| Simona_1628 a întrebat:

Buna ziua si La multi ani! Eu am o relatie de 6 luni cu un barbat minunat si intr-o zi i-am spus ca il iubesc cu toata fiinta mea dar el mi-a zis ca tine asa mult la mine, sunt sufletul lui si ca o sa vina si momentul cand o sa poata sa imi zica Te Iubesc si am plans amandoi...Nu stiu ce sa fac, ma doare sufletul, cred ca daca nu ma iubeste nici nu exista vreo sansa sa se intample asta in viitor.Va multumesc ca v-ati facut timp si pentru mine.

Răspuns Câştigător
| myky2507 a răspuns:

Iubirea nu se poate exprima doar prin cuvinte. Poate ca este mai timid de fel. Aa suntem noi fetele/femeile daca nu ne spun ei,, te iubesc,, gata asta e nu ma iubeste pentru. ca nu mi-a zis asta.Nu! tine la tine. poate chiar te iubeste, dar poate nu este pregatit sa zica asta.Incearca sa analizezi putin situatia.Cum se comporta cu tine.cat de tandru este cu tine, cum se comporta cu tine in public, si vei vedea daca raspunsurile acestea te vor decu sau nu la cuvintele, ma iubeste,,. La multi ani si tie:*.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita, la 6 luni de relatie de-abia incepe sa se creioneze iubirea. E mult prea devreme pentru dragoste reala, de-abia acum incepe. Tu, probabil, investesti mai putin in relatie si poti sa afirmi ca il iubesti desi nu e chiar asa (confunzi indragosteala cu dragostea). El probabil este mai matur si implicat mai profund in relatie si nu vrea sa spuna ca te iubeste doar ca sa se afle in treaba. In mod cert el va ajunge sa te iubeasca, fiindca este pe calea cea buna si este si foarte sincer. Insa nu cred ca tu esti pe cel mai potrivit drum.

| gigiro a răspuns:

Eu sunt cea mai sceptica, si ma intreb : De ce un barbat spune unei femei ca e sufletul lui, daca nu o iubeste? Mi se pare mai mult decat ciudat.Deasemenea tu ne declari ca e "un barbat"-deci nu e un pustan oarecare, e trecut prin viata.Nu cumva acest domn, e casatorit, si doreste sa se desparta de sotia lui? Numai asa pot sa-mi explic reticenta lui, eventual, poate are un alt motiv.

April
| April a răspuns:

Daca e sa spun sincer o parere personala, un barbat de 32 de ani care plange ca nu poate inca spune "te iubesc "persoanei care i-a facut deja aceasta declaratie, e destul de ciudat. N-as vorbi despre labilitate psihica, dar nici departe nu e.In locul tau as astepta un barbat adevarat, sigur pe sentimentele sale, direct si sincer. Poate ca acum, indragostita cum esti, nu vezi foarte clar situatia; poate ca ar fi bine sa te distantezi putin, in spatiu, dar mai ales in timp si sa vezi care sunt urmarile.Nu cred ca intuitia ta te inseala:daca nu te iubeste acum, dupa sase luni de relatie, nu cred ca te va iubi vreodata, fiindca rutina relatiei roade mai ales sentimentele nesigure. Sper sa nu-mi iei in nume de rau scepticismul.De obicei nu ne trebuie jumatate de an ca sa stim daca iubim sau nu.

| Mihaela a răspuns:

Pai, si mie mi-au spus destule persoane 'te iubesc', de sex opus. Nu le-am raspuns cu 'vaaai, si eu te iubesc', pentru ca nu simteam lucrul asta, tineam la persoanele respective, dar nu le iubeam.
Iubirea are nevoie de timp, de foarte mult timp. Probabil este sincer, si iti spune ce simte. Iti va spune si 'te iubesc', cand o sa fie pregatit, la momentul potrivit.
Asta e punctul meu de vedere, si cred ca asa as proceda si eu, daca as fi in locul lui.
Sper ca te-am ajutat!
Pa-pa!

| Ciprian a răspuns:

Aveti rabdare. Va veni si momentul acela.

| ganton a răspuns:

Eu cred ca tu confunzi iubirea cu atractia fizica daca ai impresia ca daca nu te iubeste acum (dupa 6 luni care e o durata scurta) = n-o sa te iubeasca niciodata =). Iubirea vine in timp, juma' de an e putin pentru. o relatie serioasa. Desigur, nu e exclusa nici varianta aia, sa ii placa mai putin de tine.

Sfat: Nu te mai stresa atat. Oricum peste inca 6 luni sau un an o sa te plictisesti si o sa iti treaca :p.

| andreetgv a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te gandesti de ce ar fi fost cu tine 6 luni daca nu e iubeste si dupa aceea sal intrebi motivul si iti vei da seama singura ce sa faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

| dd9em4 a răspuns:

Ai vazut videoclipul de la Taxi-cele doua cuvinte? Cam asa sta treaba. E de apreciat ca ai un barbat sincer, nu ca si cocalarii toata ziua "TE IUBESC!". Stai linistita ca daca nu te-ar iubi nu ar sta cu tine.Eu asa zic! Succes!

| lu2211 a răspuns:

Nu spune pentru ca nu esti cea careia sa ii marturiseasca iubirea. Iti lipseste ceva, doar el stie ce anume. Se multumeste cu tine pentru ca e constient ca alta mai buna decat tine, sau chiar ca tine, e greu de gasit. Si, totusi, eu cred ca inca mai cauta fata careia sa ii spuna si "te iubesc". Oricum ar fi, fii fericita ca te vrea, zic asta pentru ca si tu il iubesti, altfel ar fi fost egal cu zero.
Dar, daca va gasi fata sufletului lui si te va lasa, e naspa, atunci e durere.

| toteu_2152 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie dar eu nu reuseam sa spun"Te iubesc" si in momentul cand prietenul mei mi-a spua ca ma iubeste se astepta sa ii spun si eu acelasi lucru, dar nu a fost asa... dai timp si vei vedea ca va ajunge momentul in care iti va spune Te iubesc in orice moment. faptul ca el inca nu ti-a spus ca te iubeste inseamna doar ca are nevoie de un pic de timp...
da-i timp si totul va fi bine.

| ELIZA_6842 a răspuns:

Nu se stie. Exista 2 posibilitati:ori la el iubirea vine greu ori nu mai vine.Trebuie sa vorbesti serios cu el, nu numai asa, ca sa stii ce sa faci si tu cu viata ta.

| Simona_1628 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, cred ca aveti dreptate, poate ca sunt eu prea prapastioasa si nu am rabdare.In sufletul meu simt ca ma iubeste chiar daca nu mi-o spune.Cred ca amandoi suntem doi oameni maturi cu ganduri serioase sa ne intemeiem o familie(eu 30 de ani si el 32) si o sa vina si ziua cand nu o sa imi mai pun atatea intrebari.myky2507 ma intrebai cum se poarta cu mine, e minunat, atent, ma ajuta cand am nevoie de el, nu se sfieste sa ma prezinte prietenilor, colegilor de la serviciu chiar imi spune ca este mandru de mine si asta ma bucura.Mai este o problema, eu stau in alta localitate si ne vedem doar cateva zile pe saptamana dar isi doreste sa ne mutam impreuna. El sta cu parintii.Ca sa ma mut la el ar trebui sa renunt la serviciul meu de acum si sa-mi gasesc altul, dar cum in perioada asta a anului se gasesc mai greu locuri de munca...nu pot sa stau acasa in timp ce parintii lui si el muncesc, nu e frumos din partea mea si nici nu se cade sa fac asta, mai ales ca parintii lui sunt oameni la aproape 60 de ani.

| Simona_1628 explică:

Gigiro iti spun sigur 100% ca nu este casatorit, stiu pentru ca am stat cu el in casa si o saptamana, am fost la tara la bunicii lui, la rudele lui, practic am fost mai peste tot.Stiu ca acum doi ani si ceva a avut o prietena la care a tinut foarte mult si a suferit din cauza ei... poate si aici retinerea lui fata de mine. Oricum o sa am rabdare si nu o sa-l presez deloc, pentru ca ar fi mai rau.Pana la urma dragostea e ceva serios si nu vine cand vrem noi, o stii el cand o sa fie momentul potrivit.Va multumesc si ma simt mai bine ca m-ati incurajat! Va doresc sa aveti o zi minunata si mai mult decat atat, multa dragoste!