| Cleopatra85 a întrebat:

Stiu ca poate suna cam stupid ce spun insa as vrea sa ma ajutati macar cu o parere. Nu am reusit sa intru in licenta din cauza unui examen si sunt foarte suparata. Am parinti ff severi care nu permit asa ceva si sunt constienta de ce panarama si batai vor fi ca ce va spune lumea etc, Eu as vrea sa plec in alt oras sa incep o noua viata insa sunt sigura ca parintii ma vor cauta in disperare. Ce sanse am sa o pot lua de la 0? Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Eu stiu ca in fiecare an sunt doua sesiuni de licenta. Nu? Adica iti poti da restanta si sa dai licenta la urmatoarea sesiune care e pe la inceputul anului viitor.
Plus de asta, ar trebui sa ai in jur de 21-22 de ani... daca vrei sa pleci, pleci. Te cauta si ce? Nu te pot obliga sa faci nimic. Ce Dumnezeu, esti ditai adultul. Cum adica sa te bata mami si tati ca ai o restanta? Eu am cunoscut foarte putini integralisti la viata mea. Majoritatea studentilor au restante. Fereasca Dumnezeu...ce parinti ai si tu. Draga mea, maturizeaza te odata ca e vremea!

| alex495 a răspuns (pentru sofisis):

In februarie mai poate da, nu e un capat de tara, oricum diploma o poti scoate de la secretariat prin iarna, mai ai rabdare 2 luni mare chestie?

| sofisis a răspuns (pentru alex495):

Asa, stiam eu ca pe la inceputul anului urmator.

| Cleopatra85 explică (pentru alex495):

Eu as avea mare rabdare insa ei nu au. ca sunt intrebati de lume ca ceilalti dc au putut si tu nu etc.

| Cleopatra85 explică (pentru sofisis):

Da, usor de zis insa va intreba lumea ca altii dc au putut si tu nu ca ce ti lipseste si etc, si da exista parinti care mai bat in sec XXI

| sofisis a răspuns (pentru Cleopatra85):

Fata mea....eu stiu ca exista parinti care bat. Eu nu pricep cum de exista parinti care sa te bata la 18 ani!?
Cat despre intrebarile astea : numai niste oameni prosti ar putea sa isi bata si sa isi intrebe copilul de ce pentru un examen nu a intrat in LICENTA.
"va intreba lumea" = CARE LUME si ce treaba are lumea si de ce trebuie sa stie lumea toate treburile voastre?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice om are o șansă să o ia de la zero, chiar și dta.
Sunt unii care preferă să dispară complet prin fugă din lumea lor, pentru asta, și o iau de la zero la alt capăt de lume. Părinții te vor căuta în disperare, dar nu ești obligată să le deschizi ușa când te vor găsi. Ai auzit de Medicii Fără Frontiere?
Nu ai nevoie de licență. Te înscrii la ei și te-ai dus, nu te mai găsește nimeni dacă nu vrei.

| Plato a răspuns:

Pai stai asa, cum adica sa te bata la 21 de ani? Nu mai esti un copil, esti o persoana adulta, mi se pare de domeniul SF sa te bata.
Si daca te cauta ce? Nu au voie sa-ti faca absolut nimic, nici sa-ti atinga un fir de par, esti persoana independenta.
Ai toate sansele sa o iei de la 0, ai toate sansele sa iei licenta tura urmatoare, nimic nu e un capat de lume. Singurul obstacol irevocabil si care chiar e un capat de lume subiectiv e moartea. Cat timp traiesti, poti face orice, indiferent unde ajungi sau cat de greu pare.
Dar prin ce treci tu nici macar nu e asa mare chestie, sunt mai multe sesiuni. La tine e mai grava problema cu parintii decat cea cu facultatea.

Sugestia mea este sa-ti castigi proprii bani, pentru a deveni complet independenta si a nu mai fi legata de ei in vreun fel. Poti pleca oricand, poti reincepe oricand. Tine minte, doar moartea e "finish", vorba aia, cat avem doua maini si doua picioare, nu ne rugam de nimeni.
Atitudine pozitiva, optimism, credinta, munca, apoi nimic nu se poate opune. Universul lucreaza pentru tine daca esti pozitiva, e dovedit stiintific de D.C. Dulcan. happy
Multa bafta.

| ywar a răspuns:

Sa ne spui cand vrei sa dispari. Vei ajunge probabil pe site-ul politiei la persoane disparute sau pe Facebook la anunturi "a disparut de acasa"...
Daca se ofera recompensa, sa-mi spui unde pleci ca sa incasez eu recompensa. Ma gandesc asa, ca prim pas.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Inteleg la ce te referi. Nu te teme, intrebarea ta nu este deloc stupidă. Stai linistita.

Părinții tăi sunt cam cel mai nasol tip de părinți. De părere că totul la copil trebuie sa fie absolut perfect. Nu inteleg ca si elevii sunt si ei oameni. Mai important, nu inteleg ca a avea note de 10 nu inseamna ca te si pricepi la materiile alea. Sistemul de invatamant te forțează să memoreze chestii aiurea de multe ori fara a mea aplica in practica ca sa iei note mari. Rezultatul este ca elevii uita tot ce au invatat imediat după examen dar pe hârtie le arata 10.

Ma rog, nu e asta idea. Nu ma astept ca părinții tăi sa inteleaga asta. Uite cum sta treaba. Inteleg ca vrei sa scapi din abuzul ala, sa scapi de bătăile astea de cap insa. Sa te multi nu este deloc ușor. Gandeste-te numai la întreținere. Trebuie sa poti plati o chirie, plus toate costurile care vin cu o casa. Curent, apa, gaze, gunoi, căldura etc. Unde găsești bani pentru toate astea? Apoi vine mâncarea si tot ce altceva consumi. Va trebui sa te angajezi si din cate stiu eu, în România nu e ușor. Si daca reusesti, nu iti va ramane niciun ban extra. O sa trebuiască sa te rupi muncind numai ca sa iti acoperi costurile de trait. E nasol. bine, pe de-o parte vezi si tu cum e sa traiesti, sa fi adult dar pe de altă parte, nu o sa mai ai tu chef de invatat sau capacitate de concentrare dupa 8 ore de muncă, crede-ma ce-ți spun ca stiu ce zic.

Mai este o problema. Daca esti minora, nu ca sa meargă. Pur si simplu nu. Nu accepta nimeni sa închiriezi sau sa te angajezi fara acte de identitate, acord latent al si altele. Plus ca daca ai tăi te da in urmarire, vei fi găsită extrem de rapid pentru ca iti cer acte peste tot ăștia in Romania.

Chiar imi pare tare rau pentru tine insa nu ai ce sa faci. Sa începi de la zero in secret este aproape imposibil daca esti minora, si daca esti adult tot ai o gramada de obstacole. Poate ar fi indicat sa porti o discutie tare serioasă cu ei. Sa le spui ca nu mai merge asa. Nu cred insa ca e de discutat cu ei.

Uite, sa ma gandesc la toate opțiunile si ti le prezint in curând, da? Pana atunci, curaj si rabdare. Ai sa treci peste perioada asta ai sa vezi. Totul o sa fie bine.

Pana atunci bafta multa si daca ai nevoie de orice, sunt aici!

happy