| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Sunt mama a unui baiat de 12 ani. Il cresc singura deoarece am divortat de sotul meu acum cativa ani. Sunt mai mereu plecata de acasa deoarece am doua locuri de munca. Baiatul meu, in afara de orele cand e la scoala, sta singur acasa. Acum doua saptamani am avut o pauza de la servici asa ca am zis sa trec pe acasa sa vad ce face. Nu avem o casa deloc mare, cand intram dam direct in sufragerie, atunci cand am intrat mi-am vazut copil masturbandu-se, el nu cred ca m-a vazut si nici auzit pentru ca am iesit destul de repede din casa. Nu pot sa spun ca am fost foarte socata deoarece ma asteptam ca intr-o zi sa-mi dau seama ca se ocupa si cu astea, dar acum ca sunt pusa in fata faptului parca imi e putin greu. De atunci parca observ usor daca face ceva asemanator cu lucrul pe care deja l-am vazut. In rest are o viata normala, se descurca bine la scoala si are destui prieteni, nu are probleme de comportament sau ceva, chiar e o persoana buna zic eu, e amabil si politicos, e laudat de profesori. Voi ce spuneti? Nu prea as vrea sa fiu criticata nici eu cat si copilul meu in raspunsurile voastre, dar vreau sa stiu ce as putea sa fac. Nu pot sa spun ca i-am oferit o mare educatie sexuala, nici eu nu am primit-o cand am fost ca el deoarece si eu am fost crescuta doar de un parinte.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti singura, cel mai bine ar fi sa-i explice un barbat problemele sexuale, care vor veni la rand, de acum incolo!
Vorbeste intai cu tatal biologic sau prietenul tau, eventual cu un alt barbat, in care are incredere baiatul tau!

| ania a răspuns:

Informeaza- te asupra efectelor masturbarii si pe urma discuta cu el problema.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai sanatos ar fi sa discuti cu el si sa nu lasi lucrurile sa evolueze in cine stie ce mod. Stiu ca este era tehnologiei si a informatiei iar totul sta la un click distanta dar pe net circula o groaza de prostii si e greu ca cineva ca el sa faca diferenta intre ceva adevarat si ceva neadevarat. Eu as sugera cumpararea unei carti pe aceasta tema si discutarea acesteia.

| Violleta2022 a răspuns:

Faceti-i educatie sexuala!
Explicati-i ce este bine si ce este rau, de ce nu este bine sa se masturbeze la 12 anisori si cum trebuie sa-si spele cucul ZILNIC cu apa si sapun.
Inscreti-l la un club sportiv sa faca un sport, ca sa nu ajunga un obsedat sexual, stand inchis in casa si frecandu-si toata ziua cucul.
Limitati accesul la internet sa nu poate intra pe site-urile pornografice si verificati-i telefonul, daca are unul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai soț, să îl educi acum pe copil.

| mihai69 a răspuns:

Ce poți să faci? Bănuiesc eu că nu vrei să-i oferi o mână de ajutor.winking
Îl lași intr-ale lui, nu ai ce face. Eventual îi oferi link spre o pagină cu informații corecte și pertinente despre educația sexuală.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atat timp cat materialul este heterosexual, pubertatea lui decurge perfect normal.
https://youtu.be/2du1eukfpYw?t=1792

| doctorandus a răspuns:

CristiDinBucuresti delireaza, saracul. Dovada: https://www.apsi.ro/......-08-17.pdf

| Drimmero a răspuns:

E la varsta la care isi exploreaza sau descopera sexualitatea, nu ai ce face, e ceva normal, astia-s hormonii varstei. E ceva rusinos pentru el ca la varsta asta in special sa fie surprins in timp ce se mastur beaza, incearca pe cat posibil sa nu il pui intr-o lumina proasta si sa eviti momentele de genul, sa faci cumva sa nu dai buzna in intimitatea lui. Momentan lasa-l, nu ii spui ca l-ai vazut si nici nu ii bate apropoul, totusi are 12 ani, mai lasa-l sa creasca putin si dupa poti aborda si subiecte d-astea.

| iulia0514 a răspuns (pentru Drimmero):

Pana la ce vârstă să-l lase? Sunt cazuri în care la 13 ani își încep viata sexuala chiar și mai devreme

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

Ca femeie e mai greu sa ii explici baiatului chestiile intime, la asta ma refeream, un tata ar fi fost mult mai potrivit. La 12 abia atunci incepi sa te descoperi din punct de vedere sexual, incearca tu ca femeie sa abordezi subiectele astea unui copil, fiind vorba de propriul fiu, e dificil din ambele parti.

| iulia0514 a răspuns (pentru Drimmero):

Crede-mă l-am abordat de mai multe ori! Problema este ca noi romanii asa am fost educați! Nu vorbim cu copiii despre sex mai bine îi lăsăm sa afle singuri și am scăpat e mai ușor sa ne prefacem ca suntem orbi și surzi! Dar când apar nepoți ne vaitam ca oare cu ce am greșit ca copilu nostru a devenit părinte la 14, 15, 16 ani

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

Cu mine ai mei n-au discutat si n-am avut nevoie, desi mai bateau apropouri sa-mi explice, am invatat singur, copiii in ziua de azi au acces mult mai mult la informatii si se intereseaza singuri, vezi-ti de treaba ca stiu mai multe decat adultii uneori (in teorie), generatia mea invata sistemul reproducator pe strada si iata ca nici eu cat nici amicii mei nu le-am adus parintilor nepoti la varste fragede sau alte minunatii. Dovada ca poti invata si din alte surse, nu doar de la parinti. Sunt pro educatiei sexuale in scoli si a vorbitului deschis cu parintii dar nu e neaparat necesar sa inveti doar de acolo.

| iulia0514 a răspuns (pentru Drimmero):

Nici cu mine nu a discutat nimeni dar când l-am prins pe băiatul surorii mele în casă la mine împreună cu o fata pe jumătate dezbrăcați a trebuit sa discut cu ei pentru ca nu aveam ce face ori discutam ori își luau talpasita și își făceau de cap! De atunci am mai avut aceeași discuție cu toți adolescenți din familie find ceea mai tânără persoana adultă le e mai ușor sa discute cu mine!

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

Inteleg. Sunt situatii si situatii, unii au nevoie de educatie sexuala mai multa fata de altii, mai tine si de IQ-ul fiecaruia in privinta intelegerii riscurilor. Foarte bine ca va educati copiii.

| iulia0514 a răspuns (pentru Drimmero):

Pai noi le suntem primii profesorii de la noi învață ce e bine și ce e rău!

| Drimmero a răspuns (pentru iulia0514):

Asta e rolul parintilor pana la urma.

| Wr3nch a răspuns:

Cel mai simplu: Nimic. Masturbarea moderata e sanatoasa si recomendata.

| Goete a răspuns:

Absolut nimic, cel mai ok e sa faci ca si cum nu l-ai fi vazut.
E cel mai normal lucru; eu cred ca si mama mea stie ca-mi fac la ba dar daca mi-ar vorbi de asta as intra in pamant de rusine

| iulia0514 a răspuns:

E foarte simplu îl iei frumușel și îi explici absolut tot ce trebuie sa știe inclusiv despre reproducere, boli cu transmitere sexuala, cum sa se protejeze! Dacă nu îi explici tu peste câțiva ani o sa te trezești cu surprize! Educația sexuala e importanta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Masturbarea este un viciu la fel ca alcolul sau tutunul si greu mai poti scapa de acest viciu, este cam devreme la 12 ani sa inceapa cu masturbarea, trebuie dumneavoastra ca mama sa vorbiti cu el, sa i spuneti ca l ati vazut ca se masturba, si ca doriti sa discutati pe aceasta tema cu el, bineinteles nu il certati, incercati sa aflati cauzele care il determina sa se masturbeze, cu siguranta internetul este o sursa de unde se inspira, dar este ne potrivit la vîrsta lui sa se uite pe site uri pornografice, poate este nevoie de consiliere psihologica, sau vorbiti cu fostul soț tatal lui, el ar trebui sa vina sa stea de vorba cu baiatul lui, intrucit tatal lui este familiarizat cu aceasta practica ar putea sa il sfatuiasca cum sa procedeze sa se lase de acest obicei, cine spune ca masturbarea este sanatoasă greseste, masturbarea este un păcat si trebuiesc eforturi din partea celor afecati de acest viciu sa renunte, multa sanatate.

| maryus24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eronat raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasă-l că știe el ce are de făcut.