa mergem cu capul sus, si.sa nu uitam sa nu-i facem si pe altii [ma refer aici la propriul copil] sa treaca prin asa ceva, asta ar trebui sa fie intr-un fel sau altul o adevarata lectie de viata.
O sa treci peste asta Anca, sunt sigura!

| mariazet45 a răspuns:

Anca, cred ca asa te numesti, certurile parintilor tai nu are legatura cu tine, nu trebuie sa fii disperata, incearca sa iei legatura cu mama ta si sa ii spui ca doresti sa stai cu ea,, tatal tau nu te poate obliga sa locuiesti cu el. Posibil ca divortu sa fie rezolvarea tuturor problemelor asa ca incearca sa fii mai optimista. Nu cred ca poti avea mari probleme daca locuiesti cu tatal tau, la varsta ta [am inteles ca ai 15 ani ]esti intrebata cu cine doresti sa locuiesti.

| cioko19 a răspuns:

Anca draga.capul sus.Stiu ca e greu, dar trebuie sa fi tare!
Si niciodata sa nu te gandesti la moarte sau sinucidere!
Ai toata viata inainte, vei vedea ca cu timpul se vor rezolva toate problemele.
daca ai vointa... ai tot ce vrei!
Mult succes, si nu uita ca suntem alaturi de tine

| Lorenyk a răspuns:

Nu mai vorbi asa. Nu e bine. Mama ta poate sa ceara custodia ta. In cele mai multe cazuri, judecatorul da custodia mamei.

| SimpleSergio a răspuns:

Gataa! Gata gandurilor negative...si folositoare...la nimic! Nu fi pesimista! Un om traieste in medie 75 chiar mai multi ani happy... ce te face sa crezi ca viata ta sa sfarsit la 15 ani?:O mai mult nu cred ca ai. Ai toata viata in fata...tot viitorul happy care depinde mai mult de tinewinking... Tine minte! Ce nu te omoara... te face mai puternic! daca tu te sinucizi...inseamna ca refuzi sa fii puternica happy...si castigi in fata soartei .prin abandon! ceea ce nu e corect!happy Gandeste-te binewinking...Viata ta adevarata... s-ar putea sa inceapa abia la 20 de ani happy dau un exemplu...altii stiu sa traiasca de mici...la altii viata incepe abia la 50 de ani thinking depinde cat de optimista esti happy. Sinuciderea este o responsabilitate...si o optiune...mult prea dura/bruta... dusa la extrem. Nu renunta! God have still plans with youwinking.Nu renunta si capul sus!happy... Daca te ajuta.stai mai mult singura...pe inserat... tu si gandurile tale happy. Te ajutawinking.Si cel mai important ...gandeste pozitiv happy gandeste-te ca vei ajunge la o varsta...si probabil iti vei fi atins toate visele tale happy Depinde doar de tine! Gandeste pozitiv...Viseaza...Crede-ma legile atractiei chiar functioneaza happy odata si odata se vor implini... dar trebuie sa faci si tu ceva in privinta asta. Hai capul sus! o seara placuta.

Răspuns utilizator avertizat
| canarita a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti la sinucidere, pai mama ta ar fi distrusa... daca ea a plecat si nu te-a luat incearca sa mergi la politie sa explici situati si ei te ajuta sa ajungi la mama ta...sau poti apela la Protectia copilului.Ai rabdare si incredere, cu timpul vei reusi sa ai si liniste...MUlta bafta si curaj! Dumnezeu e mare, sa nu faci prostii! Si eu am avut necazuri de tot felul dar le-am depasit si am ajuns sa fiu o femeie puternica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa te pot ajuta.ai ramas cu tatal tau. e bine.ai pe cineva langa tine.altii nu au norocul asta.au ramas singuri saracii.nu-l lasa singur stai cu el si faceti-va o viata impreuna stabila te va ajuta mult.acum intelege-l tu pe el.vei sti cine e vinovat si-l vei judeca atunci, pana atunci insa sa nu fugi de la unul la altul ca nu faci bine. urmaresteti interesul tau, scoala pregatire pana va voi sa te ajute, la majorat oricum vei fi libera sa mergi unde vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa gindesti negativ si apoi""" dumnezeu ti a dat viata si trebuie sa o traiesti '''' Viata e scurta dar frumoasa''''' draga mea totul se va rezolva mai mult sau mai putin pe placul tau. mama nu te va lasa. nu stiu ce virsta ai. DAca ai peste 10 ani vei putea sa alegi sa mergi cu mama in cazu in care va merge la tribunal si va cere custodia ta si vei fi audiata sa ti sp dorinta daca ai mai putini ani atunci mama poate apela la un av care o va invata ce sa faca. imi pre rau ca suferi dar ai rabdare ca totul se va rezolva. Si te rog nu te mai gindi la sinucidere e pacat nu rez nimic prin asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ank-mariazet iti da un bun sfat, imi pare nespus de rau, dar stai linistita, poate e mai bine asa pentru toti.trebuie sa te calmezi pana se linistesc apele, daca ei intr-adevar divorteaza tu ai un cuvant de spus in fata judecatorului, ramai cu cine vrei. nu te mai gandi la prostii ca esti tanara si ai toata viata inainte.parintii sa isi rezolve problemele intre ei, nici tu si nici fratele tau nu aveti nici o vina in tot tambalaul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off fetitzo eu tot am trecut prin asa ceva.
chiar mi-a fost ff greu. pentru ca mama mai critika ma mai supara straight face ca sh toate mamelewinking dar tata era mai moale numi zicea nimic. happyda cu mama poti vorbi lukrurile mai usor pentru ca sunteti fetewinking
eu am aleso pe mama pentru ca poate sa... fac ceva ce tata nu poate. straight face
nu stiutiu acum nu mai pot... in fiecare zi plang pentru ca vreau mult ca ei sa fie impreuna crying chiar daca stiu ca aici o sami fie multt mai bine crying nu stiutiu ce pot sa-ti spun. da' fii puternik nu te gindi la prostiiwinking crede-ma k eu tot am trecut prin asa ceva nu l-am mai vazt pe tata de 6 looni decat pe web. ceea ce vrew sa-ti spun e sa fii foarte atenta pe cine alegi pentru ca odatapotzi sa regreti ew as alege-o pe mam''
o sa faci binewinking o sa te deskurci :happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa iti dau eu sfat si eu am avut la fel si mama mea si tatal meu au facut acelasi lucru firedup_4god da-mi add terog as fi onorat sa te ajut...