| smileyface_4718 a întrebat:

Tatal meu este consumator de alcool, de cand il stiu. Eu am acum 14 ani, si el acum un an, aproape 2 a ajuns in spital pentru. ca a facut hemi-pareza pe stanga, si era cat pe ce sa ramana paralizat pe partea stanga, insa Dumnezeu l-a ajutat si are doar o problema la piciorul stang, inca poate merge. El fiind bautor, cea mai mare teama a mea a fost ca se va reapuca de baut, si din cauza alcoolului ajungand in spital. S-a abtinut cca 6 luni dupa incident, iar apoi s-a reapucat. Am incercat in mai multe feluri sa vorbesc cu el. Prima data a fost ok, si mi-a promis ca nu mai bea, a tinut vreo 2-3 saptamani, si iar s-a reapucat. Apoi am mai incercat sa vorbesc cu el, de fiecare data izbucneam in plans, si imi zicea ca il fac sa se simta sa se arunce de la etaj...si atunci tot eu incheiam discutia de frica sa nu faca vreo prostie. Mentionez ca mama mea pleaca de 2 ori pe an in Germania, prima data in primavara, sta 2 luni, si a doua oara in toamna sta o luna jumatate, timp in care trebuie sa stau cu el.Si e groaznic cand ma intorc de la scoala, sa il gasesc duhnind a alcool, descoperind medicii anul acesta ca are si diabet. Ieri a fost o cearta intre ai mei! si nu mai suport, sa fiu asa stresata si sa nu misc in front ca el bea! asta e singura mea rugaminte fata de el. Dar cand ii spunem, o ia pe cai gresite, si zice ca numai el e cel rau, ca se arunca de la etaj, ca o sa dispara, si o sa ma lase cu mama, ca el ce a facut? ca nu m-a atins niciodata, ca nu m-a facut de rusine...si alte chestii.Nu stiu ce sa mai fac! Si nu mai vreau sa stau doar cu el, ca innebunesc... angry el 5 zile din 7 le bea...si nu il mai suport, toate gesturile alea, si cum deuhneste a alcool, imi vine sa plec in lumee! Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copila draga, el are nevoie de ajutor de specialitate. Este alcoolic si trebuie sa se trateze ca sa nu te distruga si pe tine. Fii linistita ca nu va face niciodata ceea ce spune. Nu se va arunca de la etaj, nu isi va face nici un rau, in afara de a bea peste masura. Este un santaj al alcoolicilor, sunt promisiuni desarte ca sa va faca pe voi sa nu interveniti cu legea. Trebuie sa stii ca legea te protejeaza mai ales ca esti minora. Nu mai accepta nici o secunda sa stai cu el singura, nici macar cu mama ta impreuna. Cand este beat, chemati 112 salvarea si politia si il vor duce la spital si il vor interna luni bune, pentru dezalcoolizare. Apoi du-te la protectia copilului si spune-le, chiar lasa-le scris, ceea ce se intampla cu tine si cum te tortureaza prin betiile lui, tatal tau. Spune-le ca ai ajuns la disperare si ca nu poti sa inveti si chiar iti este frica de el. Te vor ajuta, trebuie sa te ajute. Chiar daca mama ta, de jena fata de vecini sau alte motive nu este de acord cu acestea, tu trebuie sa o faci. Este dreptul tau sa traiesti in liniste si sa poti invata, nu sa traiesti intr-un cosmar. Sper ca nu este cazul si, mama ta te va sustine si chiar mai mult, nu va pleca in aceasta toamna pana cand nu il internati pe tatal tau. Trebuie sa te lupti pentru linistea ta, se pare. Atunci, fa-o, lupta-te! Ma gandesc la tine si iti trimit ganduri bune ca sa te insoteasca si sa te sustina, in ceea ce ai de facut. Vino si tine-ne la curent cu problema ta, si daca doresti putem vorbi si in privat. Curaj.

37 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am fost intr-o situatie aproape identica cu a ta si am cautat zeci de ani solutie. Am incercat de toate: psihiatrie, plans, amenintari, rugaminti. Disperarea m-a impins in anii aceia la multe prostii, dar n-am reusit absolut nimic. Cateva saptamani dupa vreo vizita pe la spital si apoi toate o luau de la capat. Nu venea nimeni la noi in casa, vecinii se uitau la noi ca la niste ciudat si infractori, pe la urgenta ni se dusese vorba. N-am reusit decat sa plec de-acasa cand am terminat facultatea. Asta nu a rezolvat probema in esenta, dar m-a departat pe mine de ea.

mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca tatal tau este alcoolic si deja, singur, fara un ajutor de la medicul psihiatru si un tratament de dezalcoolizare, nu va fi in stare sa se lase. Cred ca trebuie sa faceti un consiliu de familie, cand este treaz tatal tau si sa-l faceti sa constientizeze ca are o problema si ca aceasta problema poate fi rezolvata doar daca el este decis sa ceara ajutor medical. Mama ta cred ca trebuie sa faca ceva in acest sens, iar daca nu reuseste, sa vada daca nu poti sa stai la rude sau in alta parte, chiar temporar in grija Directiei de protectia copilului, pana ea va fi disponibila sa fie cu tine acasa.
Cred ca tatal tau este decompensat psihic, sufere si de o depresie, motiv pentru care este nemultumit de el si crede ca cel mai bun lucru ar fi sinuciderea, pentru a va degreva de povara lui. Voi trebuie sa fiti langa el, sa-l ajutati sa depaseasca situatia si sa se vindece. Nu ne-ai spus daca tatal tau lucreaza sau este pensionar, somer sau fara ocupatie, pentru ca in cazul in care nu aduce castig in casa si el se considera capul familiei, atunci este sigur ca isi "ineaca" amarul in bautura, care-i face rau atat lui, cat si voua, distrugandu-va astfel familia. Apreciez ca puteti apela si la rudele sau prietenii lui, care l-ar putea sfatui in directia buna. Discuta si cu mama ta si stabiliti cum veti proceda.
Eu iti doresc succes, multa sanatate si sa ai parte de liniste si o copilarie fericita, in continuare.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Singura solutie este internarea intr-un centru specializat, asa vei fi si tu linistita, te vei putea concentra asupra lectiilor fara grija zilei urmatoare.Problema e cati ani ai?

| Cryssy a răspuns:

Imi pare atat de rau pentru tine...crede-ma ca stiu cum e...stiu cum te simti... dar nu prea ai ce face, ar trebui sa vorbesti cu mama ta despre acest subiect. poate ea ar putea face ceva sa se schimbe, chiar daca nu prea cred... dar trebuie neaparat sa vorbesti cu mama ta...si...alctceva...ai putea doar sa te rogi la Dumnezeu sa ii lumineze mintea...

| rozalia25 a răspuns:

Incearca un centru de dezalcolizare. Si daca nu vrea sa mearga, dar ar vrea sa se trateze acasa scrie-mi un mesaj privat cu cantitatea de acool care o consuma si iti voi trimite niste retete pe mail (sunt naturiste).

| mioara a răspuns:

Alcool este o boala la fel ca si cei care fumeaza iti trebuie multa rabdare cu cel de linga tine, stiu este foarte greu dar evital cat de mult poti.

| gabimaris a răspuns:

Este tare greu pentru tine, imi inchipui, mai ales ca, in loc sa ai langa tine un sprijin moral si material, de fapt ai langa tine un tata denaturat care are tupeul sa dea vina pe cele pe care ar trebui sa le iubeascas i sa le respecte pentru problema lui! Rusine sa-i fie, ea l-as decadea din drepturile parintesti, mai ales ca alcoolul in capul lui nu sta ca in sticla... urmeaza deci alte si alte episoade neplacute, traumatizante pentru tine: nu vreau sa te sperii ci doar sa te avertizez sa fii pregatita pentru ce e mai rau, alcoolicii nu isi dau seama ca au o problema si ca devin ei insisi o problema pentru ceilalti din cauza viciului lor!
Chiar se impune un divort pe care trebuie sa-l inainteze mama ta (motivele sunt clare) cu riscul ca el sa ameninte in continuare ca se sinucide: eu cred ca n-o va face, este prea las, prea slab pentru asta! Si chiar daca o va face nu va fi vina voastra cu siguranta, el este cel care trebuie sa raspunda pentru faptele lui!
Pe de alta parte are nevoie de ajutor specializat pentru ca alcoolismul este o boala, dar daca el nu coopereaza orice tratament nu are sorti de izbanda!
Cauta pe net organizatii care au ca obiectiv stop alcool si ia legatura cu ei! Daca il iubesti fa-l sa-si aminteasca faptul ca si el ar trebui sa-ti arate ca te iubeste! Succes!

| JoJo a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zicsad imi pare rau pentru.situatia ta... cel mai bine ar fi sa te duci cu mama ta in Germania cred si pe el sa-l lasi sa-si vada de bautura si de viata lui...stiu ca e tatal tau dar asta nu inseamna k trebuie sa stai sa-i suporti toate crizele de nebunie si de betiv...nu stiu altceva ce sa-ti zic... cel mai bine e sa vorbesti si cu mama ta sa vz ce zice...Succeshappy:*

| Dan a răspuns:

Draga, pot sa spun un lucru, un om care incepe sa consume alcool cu greu poate sa se abtina(este viciu). Rugamintea mea este sa te duci la primarie si sa intrebi cum ar putea ei sa te ajute.Ai grija de tine si fi puternica. Dumnezeu sa te binecuvanteze.

| yuli10 a răspuns:

Eu nu cred ca as putea sa fiu atat de tare, cand l-as vedea beat as pleca si m-as mai intoarce dimineata. bine, asta nu e un sfat.
mergi la un psiholog intai, poate in cadrul scolii aveti unul, macar un consilier care sa te ajute sa te mentii in toate mintile.
cred ca @dan voia sa iti spuna sa mergi la asistenta sociala, la protectia copiilor, dar sincer nu stiu cat de bine ar fi sa faci asta. nu cred ca ai chef sa intervina cineva in familie sau sa se ajunga la divorturi, custodii etc.
mai bine vorbeste cu mama ta ca atunci cand ea e plecata din tara sa ramai la bunici sau la alte rude mai apropiate.

| smileyface_4718 explică:

Cu ce m-ar putea ajuta primaria? Eventual sa ii recomande mamei un divort. Nici nu stiu cum sa ma mai port cu el. Cel mai aiurea este ca nu intelege ca are o problema, ia medicamente peste alcool si invers, si cand l-a intrebat mama ieri de ce a baut, a inceput sa rada, apoi a urmat ditai scandalul, in care am fost toti 3 implicati, si a input el sa tipe...mama nu a mai putut si i-a dat vreo 2 palme, si eu incercam sa linistesc apele, plaangand in hohote...

| smileyface_4718 explică:

Este pensionat de aproape 2 ani.

| smileyface_4718 explică:

Va multumesc tuturor pentru sustineri! Mama deja s-a intors din Germania, am stat cu el vreo 10 zile.
Si daca protectia copilului ma va lua de langa mama? Eu nu vreau acest lucru nici in ruptul capului, ea in unele momente este si maama si tata. A vrut anul trecut sa ma ia in Germania, sa ne mutam acolo, dar am refuzat, pentru. ca nu vreau sa imi las prietenii, scoala, casa, orasul natal, doar ca el are chef sa bea.
@Oliana, nu stiam, ca daca el este baut, si sunt la salvare il vor interna cateva luni. Cred ca s-ar mai linisti apele. Am sa vorbesc cu mama...si va tin la curent.
Uneori ma intreb de ce am fost blestemata cu un tata ca el, cand nu bea este extraordinar, dar cand este baut parca e alt om. Sunt satula de acele gesturi...si zambete flegmatice. Nu-l inteleg de ce bea, mama aduce bani in casa, are un copil care invata bine, am termina cu 9. 73 media generala pe a 7-a, incerc sa invat bine sa ma metin, si el asa ma rasplateste. Uneori imi zice ca are probleme, de-aia bea! Pai am si eu probleme, si de-aia i le spun lui si mamei, nu ma apuc de fumat/baut/drogat.

| smileyface_4718 explică:

Mama este acasa cu mine. Mie imi e frica sa ma duc in Germania, cu gandul ca nu ma voi descurca, cu scoala, si cu limba. Fac germana de la gradinita, insa nu stiu daca sunt atat de pregatita.

| smileyface_4718 explică:

El cand bea, nu vine pornit pe scandal, nu a dat niciodata in mine, dar cu toate ca nu ne face rau fizic ne face psihic, si problema este ca el nu e constient de acest lucru, si el crede ca daca nu ne vatameaza nu ne face rau in vreun fel.

| smileyface_4718 explică:

14 ani.

| smileyface_4718 explică:

Ma credeti ca nu il urasc? Imi vine sa ii sparg farfurii in cap, cand e baut. Dar a doua zi cand e treaz, parca ar fi fost un cosmar, si totul ar fi revenit la normal...

| smileyface_4718 explică:

Ieri cand se certau am inceput sa ma rog, si ca prin minune s-au calmat.
In fiecare seara ma rog la Dumnezeu sa il ajute sa lase naibii bautura, ca am nevoie de el sanatos, nu cazut la pat, o povara pentru noi.

| cesege a răspuns:

Este foarte trist ce se intampla! Eu cred ca numai prin vointa poti sa te lasi de alcool.Si mergand la dezalcoolizare, tot de vointa lui depinde "vindecarea". Asa ca, draga mea, cred ca ar fi bine sa mergi cu mama ta in Germania! Este pacat ca anii acestia frumosi sa-i petreci intre 2 treziri ale tatalui! Sigur, el trebuie lamurit sa faca tratament si sa renunte, dar e greu, dupa parerea mea si de durata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Tatăl tău trebuie internat la psihiatrie pentru o dezalcoolizare, cât mai curând.
Vă afectează viața de familie, starea emoțională a ta încet, încet o să cedeze și este un lucru rău.
Stai cu mama ta de vorbă și luați o hotărâre împreună, nu sunteți obligate să suportați acest spectacol total nefolositor, ba din contra traumatizant!
Să ai grijă de tine pentru că și mâine este o zi!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti minora cred ca ai dreptul la protectie sociala (centre de plasament ), tatal tau deca se va lasa de baut este posibil sa faca infarct incidenta in urma abstinenteti la aloolici este mare, Explica la scoala dirigintei, ea stie unde sa te indrepte, desigur ca secretul nu se va afla asa ca nu-ti fie teama (banuiesc (. Pe de alta parte sa stii ca la casele sociale pentru copii nu este o fericire, mediile sunt viciate copii provin din medii mai rele decat al tau. Fa-ti un prieten bun o prietena, explica-i mamei ca vei sta mai mult pe acolo, cand o sa se intoarca mama definitiv s-o rezolva cumva.
- Am citit ca se lucreaza la un proiect pentru crearea de centre de plasament pentru copii celor plecati din tara.
- Intereseaza-te daca exista posibilitatea sa fii adoptata temporar de o familie, conditiile la tine fiind cele enumerate, cum a spus Dan mergi la primarie, stiu ca iti este rusine dar fara ajutorul unui adult sau al mai multora nu rezolvi singurica, nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit ce s-a mai scris. Trebuie sa te duci la protectia copilului si cand mai iese scandal pune TU mana pe telefon si cheama 112. Vor veni si il vor duce la dezalcoolizare. Nimeni nu o forteaza pe mama ta sa divorteze, numai daca ea doreste. deci stai linistita. Apoi, daca mama ar dori sa divorteze, crede-ma ca este de 1000 de ori mai bine sa fii numai cu mama, in liniste decat in scandaluri, dar cu ambii parinti. Tie nu iti foloseste sa ai tata, daca el este alcoolic si voi sunteti mereu in pericol si in scandal. Te rog fa ce trebuie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puliule pleaca in Germania, acolo este mama ta.
Daca suni la 112 nu se va intampla nimic, dezalcolizare cu forta nu se poate trebuie sa semneze ca este de acord sa se interneze nici macar politia nu-l poate obliga, totul se face de bunavoie, si daca se interneaza cine plateste dezalcolizarea, din cate stiu se plateste (n-am gasit nimic pe net referitor la asta )
- Tot un adult te poate ajuta, o matusa sau cineva competent, eu ziceam sa vorbesti cu diriginta ta, sigur a avut in clasa copii in situatia ta.
Desigur tot ce am scris este doar informatie pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca tu ai o solutie sunt mii de copii care n-au unde se duce si sunt si molestati, mergi in Germania nici nu te gandi, ce prieteni, acolo nu sunt copii? alegi sa locuiesti cu el sa nu poti invata sa nu poti dormi maine poimaine sa-ti de cu ceva in cap, ia nu mai plange si hai fa-ti bagajul sun-o pe mami.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare extrem de rau pentru abuzul la care esti supusa. Alcoolismul e boala grea. Tu poti suna la protectia copilului, dar nu cred ca-ti va conveni sa locuiesti intr-un centru de plasament (lucrez in domeniu si stiu ce vorbesc). Ma gandesc mai repede la un unchi, o matusa daca ai. Sa incerci sa te muti la ei. N-am alta solutie. Oricum, ar trebui sa-l reclami, dar sa fii si constienta ca s-ar putea razbuna. Gandeste-te bine! Fa in asa fel incat sa nu-ti fie mai rau. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te vei descurca, pierzi 1 an si ce? preferi sa-ti pierzi adolescenta aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si am si eu betivi in familie sunt o tortura pentru cei din jur, fac galagie, nu poti dormi trebuie sa explici unele lucruri de 7 ori pana intelege, nu te poti baza pe el, consuma mai mult decat castiga, stiu cum este, trebuie sa te gandesti la tine cum ti-a spus Oliana, lasa-l!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cred micule, te cred!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Micule da-i drumul de aici ca nu-l raspopesti tu, bautura este cel mai rau viciu, s-a descoperit ca exista o gena care ii face dependenti de alcool, si sau absenta, carenta unor substante, nu il faci nebautor asculta-ma pleaca cu mama ta. Hai si nu mai sta, ca iti distrugi nervii, vorbim in particular daca vrei aici este forum si nu suntem la cap. conversatii ci la familie & relatii.